fit.pl mobile logo

Idealny oczyszczacz powietrza na alergię nie istnieje, ale…

Coraz większa część alergików decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy tego typu urządzenie jest dobrze dostosowane do ich potrzeb. Prawda jest taka, że oczyszczacze powietrza dostępne teraz w sprzedaży nie są doskonałe, jeśli chodzi o ochronę przed alergenami, jednak mimo to mogą stanowić przy alergii ogromne wsparcie.

3 najważniejsze cechy idealnego oczyszczacza powietrza na alergię

Na początek warto określić, jakimi cechami powinien wyróżniać się oczyszczacz powietrza, żeby można go było uznać za idealny dla alergików. Wśród wszystkich parametrów tego typu urządzeń znajdują się trzy, które można uznać tutaj za najważniejsze.

Wysoka wydajność

Według twórców serwisu https://ranking-oczyszczaczy.pl/ wydajność oczyszczania to kluczowy parametr oczyszczacza powietrza – zarówno antysmogowego, jak i tego przeznaczonego dla alergików. Przyjmuje się, że w pomieszczeniach o standardowej wysokości minimalne zapotrzebowanie na wydajność można obliczyć poprzez pomnożenie kubatury pomieszczenia przez osiem. Jednak słowo minimalne ma tu ogromne znaczenie i zawsze warto wybrać oczyszczacz przeznaczony do większego pomieszczenia.

Nie stanowi to jednak żadnego problemu, ponieważ na rynku nie brakuje oczyszczaczy powietrza, których CADR wynosi 500 m³/h lub nawet więcej. Taka wydajność pozwala na efektywną ochronę przed alergenami w dużym pomieszczeniu.

Obecność odpowiednich technologii

Rodzaj usuwanych zanieczyszczeń uzależniony jest od obecnych w urządzeniu technologii. Jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza z alergenów, to idealne rozwiązanie stanowi oczyszczacz powietrza wyposażony w:

 • filtr HEPA – to najskuteczniejsza broń w walce nie tylko z pyłami zawieszonymi, ale i roztoczami kurzu, zarodnikami pleśni, pyłkami roślinnymi oraz bakteriami i wirusami,
 • filtr wstępny – wychwytuje duże zanieczyszczenia, głównie kurz i sierść,
 • jonizator powietrza – generuje jony, które łączą się z zanieczyszczeniami i pomagają w ich usunięciu.

Także i pod tym względem sytuacja jest korzystna dla alergików, ponieważ wybór oczyszczaczy powietrza wyposażonych w te trzy technologie jest szeroki. Przykładami mogą być oczyszczacze marek Klarta, Sharp czy Vestfrost.

obraz_1_9

Tryb automatyczny dostosowany do ochrony przed alergenami

Oczyszczacze powietrza pracują w kilku prędkościach. Idealne urządzenie to takie, które samo steruje tempem filtracji, dostosowując je do stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Jeśli chodzi o ochronę przed smogiem, to nie brakuje oczyszczaczy, które oferują dobry tryb automatyczny. Niestety w przypadku reakcji na obecność alergenów sytuacja wygląda już inaczej.

Na rynku brakuje oczyszczaczy powietrza z czujnikami umożliwiającymi efektywne wykrywanie stężenia alergenów. W rezultacie urządzenie pracujące w trybie automatycznym nie zareaguje np. na napływ pyłków roślinnych po otwarciu okna wiosną, tylko nadal będzie pracować w niskiej prędkości. Dla użytkownika oznacza to konieczność ręcznego sterowania tempem oczyszczania.

Nie czyni to jednak oczyszczacza nieskutecznym w walce z alergenami, co stanowi dobrą informację dla alergików. Wiele osób przyznaje, że oczyszczacz powietrza ograniczył u nich częstotliwość występowania objawów uczuleniowych.

Zasady prawidłowego użytkowania oczyszczacza powietrza przy alergii

Z powyższych informacji wynika, że podczas wyboru oczyszczacza powietrza na alergię należy uwzględnić przede wszystkim wydajność i rodzaj wykorzystywanych technologii. Warto dodać, że na skuteczność ochrony przed alergenami wpływa także sposób korzystania z oczyszczacza powietrza. Oto kilka istotnych zasad:

 • używanie wyższej prędkości np. po przewietrzeniu pokoju – wietrzenie pomieszczeń jest konieczne, ale skutkuje napływem zanieczyszczeń, w tym alergenów, których oczyszczacz nie wykryje z uwagi na brak odpowiedniego czujnika,
 • trzymanie się zasady jeden oczyszczacz na jedno pomieszczenie – nawet najwydajniejsze urządzenie nie oczyści powietrza w całym mieszkaniu, nie wspominając już o domu,
 • regularne oczyszczanie filtra wstępnego – filtr wstępny, na którym jest dużo sierści i kurzu, ogranicza przepływ powietrza, przez co oczyszczacz pracuje mniej wydajnie,
 • wymiana zużytego filtra HEPA (i węglowego, jeśli oczyszczacz go ma) – zużyte filtry sprawiają, że efektywność oczyszczacza powietrza znacząco spada,
 • odpowiednie ustawienie oczyszczacza powietrza – dla zapewnienia swobodnego przepływu powietrza należy zachować przynajmniej 20 cm odstępu między oczyszczaczem a ścianami i meblami, a także unikać stawiania urządzenia np. we wnęce.

Podsumowanie

Brakuje czujników pozwalających na skuteczne wykrywanie wysokiego poziomu alergenów w powietrzu, które pozwoliłyby oczyszczaczom na automatyczną reakcję na ten rodzaj zanieczyszczeń. Mimo to oczyszczacz o wysokiej wydajności, wyposażony w odpowiednie technologie, stanowi istotną pomoc dla alergików. Ważne jest, aby poza wyborem właściwego urządzenia, prawidłowo z niego korzystać.PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl