Aby bezpiecznie i komfortowo przemierzać kilometry podczas wędrówki, najlepiej wszystkie potrzebne sprzęty zapakować w plecak. Pamiętajmy o kurtce przeciwdeszczowej, butelce z płynem, energetycznej przekąsce, mapie, latarce... Im dłuższa i bardziej ambitna wędrówka, tym więcej trzeba w plecaku zmieścić i nieść potem na naszych plecach. Aby wędrowało się wygodnie, należy zadbać o prawidłowe dopasowanie plecaka.
fit.pl
2015-10-14 00:00
Udostępnij
Jak dobrze dopasować plecak?


plume35 frontOto kilka wskazówek, jak to zrobić, które opracowała firma Rockland, producent plecaków:
  • Wypełnij swój plecak bagażem. Najlepiej lekkie przedmioty, takie jak np. śpiwór, umiejscowić niżej, a te cięższe w górnej części. Ściśnij pasy kompresyjne dla stabilizacji ładunku.
  • Załóż plecak na siebie i dopasuj pas biodrowy.
  • Podnieś nogę, aż udo znajdzie się pod kątem 90 stopni do ciała. Dolna krawędź pasa biodrowego powinna znajdować się na wysokości górnej części uda.
  • Upewnij się, że szelki stabilizujące pasy naramienne są luźne. Lekko napnij regulację.
  • Kąt pomiędzy szelkami stabilizacyjnymi a pasami naramiennymi powinien być w zakresie 10 do 45 stopni. Jeżeli kąt ten jest mniejszy niż 10 stopni, przenieś taśmy stabilizujące na wyższą klamrę. Jeżeli kąt jest większy niż 45 stopni, przenieść do dolnej klamry.
  • Rozłożenie wagi plecaka na ramiona i biodra należy zmieniać podczas wycieczki. Poluzuj pasy dla wygody w płaskim, łatwiejszym terenie. Poluzowane paski zagwarantują lepsze czucie równowagi i kontroli. Jeśli ramiona się zmęczą, poluzuj ramiączka - ciężar wtedy przeniesie się na biodra. Działając w drugą stronę, można ciężar przenieść z bioder na barki. Musimy poluzować pas biodrowy i ściągnąć pasy naramienne. Idealnie, jeśli waga plecaka spoczywa bardziej na biodrach niż na barkach.

Jesień szczególnie sprzyja piechurom. Nie jest już tak gorąco jak latem, a pogoda bywa zaskakująco dobra. W ostatnich latach bywało słonecznie, ciepło i bez opadów nawet jeszcze pod koniec listopada. Warto zatem najbliższe weekendy przeznaczyć na wędrówki w górach przepięknie przystrojonych w jesienne kolory o tej porze roku. Na krótkie wypady Rockland poleca plecak Plume 35 lub Plume 40. Na dłuższe włóczenie się z plecakiem odpowiedni będzie Plume 60. Zatem do zobaczenia na szlaku!

www.fit.pl