Dobór idealnej deski SUP może sprawić pewne problemy nie tylko nowicjuszom, ale również zaawansowanym entuzjastom tej stosunkowo od niedawna popularnej w naszym kraju dyscypliny. Obecnie dostępne na rynku deski SUP różnią się między sobą nie tylko wielkością czy szerokością, ale także grubością i kształtem, a więc konstrukcją. Wszystkie te elementy wpływają na charakterystykę takiego produktu, ale i wymagany poziom umiejętności użytkownika. Dlatego podczas wyboru idealnej deski SUP, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, by była dopasowana do naszej budowy ciała, ale również umiejętności. Czym kierować się wybierając taki produkt? Podpowiadamy.
Aleksandra Załęska
2024-04-26 08:42
Udostępnij
Jak wybrać idealną deskę Sup?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar deski SUP?

Pierwszym elementem, na którym musimy zwrócić uwagę, wybierając deskę SUP, jest jej rozmiar. Powinna być ona dopasowana do wagi i wzrostu użytkownika, ale również jego umiejętności. Zarówno długość, jak i szerokość takiego produktu, mają wpływ na wiele różnych aspektów. Długość, jaką wyróżnia się deska do pływania sup, będzie oddziaływała między innymi na prędkość, a także zwrotność tego produktu. Dlatego dłuższe wersje często są szybsze ale trudniejsze w sterowaniu. Z kolei krótkie mogą okazać się zbyt mało stabilne. Jakie wersje mamy do wyboru?

  • Krótkie deski SUP – do tej grupy zalicza się modele do 300 cm. Są one przeznaczone głównie do surfowania po falach, a także dla dzieci i kobiet.

  • Średnie deski SUP wersje te mają od 301 do 369 cm i są najczęściej wybierane ze względu na ich wiele możliwości zastosowania. Takie modele doskonale sprawdzają się zarówno na spokojnych wodach, jak i do łapania pierwszych fal na morzu.

  • Długie deski – to wersje o wymiarach od 370 cm. Są szybkie, dlatego polecane są przede wszystkim osobom, które planują długie wyprawy lub intensywne pływanie. 

Kolejnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę, jest szerokość deski SUP. Parametr ten wpływa na jej sztywność i stabilność. Zbyt szeroki model może powodować zmniejszenie prędkości, zaś zbyt wąski często jest niestabilny. Doświadczonym użytkownikom polecana jest wąska deska do pływania SUP, która jest mniej stabilna, lecz rozwija większe prędkości. To świetna opcja również dla dzieci. Z kolei bardziej uniwersalną wersją jest szersza deska SUP.

Jak dobrać deskę SUP do wagi użytkownika?

Deska SUP powinna być dopasowana do wagi i wzrostu użytkownika, a także jego umiejętności. Jeśli więc wybieramy swój pierwszy model. możemy postawić na ten o pojemności od 220 do 300 litrów. Szerokość deski z kolei warto dopasować do swojej wagi. Można kierować się następującymi kryteriami:

  • jeżeli waga użytkownika nie przekracza 75 kg, wówczas może on postawić na model o szerokości 76 cm,

  • osoby o wadze od 75 do 85 kg, mogą wybrać deskę SUP o szerokości 78 cm,

  • waga od 85 do 95 kg to deska o szerokości od 80 do 84 cm,

  • jeżeli użytkownik waży powyżej 95 kg, powinien wybrać deskę o szerokości powyżej 84 cm. 

Pamiętajmy, że krótkie deski pozwalają na więcej manewrów. Jednak im deska jest dłuższa, tym szybciej i lżej będzie płynąć.

Jaką konstrukcję deski SUP wybrać?

Jednym z elementów, które musimy uwzględnić podczas wyboru deski SUP, jest jej konstrukcja. Obecnie takie modele dzielimy na wersje:

  • dmuchane – od pewnego czasu na rynku możemy znaleźć modele pneumatyczne, które po napompowaniu stają się twardą typową deską, odporną na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ składają się z kilku warstw laminatu, 

  • sztywne – nie zmieniają swojego kształtu, przez co są łatwe w użytkowaniu, ponieważ wystarczy je wyciągnąć i od razu można zacząć ich używać. Bez wątpienia są jednak trudniejsze w transporcie, ponieważ nie można ich złożyć.

Wybór deski SUP to niemałe wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Pamiętajmy jednak, by produkt taki dopasowywać do swoich potrzeb, a także wzrostu, wagi i poziomu zaawansowania. Nabywając idealny model, warto od razu zaopatrzyć się w niezbędne do niego akcesoria.