Jakie dyscypliny sportowe można uprawiać w przestrzeni miejskiej?

O dobroczynnym działaniu aktywności fizycznej chyba nikogo już nie trzeba przekonywać. Sport usprawnia ciało, wyzwala endorfiny, pozwala się zdystansować i zrelaksować, poczuć dumę i satysfakcję. Nie zawsze jednak mamy warunki do jego uprawiania – zwłaszcza osoby mieszkające w miastach, a nieprzepadające za atmosferą siłowni i klubów fitness, mają utrudnione zadanie. Istnieje jednak wiele dyscyplin, które z powodzeniem można uprawiać w przestrzeni miejskiej. Sprawdź, które to – na pewno znajdziesz coś dla siebie.
2023-02-20 00:00
Udostępnij
Jakie dyscypliny sportowe można uprawiać w przestrzeni miejskiej?

Bieganie – sport na każde warunki

Do uprawiania joggingu potrzeba niewiele – wystarczy motywacja i odpowiedni ubiór. Przestrzeń miejska pełna jest okolic sprzyjających biegaczom – warto się trochę rozejrzeć czy przestudiować mapę. Miejskie parki, niewielkie młode laski, a nawet uliczki między domami w mniej ruchliwych dzielnicach – wszędzie tam można uprawiać ten wyjątkowo satysfakcjonujący sport, który w ciągu ostatnich lat pokochały setki tysięcy Polaków. Do joggingu w przestrzeni miejskiej należy jednak dobrze się przygotować.

Zarówno strój do biegania damski, jak i męski, powinien spełniać kilka podstawowych założeń. Przede wszystkim musi on być wygodny – ubrania krępujące ruchy lub powodujące otarcia zdecydowanie odpadają. Ciuchy biegacza powinny także umożliwiać cyrkulację powietrza, dzięki czemu Twoje plecy pozostaną suche, nawet gdy porządnie się spocisz – to szczególnie istotne właśnie w terenie, gdzie jesteś narażony na przeziębienie i przewianie.

Bardzo istotne są również odblaski – to dzięki nim w przestrzeni miejskiej biegacz może czuć się bezpiecznie. Poza wstawkami na odzieży warto założyć również opaskę LED lub lampkę czołową. Bieganie w mieście wymaga również najczęściej ochrony dróg oddechowych przed smogiem, dlatego powinieneś zaopatrzyć się w maseczkę z filtrem.

Jazda na rowerze – po mieście i okolicach

sport2

Nie lubisz jazdy na rowerze w ruchu ulicznym? Bardzo wiele zależy od umiejętności i nastawienia, jeżeli jednak faktycznie kolarstwo szosowe nie należy do Twoich pasji, być może lepszą opcją będzie znalezienie ciekawych tras na obrzeżach miasta lub na terenach podmiejskich. Co ważne, rower to przecież nie tylko sport, ale także środek transportu – możesz więc połączyć przyjemne z pożytecznym i udać się do pracy na dwóch kółkach – troska o środowisko, oszczędność na benzynie i dzienna dawka ruchu – zaliczone!

Na krótkie trasy nie musisz się specjalnie troszczyć o strój, ale już dłuższe lub bardziej wymagające odcinki, będą wymagały odpowiedniego ubrania. Na stronie https://attiq.net/28-spodnie-i-spodenki możesz wybrać spodnie lub spodenki rowerowe odpowiednie zarówno do jazdy miejskiej, jak i terenowej. Zwróć szczególną uwagę na dopasowanie wkładki – to podstawa Twojego komfortu i prawidłowego ułożenia ciała.

Do jazdy po mieście nie zapominaj o elementach zwiększających Twoje bezpieczeństwo – koniecznie zakładaj kask, rękawiczki i odblaski. Rozważ również maseczkę antysmogową oraz okulary chroniące oczy przed owadami i drobnymi zanieczyszczeniami.

Siłownie plenerowe – jak z nich korzystać?

Wychodząc naprzeciw rosnącym apetytom sportowym mieszkańców, wiele miast decyduje się na sfinansowanie siłowni plenerowych. Są one najczęściej umieszczone w parkach czy na terenie placów zabaw. Zamontowane tam urządzenia pozwalają na kompleksowe rozruszanie wszystkich partii ciała. Każde z nich ma również czytelną instrukcję w formie szczegółowo opisanych infografik – każdorazowo należy stosować się do widniejących tam poleceń.

Jak się ubrać na siłownię plenerową? Wiele zależy od intensywności wysiłku. Jeśli traktujesz sprzęty w parku na równi z tymi w klubie fitness, załóż strój niekrępujący ruchów – np. getry i koszulkę. Mniej dynamiczny trening oznacza możliwość założenia luźniejszych ubrań, w typie dresowym.

Co istotne, nie musisz kupować specjalnych ubrań do każdego rodzaju aktywności – jeśli odwiedzasz sklep z odzieżą sportową, możesz dobrać strój odpowiedni zarówno do biegania, jak i do outdoorowych treningów.

Rolki, hulajnoga, deska – sporty tylko dla młodych?

Obecnie w przestrzeni miejskiej coraz częściej można dostrzec amatorów bardziej wyczynowych sportów, wyposażonych w rolki, deski czy hulajnogi. Najczęściej są to osoby młode, ćwiczące zapierające dech tricki. Nie oznacza to jednak, że te dyscypliny są zarezerwowane wyłącznie dla nastolatków.

Jeśli czujesz pociąg do deski czy hulajnogi, nie musisz od razu celować w mistrzostwo – rekreacyjna jazda sprawia równie dużo satysfakcji, o czym świadczy zwłaszcza trend do użytkowania hulajnóg miejskich. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – zwłaszcza na początku przydadzą się ochraniacze i kask.