Jesienny trening – jak dobrze skompletować strój do ćwiczeń

Jesienią pogoda staje się kapryśna, dlatego odpowiedni dobór ubrań jest bardzo ważny, jeśli zamierzamy trenować na świeżym powietrzu. Dzięki dostosowaniu naszej sportowej garderoby do panujących warunków atmosferycznych unikniemy przeziębień i innych chorób wynikających z przegrzania lub wychłodzenia organizmu. Dowiedz się, jak skompletować strój do ćwiczeń na jesień.
2018-09-27 00:00
Udostępnij
Jesienny trening – jak dobrze skompletować strój do ćwiczeń

W czapce czy bez czapki?

Czapka lub opaska na uszy okażą się obowiązkowymi akcesoriami podczas treningu. Bez nich lepiej nie wychodzić z domu, szczególnie gdy biegamy i pozostajemy w ruchu. Silny wiatr wychładza cały organizm. W dodatku nasze zatoki są niezwykle czułe na zmiany temperatur, a jesienią nie sposób uniknąć nagłych skoków i spadków ciepła.

 

Dopasuj ubiór do temperatury

Gdy przygotowujemy się do treningu na świeżym powietrzu, powinniśmy ubierać się tak, jakby na zewnątrz było 10 stopni Celsjusza więcej niż w rzeczywistości. Nie należy przesadzać z liczbą warstw ani z zakładaniem na siebie grubych warstw materiału. Ważne, by każdy element stroju do ćwiczeń spełniał swoją funkcję. Zewnętrzna warstwa musi chronić przed wiatrem i deszczem, a koszulka spod spodu powinna przepuszczać powietrze i nie dopuszczać do przepocenia.

W takcie jesiennych treningów nie sprawdzi się bawełna. Materiał ten zatrzymuje wilgoć, przez co ochładza organizm i sprawia, że podczas ćwiczeń czujemy się niekomfortowo. Lepiej wybierać specjalną odzież stworzoną w oparciu o technologie odprowadzające pot na zewnątrz, a zarazem zatrzymujące ciepło. Cały strój sportowy na jesień skompletujesz w 4F. Standardowym zestawem może być: wiatroszczelna kurtka mieszcząca się w kieszeni bluzy, techniczne obcisłe spodnie, długa techniczna koszulka oraz czapka lub opaska na uszy. Warto stawiać na rozwiązania uniwersalne i dostosowane do zmiennych warunków pogodowych.

Odzież sportową kupisz taniej szczególnie podczas obniżek zaplanowanych na Black Friday. W ramach listopadowych wyprzedaży najlepiej poszukiwać promocji na buty do biegania – najnowocześniejsze modele zwykle kosztują dość sporo, a podczas Black Friday możemy nabyć je w znacznie niższej cenie.

 

Strój dobrany do typu aktywności

To, czy musimy zabrać ze sobą dodatkową bluzę albo kurtkę, zależy od rodzaju aktywności, jaką zaplanujemy w ramach jesiennego treningu. Jeśli po przebiegnięciu danego odcinka zamierzamy wrócić do domu spacerem, warto wziąć dodatkowe okrycie wierzchnie, by nie dopuścić do przewiania organizmu rozgrzanego po wysiłku fizycznym.

 

Buty do biegania na jesień – odporne na przemoczenie

Jesienią, teoretycznie możemy biegać w tych samych butach, co latem, jednak lepiej zainwestować w obuwie wyposażone w wodoszczelną membranę. Dobór wspomnianych akcesoriów sportowych jest w głównej mierze uzależniony od uprawianej przez nas dyscypliny. Specyficzne cechy obuwia treningowego trzeba dostosować do stopnia wilgoci panującego na zewnątrz, temperatury powietrza i rodzaju nawierzchni, na jakiej zamierzamy ćwiczyć.

Jesienne warunki okazują się bardzo wymagające – chodny wiatr, deszcz i nagłe skoki temperatur utrudniają dobór stroju idealnego. Jeśli jednak w trakcie zakupów uwzględnimy powyższe rady, dobierzemy komplet ubrań do ćwiczeń najlepiej przystosowany do niełatwych okoliczności, unikniemy chorób, osłabienia i pokonamy jesień bez spadków formy.