fit.pl mobile logo

Kiedy ćwiczyć – rano czy wieczorem?

W natłoku obowiązków życia codziennego trening najczęściej planujemy wtedy, kiedy mamy chwilę wolnego czasu. Tymczasem pora, którą wybieramy na aktywność fizyczną wcale nie jest obojętna dla organizmu. Zarówno trening rano, jak i ten wieczorny, mają swoje wady i zalety.

Trening rano

 

Decydując się na trening rano musimy pamiętać o tym, że zaraz po przebudzeniu mięśnie nie są dobrze rozgrzane – oznacza to, że trenując rano znacznie łatwiej o kontuzje. Na szczęście porządna rozgrzewka przed treningiem pozwoli zniwelować to ryzyko.

Intensywnego wysiłku fizycznego z samego rana powinny unikać osoby starsze. O tej porze dnia wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca. Najwięcej przypadków zawału serca odnotowuje się między godziną 6:00 a 12:00, dodatkowo zawały, do których doszło rano są dużo rozleglejsze i niebezpieczniejsze dla naszego zdrowia niż te, które wystąpiły w godzinach wieczornych.

- Jeśli naszym głównym celem jest zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej to musimy wiedzieć, że pod tym względem poranne treningi będą efektywniejsze. Glikogen, z którego nasz organizm czerpie energię, m.in. na trening, został spożytkowany na regenerację podczas snu, dlatego jego poziom po przebudzeniu jest stosunkowo niski. Trenując rano sprawiamy, że organizm szybciej zaczyna czerpać energię ze zmagazynowanego tłuszczu. Oznacza to, że rano spalimy więcej tkanki tłuszczowej, niż wykonując ten sam trening wieczorem. Dodatkowo dzięki porannemu treningowi  nasz metabolizm będzie podkręcony na kilka godzin po ćwiczeniach. – mówi Katarzyna Gołąb, manager w sieci klubów fitness CityFit.

Co więcej, rano mózg jest wypoczęty, jesteśmy lepiej skoncentrowani na tym co robimy, zatem z pewnością poranny trening będzie korzystny dla techniki wykonywanych ćwiczeń.

- Pewnie nie raz zdarzyło Ci się planować wieczorny trening, a później z niego rezygnowałeś, bo coś Ci wypadło - spontaniczne spotkanie ze znajomymi, nieoczekiwane obowiązki albo po pracy byłeś zbyt zmęczony i zamiast na siłownię jechałeś prosto do domu. Decydując się na trening rano istnieje większe prawdopodobieństwo, że na niego dotrzesz…wystarczy, że pokonasz przyciąganie łóżka i wstaniesz na dźwięk budzika. Poranny trening może być dla Ciebie istnym zastrzykiem energii i z powodzeniem zastąpić filiżankę kawy. – dodaje przedstawicielka CityFit.


Trening wieczorem

Po południu i wieczorem temperatura ciała jest wyższa, mięśnie są lepiej rozgrzane, tym samym ryzyko nabawienia się kontuzji jest mniejsze.

Jeśli naszym celem treningowym jest dźwiganie większych ciężarów lub znaczna poprawa kondycji to na treningi warto wybierać się w drugiej połowie dnia. Wyżej wspomniana temperatura i poziom hormonów sprawiają, że ciało o tej porze jest lepiej przygotowane do intensywniejszych treningów osiągając maksimum wytrzymałości i siły.

Dodatkowo, jeśli mamy problemy z nocnym podjadaniem, wieczorny trening przyhamuje nieco nasz apetyt. Trzeba tylko pamiętać o zjedzeniu posiłku potreningowego!

Decydując się na trening późną porą, weź też pod uwagę, że podkręcony wysiłkiem fizycznym metabolizm zaraz po zaśnięciu drastycznie spada. Tym samym nie wykorzystasz w pełni jego potencjału i spalisz mniej kalorii.
- Wieczorny trening pozwoli również zredukować stres po trudach całego dnia, dlatego nie pozwalajmy by zmęczenie po pracy, czy szkole spowodowało, że zrezygnujemy z treningu. Zmęczmy ciało, by głowa mogła odpocząć od problemów. – podkreśla Katarzyna Gołąb.

Trzeba jednak uważać, aby nie przeholować z intensywnością ćwiczeń. Organizm po treningu jest pobudzony, w wyniku czego możemy mieć problemy z zaśnięciem.

Ranny ptaszek czy nocny marek?
 

Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam określić jaki mamy chronotyp, czyli nasz indywidualny wewnętrzny zegar biologiczny. W przypadku typu porannego (skowronek) szczyt aktywności przypada na pierwszą połowę dnia, natomiast w przypadku typu wieczornego (sowa) im późniejsza pora tym wyższa efektywność. Starajmy się wybierać godzinę treningu, tak aby pozostać w zgodzie ze swoim rytmem dobowym.

 - W dzisiejszych czasach, ze względu na obowiązki, nie zawsze możesz dopasować swój rozkład dnia do naturalnego zegara biologicznego. Pamiętaj jednak o sile nawyku. O tym, że coś stało się naszym nawykiem możemy mówić wtedy kiedy czynność wykonujemy automatycznie, tak jak np. mycie rąk po skorzystaniu z toalety, wiązanie sznurówek itd. Jeśli chciałbyś ćwiczyć o innej porze dnia niż robisz to teraz możesz wyrobić w sobie nawyki, które Ci to umożliwią. To ile czasu  Ci to zajmie jest kwestią indywidualną. Najważniejsza jest jednak konsekwencja. Nie bez przyczyny mówi się, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. – podsumowuje przedstawicielka CityFit

Bez względu na to jaką porę wybierasz na trening, pamiętaj, że najgorszy trening to taki, który się nie odbył!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
syr.ann9

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA http://www.igortreneronline.pl I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
rafa395

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
kemor1990

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: igortreneronline/pl

Zgłoś nadużycie-
kemor1990

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
Karolina Fit

Dobry trener to podstawa, polecam najlepszego - www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl