Masz problemy z koncentracją? Zapominasz o ważnych sprawach? Nie musisz brać garściami lecytyny. Wystarczy kilka przebieżek w tygodniu 
fit.pl
2015-08-19 00:00
Udostępnij
Kłopoty z pamięcią? Biegaj!


Jak wykazały najnowsze badania bieganie usprawnia funkcjonowanie mózgu. Według naukowców to najlepsza metoda, by w przyszłości uniknąć kłopotów z pamięcią. Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland dowiedli, że wystarczy regularnie biegać przez kilka dni, by w mózgu nastąpił wzrost setek tysięcy nowych komórek.

Co najważniejsze nowe komórki tworzą się w miejscu odpowiedzialnym za tworzenie i przechowywanie wspomnień. Bieganie pomoże nam nie tylko poprawić zdolność zapamiętywania, ale również odtwarzania faktów. Bieganie poprawia też zdolności, które są kluczowe w procesie uczenia się, są też wykorzystywane we wszystkich innych procesach poznawczych.

Zdaniem autorów badania, nie tylko bieganie, ale również inne dotleniające ćwiczenia pozwalają utrzymać dobrą formę mózgu oraz spowolnić związane z wiekiem pogorszenia się funkcjonowania poznawczego. Badaczom nie udało się wyjaśnić, w jaki sposób ćwiczenia wyzwalają przyrost komórek w mózgu. Naukowcy przypuszczają, że ma to związek ze zwiększonym dopływem krwi lub wyższymi stężeniami hormonów, które wydzielają się wskutek aktywności fizycznej. Ich zdaniem ruch redukuje także stres, który hamuje neurogenezę za pośrednictwem kortyzolu.

Naukowcy od dawna powtarzali, że ruch na świeżym powietrzu ma zbawienny wpływ na pracę mózgu. Badanie to jest wstępem do tego, by zająć się poszukiwaniem sposobu, który spowolniłby pogarszanie się pamięci u osób starszych.

www.fit.pl