Wydawać by się mogło, że minusowa temperatura oraz sypiący śnieg jest w stanie odstraszyć biegaczy. Nic bardziej mylnego! Biegać można przez cały rok. Zimą wystarczy jedynie motywacja oraz odpowiedni ubiór
fit.pl
2015-01-07 00:00
Udostępnij
Moda na bieganie
Bieganie to bardzo dobry sposób na poprawienie samopoczucia, relaks oraz (a może przede wszystkim) spalenie zbędnych kalorii. Zimą należy pamiętać o odpowiednim stroju, który nie będzie krępował ruchów i zapobiegnie zarówno przegrzaniu, jak i przemarznięciu.

winter-runnerOczywiście, jak to przy sportach zimowych bywa, dobrym sposobem jest ubiór na cebulkę. Kilka cieńszych warstw jest lepszych niż gruba, ciężka kurtka. Co potrzebujemy, by biegać zimą? Oczywiście solidne buty. Powinny mieć mocniejszą tkaninę wierzchnią oraz sztywną podeszwę z odpowiednimi protektorami, które zabezpieczą nas przed ślizganiem się na zlodowaciałym śniegu. Nie oszukujmy się, nie ma butów nieprzemakalnych. Każda membrana, która ma zapewnić suchość w butach w pewnych warunkach po prostu nie wytrzymuje. Skoro mamy naszykowane buty, to pora pomyśleć o skarpetkach. Stopy na pewno nie zmarzną, bo są w ciągłym ruchu, tak więc jedna warstwa grubszych skarpet, zachodzących ponad kostkę, w zupełności wystarczy. Jeśli wieje wiatr dobrze założyć jest wełniane opaski na kostki.

Zimą dobrze jest zaopatrzyć się w legginsy. Nie oszukujmy się, biegając w minusowych temperaturach musimy zapewnić naszym mięśniom ciepło, aby uniknąć ewentualnych kontuzji. W przypadku, gdy na dworze jest mokro i wieje wiatr na legginsy można wciągnąć cienkie ortalionowe spodnie. Jeśli jest zimno można owinąć kolana wełnianymi opaskami.

Kiedy przygotowaliśmy dół ciała do biegania pora na tułów. I tu króluje powszechnie znana zasada na cebulkę. Dobrze jest zainwestować w koszulki z tkaniny oddychającej, która odciągnie pot od ciała i pozwoli utrzymać ciepło, zapewniając również ochronę przed otarciami. Ci, którzy decydują się na zimowe bieganie, powinni zaopatrzyć się w ciepły polar. W zależności od temperatury zakładamy dwie warstwy oddychających koszulek i na to polar (przy temperaturach minusowych) lub jedna koszulka i polar (temperatury powyżej 0). Na wierzch dobrze jest założyć cienką bluzę ortalionową lub kamizelkę, która ochroni płuca przed wiatrem. Oczywiście koszulki oddychające powinny przylegać do ciała, a bluza zakładana na wierzch nie może krępować ruchów, ale nie powinna być również zbyt obszerna.

run3Na końcu zostaje głowa. Jeśli nie ma mrozów możemy wykorzystać czapkę z daszkiem lub opaskę na uszy, kiedy temperatura spada poniżej zera, warto założyć ciepłą polarową czapkę, chroniącą uszy. Jeśli chodzi o zabezpieczenie szyi zależy to od reszty naszego ubioru. Jeśli posiadamy kurtkę lub polar z wysoką stójką, ochrona szyi jest zbędna. Dobrze jest jednak biegać w kominiarce, która chroni naszą twarz, szczególnie w mroźne dni, gdy mróz szczypie i utrudnia oddychanie.

Ostatnią rzeczą, w którą należy się zaopatrzyć są rękawiczki. Najlepiej z polaru, które skutecznie chronią skórę dłoni przed zgubnym wpływem mrozu na skórę.

Bieganie zimą ma wiele zalet. Przede wszystkim hartuje organizm i zwiększa odporność przed przeziębieniem. Najważniejsze by pamiętać o odpowiednim stroju i można zacząć utrzymywać kondycję i zrzucać zbędne kilogramy w zdrowy sposób.

www.fit.pl