Słoneczna pogoda sprzyja eskapadom rowerowym - czas zadbać o odpowiedni strój na taką okazję
fit.pl
2009-07-29 00:00
Udostępnij
Moda rowerowa
Przyjemna, słoneczna pogoda sprzyja nie tylko długim eskapadom rowerowym poza miasto ale także krótkim przejażdżkom po osiedlowym parku. Zatem czas najwyższy aby zadbać o odpowiedni strój.

na rowerRowerowa wycieczka to przede wszystkim okazja aby zaznać trochę ruchu, pooddychać świeżym powietrzem, spędzić czas w miłym towarzystwie i najlepiej w malowniczej okolicy. Miłośnicy tego sportu, wybierając odpowiedni sprzęt i strój, powinni pamiętać nie tylko o najnowszych trendach panujących w modzie rowerowej, ale również o tym, iż nieodpowiednio skomponowany strój może stać się uciążliwym towarzyszem wycieczki.

Strój rowerowy musi łączyć w sobie przede wszystkim funkcjonalność i wygodę. Nowoczesne wzornictwo, estetyka nie krępująca ruchów, ciekawa kolorystyka i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne to dodatkowy atut mody sportowej.

Wybierając jednak ubranie na rower warto pamiętać o kilku wskazówkach:
  • Zbyt szerokie nogawki spodni to nie tylko pewien dyskomfort ale niebezpieczeństwo wplątania się ich w przednie zębatki roweru. Polecamy zatem kolarskie getry, a na cieplejsze dni krótkie spodenki z odpowiedniego materiału przepuszczającego powietrze.
     
  • Bawełniana koszulka sportowa to doskonała część garderoby na spokojne przejażdżki. Przy cięższym wysiłku fizycznym tego typu strój nie jest wskazany, bowiem bawełniana tkanina szybko wchłania wilgoć i pot, nie oddając ich na zewnątrz, a przy tym bardzo długo schnie. Doskonałym rozwiązaniem są stroje, oparte na "oddychającej" technologii włókiennoiczej "Power Dry" i "Power Strecht". Stroje i bielizna wykonane z tego rodzaju włókien poliestrowych tworzą aktywną powłokę bezpośrednio na ciele, eliminują nadmiar wydzielanego potu poprzez wydalanie wilgoci na zewnątrz materiału. Oczywiście nie tylko marka Polartec posiada materiały z włókien termoaktywnych, takie rozwiązania technologiczne można odnaleźć również w innych, zaawansowanych systemach odzieży sportowej (np. włókna Tecnopile Stretch).
  • Gdy już skompletujemy odzież najbliższą ciału, warto zatroszczyć się o kolejne warstwy stroju, a co za tym idzie o utrzymanie właściwej temperatury ciała. Zwolennikom jazdy rowerowej zalecamy ubrać się na tzw. cebulkę, czyli założyć kilka warst ubrań na siebie. Można je zdejmować i zakładać w zależności od potrzeb i pogody. Wierzchnia warstwa odzieży na rower powinna chronić przed wilgocią i wiatrem. Dużym powodzeniem cieszą się ubiory wykonane z oddychającej, lekkiej, a przy tym nieprzemakającej tkaniny. W zależności od warunków atmosferycznych, indywidualnych potrzeb i stylu jazdy można założyć, jako drugą warstwę izolującą ciepło, bluzę polarową. Należy pamiętać, że ten element ubioru może być bardziej luźny.

    Tak powinna wyglądać podstawowa garderoba miłośnika tego wyjątkowego sportu. Nie wolno zapominać jednak o dodatkach uzupełniających strój na rower – kask zapewnia bezpieczeństwo jazdy na rowerze, zaś rękawiczki są nieocenionym elementem ubioru, szczególnie podczas dłuższych, wielogodzinnych wypraw.

Obecnie na rynku jest wiele firm, które projektują i wykonują stroje specjalne na rowerowe wycieczki, łączące w sobie funkcjonalność, wygodę i nowoczesne wzornictwo. Dzięki szerokiej gamie oferowanych produktów każdy znajdzie coś dla siebie.

www.fit.pl