Palenie papierosów to nałóg bardzo powszechny w naszym społeczeństwie. Powodów, dla których palacze sięgają po papierosa jest wiele: jedni robią to dla towarzystwa, inni, aby się zrelaksować, a jeszcze inni, kiedy są zdenerwowani. Jakkolwiek by było, palenie szkodzi zdrowiu i może powodować poważne choroby, a nawet doprowadzić do śmierci. Stąd coraz więcej osób zastanawia się, jak rzucić palenie papierosów raz na zawsze. Każdy podejmował wiele prób, mniej lub bardziej udanych, niestety, po jakimś czasie znowu następował nawrót. Aby to się więcej nie zdarzyło, należy dobrze się przygotować do każdego etapu rzucania palenia. Jakie to etapy? Jak przez nie przejść? I jakie korzyści wynikają z porzucenia nałogu palenia? Sprawdźmy.
fit.pl
2016-06-01 00:00
Udostępnij
Możesz rzucić palenie!

Najważniejsza jest motywacja!
Aby podjąć zdecydowane działania w celu rzucenia palenia papierosów, musimy posiadać odpowiednio silną motywację. Bez tego każda próba zakończy się niepowodzeniem. Celem może być sprawdzenie swojej silnej woli, zadbanie o zdrowie swoje oraz bliskich czy zaoszczędzenie pieniędzy, które obecnie wydajemy na tytoń. Im częściej przypominamy sobie o przyświecającym nam celu, tym łatwiej będzie nam do niego dążyć.

Poszczególne etapy rzucania palenia papierosów
Gdy już posiadamy motywację, musimy rozpocząć od pierwszego kroku, mianowicie ograniczenia liczby palonych papierosów w ciągu dnia. Niewielu osobom udaje się po prostu z dnia na dzień przestać palić, dlatego prościej jest każdego dnia wypalać o jeden papieros mniej, nie dopalając ich do końca. Już na tym etapie warto sobie znaleźć zajęcie zastępcze, na przykład uprawianie jakiegoś sportu. To szczególnie istotne dla osób, które sięgają po papierosa w obliczu stresu.

Drugim krokiem na drodze do rzucenia palenia jest znalezienie zastępstwa dla papierosa. Może ono występować w formie plastrów, tabletek czy gum do żucia. Niektóre z nich nie zawierają nikotyny, inne mają jej niewielkie ilości. W zależności od naszego samopoczucia po rzuceniu palenia, musimy zadecydować, który z takich zamienników będzie lepszy. Niestety, odstawienie papierosów może powodować zły nastrój, napięcie i rozkojarzenie, dlatego w początkowej fazie rzucania palenia może okazać się, że lepszym wyborem będą środki zastępcze z małym dodatkiem nikotyny.

Ostatni etap, który tak naprawdę trwa przez całe życie, to wyjście z nałogu. W tym wypadku zapalenie nawet jednego papierosa po wielu latach abstynencji może spowodować powrót do regularnego palenia. Warto więc zmienić swoje myślenie i stale pamiętać o tym, że ryzyko powrotu istnieje. Zbytnia pewność siebie może w tej kwestii nas zgubić. W praktyce chodzi o to, by wiedzieć, jak się zachować, gdy nagle przyjdzie pokusa, by zapalić papierosa. Warto mieć przy sobie wymienione wcześniej środki zastępcze, które mogą nam pomóc przetrwać ochotę na papierosa. Dobrze też stale sobie przypominać, dlaczego rzuciliśmy palenie, ile już w tej kwestii osiągnęliśmy i jakie płyną z tego korzyści.

Korzyści z rzucenia palenia
Korzyści z tego kroku jest bez wątpienia mnóstwo. Na przykład już po dobie płuca zaczynają się oczyszczać, ubranie i włosy nie są przesiąknięte dymem papierosowym, a po dwóch dobach poprawia się zmysł smaku i powonienia. Ponadto poprawia się stan i wygląd skóry, włosów, paznokci oraz zębów – wyglądamy po prostu zdrowiej. Mijają także problemy z oddychaniem i charakterystyczna dla palaczy chrypka, zdecydowanie poprawia się kondycja fizyczna, wraca energia i stale wzmacnia się wydolność układu oddechowego i krążenia. Ale korzyści z rzucenia palenia są też długoterminowe. Przede wszystkim zmniejsza się ryzyko zapadnięcia na poważne schorzenia, takie jak zawał serca czy rak płuc. I z pewnością każdego roku zaoszczędzamy spore sumy, które kiedyś wydawaliśmy na papierosy. Więcej informacji o tym, jak skutecznie rzucić palenie i jakie niesie to ze sobą korzyści, można znaleźć także tutaj: http://niko-lek.pl/nikolek-jak-rzucic-palenie-3-kroki.html. Każdy, kto stoi przed decyzją o rzuceniu palenia, powinien zapoznać się z takim poradnikiem, a następnie przystąpić do działania!