Najważniejsze i najczęściej wybierane przez graczy kije golfowe

Kluczowym elementem gry w golfa jest uderzenie piłki kijem golfowym. Cała sztuka i kunszt gry tkwią w tych właśnie pojedynczych uderzeniach. Poza czynnikami zewnętrznymi, takimi jak pogoda lub ukształtowanie terenu na polu golfowym, na celność, dokładność i skuteczność uderzeń wpływają dwie istotne kwestie – umiejętności gracza oraz kij golfowy, którym gra. Im większe doświadczenie i idące w ślad za nim umiejętności golfisty i im większa precyzja kija golfowego, tym lepsze uderzenia. Jaki są więc najważniejsze kije golfowe? Wybór kijów golfowych jest bardzo szeroki i istotny zwłaszcza na początku przygody z golfem. W tej dyscyplinie sportowej gracze często są wierni marce. Kij golfowy jest jedną z kwestii, które już od pierwszych chwil na polu golfowym wpływają na nasz komfort gry i osiągane wyniki, a to bezpośrednio może zadecydować o tym, czy pokochamy ten sport, czy wręcz przeciwnie
2021-01-19 00:00
Udostępnij
Najważniejsze i najczęściej wybierane przez graczy kije golfowe

Golfowe kije do długich uderzeń i do gry krótkiej

Gra w golfa wymaga od gracza różnej długości uderzeń. Im dalej od dołka znajduje się piłka golfowa, tym dłuższa musi być odległość uderzeń. Pierwszą z podstawowych grup kijów są woody. Są to kije golfowe służące do wykonywania właśnie takich długich uderzeń, podczas których piłkę posyłamy wysoko i na dużą odległość.

Woody to kije golfowe o najmniejszej masie, natomiast największym headzie, czyli główce. Pierwszym woodem jest driver. Jest to najdłuższy i największy kij golfowy w całym zestawie. Drivera używa się do pierwszego uderzenia – wybicia piłki z obszaru tee i nadania jej jak najdłuższej trajektorii lotu. Od startu driverem zależy, jakie będziemy mieli warunki do kolejnych uderzeń.

Irony to kolejne niezmiernie ważne kije golfowe służące do gry na fairway’u oraz rozpoczęcia krótkich dołków PAR 3. Są znacznie cięższe od woodów, a ich główki są mniejsze. Kije do golfa typu iron pozwalają na precyzyjniejszą kontrolę uderzeń, które same w sobie są delikatniejsze niż te wykonywane woodami. Tak jak wspomniany dalej kij golfowy typu putter, tak samo driver oraz irony to kije golfowe, bez których gra w golfa nie może się odbyć.

Wedge kije do golfa, które służą do krótkiej gry z w pobliżu greenu, a także do wychodzenia z trudnego położenia na polu golfowym – omijania przeszkód (lob wedge), wybijania piłki golfowej z trawy (pitching wedge) lub piasku (sand wedge).

W świecie golfa krąży takie przekonanie, że najważniejszy kij golfowy w torbie każdego gracza to putter. Trudno jednak rozegrać całą partię golfa samym putterem, jednak bez wątpienia jest on bardzo istotnym kijem. Jest to kij golfowy, który kończy rozgrywkę i służy do gry na greenie. Ten kij golfowy wyróżnia się przez specyficzny kształt główki skonstruowanej tak, aby uderzać piłkę prostopadle po ziemi w kierunku dołka golfowego. Strzały putterem są więc wisienką na torcie, precyzyjnym zakończeniem zmagań. Tego kija używa się przynajmniej jeden raz przy każdym dołku, więc jest on elementem wyposażenia, którego nie da się w tej dyscyplinie sportowej ominąć i wykluczyć ze swojego zestawu kijów.

titleist-vokey-sm8-wedge-kij-do-golfa

Najpopularniejsze marki kijów golfowych

Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór sprzętu golfowego i cała masa firm specjalizujących się w golfowym asortymencie. Najpopularniejsze marki produkujące kije golfowe to m.in. Mizuno, Callaway, Titleist i Wilson. Dużą popularnością cieszą się kije golfowe japońskiej firmy Mizuno, która oferuje najwyższej klasy sprzęt golfowy dla graczy zaawansowanych. Z kolei kije golfowe Callaway przeznaczone są zarówno dla golfistów z doświadczeniem, jak i tych początkujących. Callaway również cieszy się dużą popularnością oferowanych produktów. Bardzo znane i cenione są też kije golfowe ze stajni Titleist. Kijami tej marki grają najlepsi zawodnicy na świecie. Z kolei najlepsze puttery oferuje Scotty Cameron, Bettinardi, Wilson Staff i Taylor Made. Najmłodsi golfiści również znajdą coś dla siebie – marka MKids specjalizuje się w kijach golfowych przeznaczonych właśnie dla dzieci.