W walce o utrzymanie silnego i niedokuczającego kręgosłupa ważna jest wiedza i odpowiednio dobrany program aktywności ruchowej
fit.pl
2013-10-16 00:00
Udostępnij
Standing Pilates dla golfa i kręgosłupa
dr-jola-golf-250W programie dla zdrowego kręgosłupa nie powinno zabraknąć ćwiczeń elongacyjnych, mobilizacyjnych, równoważnych, wzmacniających, rozluźniających i korygujących naszą postawę. Wszystkie te ćwiczenia zawierają porady jak uniknąć dolegliwości bólowych i jak wzmocnić fenomenalną konstrukcję naszego ciała.
Tym razem o ćwiczeniach równoważnych zaczerpniętych z techniki Pilates i możliwych do wykonania na polu golfowym.

Pilates dla kręgosłupa

Żadna z ostatnio modnych w świecie technik pracy z ciałem nie przywiązuje tak ważnej roli do rozumnego wzmocnienia naszego kręgosłupa jak właśnie technika Pilates.

Technika stworzona przez Josefa Pilatesa przetrwała dziesiątki lat. Jej miłośnikami są ludzie na całym świecie w rożnym wieku i rożnych profesji. Ileż to nowych trendów ćwiczeń cielesnych okazało się w tym czasie tylko przejściowymi. Pilates nazywany jest często gimnastyką rozumną, gdyż zapewnia naszemu ciału w sposób pewny i bezpieczny to, czego ono naprawdę potrzebuje. Dostarcza pełnego, obszernego i płynnego ruchu.

Inspiracją dla wielu ćwiczeń Josefa Pilatesa była obserwacja natury. To co szczególnie wyróżnia technikę Pilates, to angażowanie podczas ćwiczeń głęboko położonych, często w ogóle nie angażowanych, tzw. stabilizatorów kręgosłupa. Nic zatem dziwnego, iż po serii lekcji z dobrym, wyszkolonym instruktorem tej techniki, opuszczamy sale ćwiczeń wyprostowani, z nienaganna sylwetką, nasze mięśnie staja się smuklejsze, ruchy płynniejsze, a dolegliwości odkręgosłupowe odchodzą w zapomnienie. Zaczynamy „nosić głowę i kręgosłup” prawie jak tancerze baletu.

Podstawowe zasady tej techniki to koncentracja, specyficzne oddychanie skorelowane z ruchami, panowanie nad silnym „centrum”, płynność i dokładność ruchów dla zachowania bezpieczeństwa. Czyż mocne sine „centrum” nie przyda się na polu?

Standing Pilates przykłady

Zilustruję jak zwykle powyższe rozważania ćwiczeniami. Tym razem ćwiczenia mobilizacyjno-równoważne tzw. Standing Pilates .

1.„Przyciągamy chmurkę”

A: We wspięciu na palcach przenosimy ramiona, ugięte w łokciach do boku i imitujemy powolne ruchy ściągania „wspaniałej” chmurki z nieba .

B: Dodatkowo utrudniamy ćwiczenie unosząc jedną z nóg do boku. Oczywiście we wszystkich z prezentowanych ćwiczeń podczas wdechu rozszerzamy klatkę piersiową we wszystkie strony a podczas wydechu wciągamy pępek do kręgosłupa i wykonujemy dany ruch.
Utrzymujemy przy tym długi kręgosłup i wydłużoną szyję, głowę trzymamy dostojnie.

2. Kolano w prawo ręce w lewo

A: Teraz dodatkowo trochę kinezjologii. Stojąc na jednej nodze druga zgięta w kolanie. Skręcamy kolano uniesionej nogi w lewo, a ręce z kijem przenosimy płynnie w przeciwną stronę.

B: Wariant kolejny, kolano skierowane do boku, a ręce z kijem w górze, kolano w stronę przeciwną, ręce wędrują w dół .

3. Skłon do boku

A: Stojąc na jednej nodze, ramiona skierowane do boku wykonujemy powolny i kontrolowany skłon całego tułowia do boku. Powoli wracamy i zmieniamy nogę i stronę skłonu. Staramy się utrzymać ciało w jednej płaszczyźnie .

B .Modyfikacja trzymamy w obu dłoniach kij golfowy

4. Po przekątnej.

Stojąc na jednej nodze (po przekątnej do uniesionej nogi) unosimy rękę, druga możemy oprzeć na pośladku lub trzymać uniesiona do tyłu . Wykonujemy w tej pozycji kilka powolnych ruchów w gore i w dół, jakbyśmy chcieli coś przesunąć – czyli z oporem, po czym zmieniamy nogę i rękę.

5. Kij z przodu i z tyłu

Pochylamy tułów do przodu w staniu na jednej nodze trzymając w dłoniach kij golfowy . Powoli nie tracąc równowagi, przenosimy kij bokiem do tyłu. Staramy się jednocześnie ściągać łopatki w stronę bioder.

Życząc jak najmniej dolegliwości odkręgosłupowych namawiam na włączenie choć kilku z zaprezentowanych ćwiczeń do golfowej rozgrzewki.


 

Jolanta Ignaszewska-Kuehbauch

www.fit.pl