Brazylijscy naukowcy dowodzą, że wystarczy skrzyżować nogi, usiąść na podłodze, a następnie wstać, próbując nie korzystać z podparcia., by ocenić ogólne ryzyko zgonu 
fit.pl
2012-12-19 00:00
Udostępnij
Oceń ryzyko zgonu prostym ćwiczeniem
O ich badaniach informuje „European Journal of Cardiovascular Prevention”.

Uczeni z centrum medycyny sportowej Clinimex w Rio de Janeiro pod kierownictwem dr Claudio Gil Araujo prowadzili badania w grupie 2002 kobiet i mężczyzn w wieku od 51 do 80 lat. Osoby te były obserwowane średnio przez 6–7 lat.

Każda z nich wykonywała kilkukrotnie ćwiczenia, w których nie liczyła się szybkość, ale to, aby przy ich zrobieniu nie wykorzystywać punktów podparcia. Za każde użycie dłoni czy kolana badacze odejmowali jeden punkt. Za to zadanie ćwiczący mogli uzyskać pięć punktów.

Okazało się, że po uwzględnieniu takich czynników jak wiek, płeć czy wskaźnik masy ciała osoby, które wykonując ćwiczenie używały więcej punktów podparcia niż jedna dłoń czy kolano, były dwukrotnie bardziej narażone na zgon w przeciągu 6–7 lat. Właśnie aż 159 osób z tej grupy zmarło w trakcie obserwacji.

Prognozy były znacznie lepsze w przypadku osób, które były w stanie usiąść na podłodze i wstać, używając tylko jednego punktu odparcia lub najlepiej żadnego.

źródło: naukawpolsce.pl

www.fit.pl