fit.pl mobile logo

Oktawia Nowacka - to pięciobój mnie wybrał

Oktawia Nowacka - polska pięcioboistka, zdobywczyni brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016. Ambasadorka Maratonu Jogi w Wierchomli, redakcji fit.pl opowiedziała dlaczego zainteresowała się pięciobojem i jak dieta wegańska pomaga jej przygotować się do startów w zawodach.

1. Jak zaczęła się twoja przygoda ze sportem?

Swoją sportową przygodę rozpoczęłam od nauki pływania w UKS „ósemka” Starogard Gdański, a dwa lata później dołączyłam do KS Agro Kociewie, gdzie trenowałam lekkoatletykę u boku mojego taty. Przez kilka lat reprezentowałam województwo pomorskie zarówno w zawodach pływackich jak i lekkoatletycznych. Dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak „dwubój nowoczesny”. To taki początek pięcioboju dla najmłodszych, który obejmuje bieg oraz pływanie. Rozpoczęłam moje starty w dwuboju i mając zaledwie 14 lat wyjechałam do Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży w Łomiankach pod Warszawą. Tam nauczyłam się kolejnych konkurencji.

2. Dlaczego wybrałaś pięciobój?

W sumie to pięciobój wybrał mnie. Nie myślałam od początku o tej dyscyplinie. Kiedy zastanawiałam się, czy zostać przy pływaniu, czy raczej poświęcić się lekkoatletyce, pięciobój stanął na mojej drodze. W związku z tym, że zawsze byłam zawodniczką dosyć wszechstronną postanowiłam nie rezygnować ani z pływania ani z biegu tylko dołożyć jeszcze inne konkurencje

3. Czy którąś dyscyplinę z pięcioboju lubisz najbardziej?

Raczej nie mam jednej ulubionej. Powiedzmy, że mam okresy w których lubię bardziej raz jedną, a raz drugą konkurencję. Sentyment do biegania i pływania jednak pozostał i właśnie te dwie dyscypliny są najbliższe mojemu sercu. Potem polubiłam także szermierkę, która jest bardzo ciekawym i trudnym sportem.

4. Jesteś weganką, chyba jedną z niewielu wśród sportowców. Co spowodowało, że postanowiłaś przejść na weganizm?

Pierwszym powodem było zdrowie. Szukałam naturalnego, zdrowego pożywienia. Kiedy dowiedziałam się, że mięso jest bardzo zanieczyszczone, zainteresowałam się tematem i zaczęłam szukać informacji. W taki sposób dowiedziałam się, jak wyglądają masowe hodowle, jak traktowane są zwierzęta i nie chciałam już brać w tym udziału. Zrobiłam to naturalnie i z pełną świadomością. Na początku trochę się bałam, bo nie miałam do kogo zwrócić się o pomoc – wszyscy w środowisku sportowym próbowali mnie zniechęcić, odradzali ten pomysł. Wiedziałam, że nie mam wyjścia: albo pogodzę sport z weganizmem, albo przestanę trenować. Czytałam książki, szkoliłam się i byłam bardzo rozważna. Szybko nauczyłam się odżywiać w odpowiedni sposób i czułam się rewelacyjnie.

5. Jak inni sportowcy reagują na Twój weganizm?

Z zaciekawieniem i akceptacją. Często zadają różne pytania, a ja też nie mam w zwyczaju nikogo nagabywać i przekonywać. Raczej w pozytywny sposób przedstawiam dobre strony weganizmu i zachęcam do zainteresowania się tym, co trafia na nasz talerz.

6. Jak radzisz sobie z odżywianiem wegańskim, kiedy jedziesz na zawody?

To zależy, gdzie jestem. Są kraje, gdzie dieta opiera się w dużej mierze na mięsie i wtedy jest to dla mnie większy kłopot, jednak nigdy nie spotkałam się z sytuacją, w której dieta roślinna byłaby niemożliwa. W wielu krajach jest czymś naturalnym i nikogo nie zadziwia–kiedy byłam w Indonezji i prosiłam o posiłki bez mięsa, było to normalne, zawsze znalazło się coś pysznego do zjedzenia. Czasem jednak muszę odżywiać się w sposób wegetariński, bo nie mam wpływu na to, co ląduje w mojej potrawie.

7. Jesteś ambasadorką Festiwalu Jogi w Wierchmli. Co Cię przekonało do zostania ambasadorem?

Tak naprawdę nic nie musiało mnie przekonywać. Od razu chciałam uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pierwszy raz będę na tak wielkim święcie jogi i bardzo mnie to cieszy. Już nie mogę się doczekać na myśl o poznaniu tak olbrzymiej ilości świadomych ludzi.

oktawia-nowacka2

8. Co organizatorzy przygotowali dla uczestników? Będzie można Cię tam spotkać?

Będzie bardzo dużo atrakcji. Można się spodziewać darmowych zajęć jogi, różnych warsztatów tematycznych m.in. zielarskich, oddechowych, kulinarnych, koncertu na misach i gongach tybetańskich oraz maratonu jogi „108 powitań słońca”. Oczywiście będzie można się ze mną spotkać i porozmawiać. No i pewnie zobaczyć na warsztatach.

9. Czy uważasz, że sport to zdrowie?

Oczywiście! Ale bardziej skłaniam się do sformułowania, że ruch to zdrowie. Sport, szczególnie wyczynowy często forsuje organizm do granic wytrzymałości.

10.  Co motywuje Cię do treningów?

Wyzwania, chęć poprawy, chęć stawania się lepszą wersją siebie, poznawanie nowych ludzi i podróże.

11. Jak zachęciłabyś czytelników fit.pl do wzięcia udziału w Festiwalu Jogi w Wierchomli?

Mam nadzieję, że tak jak mnie nie będzie trzeba ich zachęcać. Program festiwalu sam w sobie jest tak przekonujący, że nie da się odmówić! Ruch na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie i pozytywna atmosfera… czego chcieć więcej?

 

fot. https://www.facebook.com/OktawiaNowackaPentathlon/

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl