Naukowcy udowodnili, że palenie tytoniu powoduje zanik mięśni i zniedołężnienie
fit.pl
2007-07-25 00:00
Udostępnij
Palenie zabija mięśnie
Jeśli jeszcze nie rzuciłeś palenia, to mamy dla ciebie kolejny argument, przemawiający za zerwaniem z nałogiem: palenie tytoniu powoduje zanik mieśni i zniedołężnienie

 Jeśli zależy ci na wysportowanej, muskularnej sylwetce, rzuć palenie!

Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetów w Nottingham, Kopenhadze i Waszyngtonie. Przeprowadzili oni badania na grupce osób w podeszłym wieku (po 60. roku życia). Połowa z nich paliła około paczki papierosów dziennie (20 sztuk), pozostali nie palili. Poza tym, wykazywali podobny poziom aktywności fizycznej, spożywania alkoholu itp.

Aby sprawdzić wpływ palenia papierosów na mięśnie, wstrzyknięto biorącym w eksperymencie osobom krew ze znaczonym aminokwasem. Chodziło o to, by sprawdzić, jak dużo aminokwasów wchłoną mięśnie palących i niepalących.

Okazało się, że mięśnie palaczy odbudowywały się znacznie mniej skutecznie, niż mięśnie osób niepalących. Na dodatek organizm palaczy wytwarzał znacznie więcej miostatyny – substancji, hamującej wzrost mięśni oraz enzymu rozkładającego białka mięśniowe.

Do chorób serca, udarów, raka płuc, impotencji i innych dolegliwości, wywoływanych przez tytoniowy dym, można więc dopisać zanik mięśni.

Jeśli więc regularnie ćwiczysz, a po treningu zdarza ci się „puścić dymka”, twoje wysiłki najprawdopodobniej idą na marne. Jeśli zależy ci na muskulaturze, rzuć palenie.

www.fit.pl