31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Jeśli w dalszym ciągu palisz, to okazja by zerwać z tym zgubnym nałogiem. Podpowiemy ci, jak sobie poradzić z uzależnieniem
fit.pl
2008-11-19 00:00
Udostępnij
Rzuć palenie
O szkodliwości tytoniowego dymu napisano już tysiące stron. Ograniczymy się więc tylko do podania kilku faktów. Palenie papierosów nie tylko niszczy twoje płuca, ale również osłabia pracę zmysłów - wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia. Zawarta w papierosach nikotyna uszkadza układ nerwowy i wywiera bardzo szkodliwy wpływ na układ pokarmowy. Palenie wpływa negatywnie na iloraz inteligencji, może być przyczyną chorób układu krążenia, oddechowego, może wywołać skłonność do alergii.

Pod względem toksyczności nikotyna dorównuje kwasowi pruskiemu, a przewyższa nawet koniinę zawartą w szczwole plamistym, z którego sok posłużył do stracenia Sokratesa. Dym papierosowy ma również bardzo niekorzystny wpływ na urodę. Dermatolodzy mówią wręcz o "tytoniowej twarzy" - jest ona niedotleniona, cera staje się coraz bledsza i szara. Zapalenie papierosa powoduje bowiem skurcz naczyń krwionośnych skóry utrzymujący się do 90 minut. Skóra palacza staje się cienka i pomarszczona. Papierosy stoją także za pękającymi naczyńkami, krostami i ropnymi wypryskami na skórze.

No i wreszcie papierosy wpływają koszmarnie na naszą kondycje. Zadyszka po przebiegnięciu kilkunastu metrów, uderzenia gorąca, wieczne uczucie zmęczenia, bóle głowy – to tylko niektóre z dolegliwości, na które uskarżają się palacze.

Rzucenie palenia może początkowo spowodować dolegliwości, zwłaszcza jeśli paliłeś przez dłuższy czas. Ale już po 72 godzinach od ostatniego papierosa zmniejszy się skurcz oskrzeli i poprawi się oddech, a po dwóch tygodniach polepszy się kondycja fizyczna. Po kilku miesiącach poprawi się wydolność układu oddechowego i ustąpi kaszel. Poprawi się smak i węch. Wyraźnie poprawi się też twoja kondycja i samopoczucie, zwłaszcza jeśli będziesz prowadził aktywny tryb życia. A co najważniejsze: zmniejszy się ryzyko zawału serca i chorób płuc.
papierosy13

Już kilka dni po rzuceniu palenia poczujesz się lepiej.

Okres przejściowy po odstawieniu papierosów, jest jednak dość trudny. Mogą tu pomów preparaty pomagające w rzucaniu palenia, które złagodzą odczuwany przez organizm głód nikotynowy – mogą to być np. plastry, gumy do żucia, czy pastylki. Warto poradzić się farmaceuty przed ich zażyciem.

Najgorzej jest zacząć walkę z nałogiem. Poniżej przedstawiamy więc kilka porad, które mogą pomóc w rzuceniu palenia

[-------]

- Wyznacz konkretny dzień rzucenia palenia. Mogą to być np. twoje urodziny, rocznica ślubu – cokolwiek. Najlepiej, by ten dzień przypadał w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

- Nie walcz z nałogiem sam. Powiadom o swoim zamiarze swoich znajomych, kolegów z pracy i członków rodziny. Poproś o ich zrozumienie i wsparcie. Pomogą ci, gdy dopadnie cię ochota na papierosa.

- Schowaj albo najlepiej wyrzuć papierosy, popielniczkę, zapalniczkę oraz inne przedmioty, kojarzące ci się z paleniem.

- Jedz dużo warzyw i owoców, unikaj słodyczy, ogranicz ilość spożywanego mięsa. Pij dużo płynów, najlepiej niegazowaną wodę i soki owocowe, mleko. Pomoże ci to uniknąć nadwagi. Ogranicz też picie mocnej kawy i alkoholu – z nimi często kojarzy się palenie.

- Dużo śpij. Dzięki temu wypoczniesz, zregenerujesz się i zmniejszy się ochota na sięgnięcie po papierosa.

- Palenie to w dużej mierze szereg ruchów i wyuczony rytuał. Jeśli więc najdzie cię ochota na papierosa – zajmij czymś swoje ręce, np. baw się spinaczem, czy ołówkiem. Możesz też żuć gumę lub jeść cukierki (ale bez cukru by uniknąć przybierania na wadze).

- Zorganizuj sobie wolny czas. Zapisz się na siłownie, na karate, chodź do kina, na spacery itp. Postaraj się by twój organizm „zapomniał” o papierosach

- Unikaj papierosowego dymu – staraj się omijać palarnie, puby, wagony dla palących itp. Pokusa bywa tak silna, że nawet ludzie, którzy nie palili przez kilka lat potrafią się wciągnąć na powrót w nałóg pod wpływem impulsu. Zamiast pubów i zadymionych lokali wybieraj raczej świeże powietrze lub miejsca wolne od papierosów.

- Prowadź aktywny tryb życia, uprawiaj sport. Poczujesz się lepiej i wzmocnisz swoje serce osłabione papierosami.

Na rzucanie palenia nigdy nie jest za późno. Twój organizm może się zregenerować i przynajmniej częściowo zniwelować szkody spowodowane przez nałóg. Im wcześniej rzucisz, tym lepiej.

www.fit.pl