Aerozol do nosa zawierający związek wyekstraktowany z ostrej papryczki chili może przynieść ulgę osobom cierpiącym na zapalenie zatok - wynika z badań amerykańskich naukowców opublikowanych w "Annals of Allergy, Asthma & Immunology"
fit.pl
2011-08-29 00:00
Udostępnij
Papryczka chili skuteczna na zatoki!
Alergolog z amerykańskiego Uniwersytetu Cincinnati, dr Jonathan Bernstein badał skuteczność aerozolu zawierającego kapsaicynę (organiczny związek chemiczny nadający papryczkom chili ich piekący smak) w grupie 44 osób cierpiących na niealergiczny nieżyt nosa (zapalenie błony śluzowej, któremu towarzyszy niedrożność i ból zatok). Grupa kontrolna przez dwa tygodnie stosowała placebo.

chiliAerozol okazał się skuteczny i nie powodował skutków ubocznych. Osoby stosujące go twierdziły, że już po minucie od aplikacji zaczynały odczuwać ulgę.
 

-Uważamy to za istotną obserwację, gdyż istnieje bardzo mało skutecznych sposobów leczenia niealergicznego nieżytu nosa- zauważa dr Bernstein.
 

Kapsaicyna jest składnikiem niektórych leków, głównie maści łagodzących ból mięśni i stawów. Badania wskazują także na jej skuteczność w hamowaniu rozwoju niektórych rodzajów nowotworów.

źródło: Nauka w Polsce

www.fit.pl