Plecak turystyczny - na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni model?

Wędrówki po górach to popularny sposób spędzania wolnego czasu. Jednak bez odpowiedniego ekwipunku trudno przetrwać wielogodzinną eskapadę. Woda, kanapki, płaszcz przeciwdeszczowy, odzież na zmianę, plastry na ewentualne skaleczenia – wszystko to trzeba gdzieś pomieścić. Odpowiednio dobrany plecak turystyczny przynosi wybawienie. Jak go jednak dopasować? Na co zwrócić uwagę, by kupić dobry model?
2021-06-21 00:00
Udostępnij
Plecak turystyczny -  na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni model?

Plecak turystyczny – gdzie szukać atrakcyjnych modeli?

Ekwipunek turysty udającego się w góry bywa rozbudowany. Napoje, prowiant, apteczka, odzież na zmianę, krem z filtrem UV, mapa, płaszcz przeciwdeszczowy czy też telefon komórkowy – to tylko niektóre rzeczy, które warto ze sobą zabrać. Dlatego tak ważnym elementem wyposażenia jest wygodny i pojemny plecak turystyczny. Odpowiednio dobrany pomieści wszystko, co zechcesz wziąć w góry.

Na rynku znaleźć można wiele ciekawych rozwiązań, które sprawdzają się podczas górskich wędrówek. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza plecaki turystyczne dostępne w sklepie Dobrenarty.pl. Szeroki wybór modeli sprawia, że każdy turysta jest w stanie znaleźć wariant dopasowany do indywidualnych potrzeb i upodobań. To rozwiązania, które możesz założyć nie tylko w góry. Sprawdzają się one doskonale także podczas wędrówek po mieście.

Szeroki wybór rozwiązań to z jednej strony zaleta, z drugiej jednak wada. Utrudnia bowiem podjęcie decyzji. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze plecaka podróżnego? Jakie parametry sprawdzić?

plecakturystyczny1

Jak wybrać plecak podróżny?

Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze plecaka turystycznego, jest jego pojemność. Żeby dobrać litraż, trzeba przeanalizować swoje potrzeby. Im większy plecak, tym więcej ekwipunku się w nim zmieści – to oczywiste. Niestety, zwiększy to wagę bagażu. Dlatego wbrew pozorom warto postawić na mniejszy plecak podróżny i z rozsądkiem podejść do kwestii pakowania. Ograniczenie liczby zabieranych rzeczy z pewnością wyjdzie Ci na korzyść.

Oprócz pojemności istotna jest również konstrukcja plecaka. Optymalna liczba kieszeni i troków pozwoli zapakować cały niezbędny ekwipunek. Pozwoli również odpowiednio rozłożyć ciężar bagażu, co zwiększy komfort wędrówki.

Wygoda noszenia to kolejny istotny aspekt. Żeby ją zapewnić, dobry plecak turystyczny powinien mieć ergonomiczną konstrukcję, która będzie dopasowywać się do ruchów kręgosłupa. W tym kontekście ważną funkcją spełniają pasy ramienne. Powinny być odpowiednio wyprofilowane, co pozwoli odciążyć kręgosłup. Warto również sprawdzić, czy plecak został wyposażony w system wentylacyjny. Zapewni on cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra będzie się mniej pocić.

Plecaki turystyczne – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybór plecaka turystycznego to nie lada wyzwanie. Przyjrzeć należy się bowiem wielu kwestiom. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Istotnym parametrem jest wodoodporność materiału. Pogoda w górach dynamicznie się zmienia. Warto mieć to na uwadze i wybrać model, który jest odpowiednio zabezpieczony przed deszczem. Jeśli plecak podróżny nie jest wodoodporny, a bardzo przypadł Ci do gustu, nic straconego. W internecie dokupisz do niego pokrowiec, który ochroni go przed deszczem.

Przydatnym gadżetem może okazać się komin, w który wyposażony są niektóre plecaki turystyczne. Pozwala on zwiększyć rozmiary plecaka, a co za tym idzie zabrać ze sobą więcej rzeczy. Taki dodatek może okazać się niezwykle przydatny, zwłaszcza jeśli nie umiesz ocenić, jak dużego ekwipunku potrzebujesz.