Pora na porządki, czyli jak pozbyć się kalorii nie wychodząc z domu

Zmagania ze zbędnymi kilogramami stanowią nie lada wyzwanie dla wielu kobiet. Oczywiście, można eksperymentować z różnego rodzaju dietami, stosować specyfiki odchudzające, czy regularnie odwiedzać siłownię. Jednak co zrobić, jeśli brakuje wytrwałości w dążeniu do celu lub jeśli odpowiednie treningi wiążą się ze zbyt wysokimi kosztami? A gdyby tak… poświęcić więcej czasu na prace domowe?
fit.pl
2014-10-01 00:00
Udostępnij
Pora na porządki, czyli jak pozbyć się kalorii nie wychodząc z domu
Chyba większość z nas traktuje sprzątanie jak przykry obowiązek. Często odkłada się go na później, zrzuca na innego członka rodziny bądź próbuje o nim nie pamiętać. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że to świetna alternatywa dla ćwiczeń, jakie robi się na siłowni. Chęć odzyskania dobrej formy będzie przy okazji dodatkową motywacją do pracy, którą i tak kiedyś należałoby wykonać.

Jak skutecznie walczyć z tkanką tłuszczową, a przy tym modelować sylwetkę? Na początku lepiej nie forsować nieprzyzwyczajonego organizmu – sprzątać z krótkimi przerwami albo nie dłużej niż godzinę dziennie oraz zadbać o zróżnicowanie poszczególnych czynności. Trzeba też uważać, by nie obciążać przesadnie jednej ręki, zwłaszcza w przypadku szorowania kabiny prysznicowej i mycia okien. Jeśli położy się zbyt duży nacisk na którąś ze stron, można doprowadzić do bólów stawów, a z czasem nawet poważnych urazów kręgosłupa. Przynajmniej na początku lepiej też nie pozostawać za długo w tej samej, niewygodnej pozycji, bo niewyćwiczone mięśnie mogą odmówić posłuszeństwa. Już po krótkim czasie efekty staną się widoczne, a samopoczucie ulegnie znacznej poprawie.

Warto wiedzieć, że ilość spalanych kalorii jest uzależniona od wagi. Osoba, której ciężar wynosi sześćdziesiąt kilogramów na przykład w trakcie odkurzania straci ich 135, przy myciu okien – 120, szorowania podłogi – 213, a podczas trzepania dywanu – 130. Dodatkowym plusem ostatniej z wymienionych „dyscyplin” jest przebywanie na świeżym powietrzu, co sprzyja dotlenieniu organizmu. Szczególnie sprawdza się to w zimie, kiedy wokół pełno śniegu.

Gdy ktoś jest cięższy, automatycznie pozbędzie się większej ilości kalorii, natomiast gdy waży mniej, liczba odejmowanych kalorii także spadnie. Co ciekawe, w Internecie bez trudu można odnaleźć specjalne kalkulatory, pozwalające każdemu dokładnie obliczyć, jak dużo zyska, wykonując konkretne prace w swoim mieszkaniu. Dzięki temu każdy może dokładnie zaplanować trening, idealnie dostosowany do własnych potrzeb.

Domowe porządki bez wątpienia przyniosą ogrom korzyści. Być może wyzwanie zechcą podjąć także mężczyźni. Wspólne ćwiczenia stworzą wspaniałą okazję do zacieśniania rodzinnych więzi oraz nauki dzielenia się obowiązkami. Najważniejsze, że nagrodą będzie nie tylko utrata niechcianych kilogramów, ale także lśniące czystością mieszkanie, w którym poczujecie się wreszcie naprawdę szczęśliwi i zrelaksowani.
 

Autor – Marta Petrow
bonus-czystosc.pl/