Przejrzały banan? Zastosuj zero waste food

Banan ma 105 kalorii i dostarcza 12% dziennego spożycia potasu, 17% potrzebnej witaminy C i 12% niezbędnego błonnika pokarmowego. Jest świetną przekąską i bazą dla wielu pysznych deserów i nie tylko. Niemniej przejrzałe banany najczęściej wyrzucamy, nie wiedząc, że można je wykorzystać w zaskakujący sposób!
2018-09-12 00:00
Udostępnij
Przejrzały banan? Zastosuj zero waste food

Wylecz trądzik za pomocą banana

Wysoka wartość odżywcza banana sprawia, że jest to wspaniały środek wspomagający leczenie trądziku. Wystarczy położyć kawałek skórki banana (białą stroną do dołu) na skórze. Następnie masować przez około 10 minut. Banana pozostaw na skórze najdłużej jak się da, najlepiej na noc. Powtarzaj czynność przez kilka dni.  

Bananowa maseczka do włosów


Prosta do wykonania maseczka do włosów sprawi, że włosy będą lśniące i zapobiegną łamaniu. Wystarczy zmieszać jednego przejrzałego banana i dojrzałe awokado z 2 łyżkami oleju kokosowego do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie rozłóż maskę na włosach i odczekaj 30 minut, a następnie umyj szamponem. Przechowuj resztki w lodówce. Używaj co tydzień.

Domowy scrub z banana


Jeśli masz problemy ze zmianami skórnymi, możesz wspomóc się przejrzałymi bananami. Wymieszaj jednego przejrzałego banana z 1-2 łyżkami cukru pudru i kilkoma kroplami olejków eterycznych. Scrub uzyj natychmiast, zanim rozpuści się cukier.

Nawilż stopy za pomocą banana


Banan pomoże walczyć z suchymi stopami. Weź skórkę, białą stroną w dół i pocieraj suchą skórę. W razie potrzeby spłucz nadmiar pozostałości. Spróbuj zrobić to kilka razy dziennie, aby uzyskać lepsze efekty. Miąższ banana może działać jak maska na stopę - wystarczy zmieszać połowę banana z kilkoma kroplami miodu i przyłożyć do stóp, odczekać 10 minut i zmyć.


Dojrzewanie owoców i warzyw  z bananem


Banany uwalniają hormon zwany etylenem, który powoduje szybsze dojrzewanie innych owoców i warzyw. Jeśli zdarzy Ci się kupić niedojrzałe awokado, mango czy pomidory, umieść je w papierowej tobie wraz z dojrzałym bananem. W ciągu 24 godzin warzywa i owoce będą gotowe do jedzenia.

Herbata z banana poprawi sen


Herbata z przejrzałych bananów jest doskonałym źródłem minerałów. Wypij ją na godzinę przed pójściem spać, a poprawisz jakość swojego snu. Wystarczy zagotować w wodę z  1 bananem pokrojonym na duże kawałki i gotować na wolnym ogniu przez 10 minut. Wlej herbatę do kubka przez durszlak i dodaj szczyptę cynamonu.