Sportowa rywalizacja na europejskim poziomie

Lekkoatletyka podobno była spotykana już w czasach prehistorycznych - o czym mają świadczyć rysunki, jakie znaleziono na ścianach niektórych jaskiń. Bieganie, rzut dyskiem, wielobój oraz inne sporty, jakie zalicza się do tej kategorii, odbywają się na stadionie lub poza nim, jeżeli istnieje taka możliwość.
2023-07-20 00:00
Udostępnij
Sportowa rywalizacja na europejskim poziomie

 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych

Czyli tak naprawdę International Association of Athletics Federations (taka jest teraz oficjalnie jej nazwa) zresza wszystkie związki narodowe już od 1912 roku. To oni odpowiedzialni są za organizację różnego rodzaju zawodów, m.in. mistrzostwa świata w lekkoatletyce, halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce, mistrzostwa świata w biegach przełajowych, World Athletics Relays. itd. Wystarczy wpisać w Google "lekkoatletyka terminarz", aby dowiedzieć się, jakie są dokładnie terminy poszczególnych zawodów, jeżeli chodzi o ta dyscyplinę sportową.

Diamentowa Liga

Nie można pomijać tego tematu, ponieważ jest to cykl prestiżowych mityngów lekkoatletycznych. Do Diamentowej Ligi przygotowuje się wielu uznanych sportowców. Warto wspomnieć o tym, że także polski związek ma w tym duży wkład, ponieważ od 2022 roku odbywa się Memoriał Kamili Skolimowskiej, który także zalicza się do wyżej wspomnianych mityngów. W Polsce w 2023 roku zawody te odbyły się 16 lipca.

Warto wskazać na Natalię Kaczmarek, która z najlepszym wynikiem na 800 m, zajęła pierwsze miejsce. Lekkoatletka uzyskała czas 49.48 i jest to nowy rekord mityngu i życiowy. Dało jej to pewne miejsce na podium. Nie był to jedyny bieg, który odbywał się podczas polskiego memoriały. Nie można zapomnieć także o tym, że zawodnicy biegli też na 100 m, 400 m i na innych długościach.

Pływanie rekreacyjne - dlaczego warto?

Igrzyska europejskie i różnego rodzaju konkurencje, które związane są z tym, przyciągają przed ekrany wielu kibiców. Wideo z takich zawodów oglądane są po wielokroć. W szczególności, jeżeli to Polak stawia się na starcie.

Warto jednak wskazać, że nie tylko lekkoatletyka jest ważna, ale także pływanie rekreacyjne. To właśnie dzięki temu można się nie tylko mówiąc dosłownie rozruszać, ale i zadbać o swoją kondycję. Już same ćwiczenia rekreacyjne są w stanie dużo dać człowiekowi. W szczególności tym, którzy długi czas spędzają w pozycji siedzącej przed komputerem lub telewizorem.

Warto znaleźć dla siebie jakiś sport. Trzeba pokazać to dzieciom, aby Ci już od najmłodszych lat mogli w sobie zaszczepić miłość do sportu. Kto wie, może oni sami będą mogli osiągać dobre wyniki w zawodach na europejskim poziomie.