Dwupłytowy Posturograf, unowocześniony biofeedback to tylko dwie propozycje radomskiego wynalazcy - Mariusza Strzechy, który dzięki swojej pomysłowości i wiedzy pomaga polskim sportowcom wrócić do formy
fit.pl
2010-10-27 00:00
Udostępnij
Sportowe wynalazki z Radomia
Posturograf dwupłytowy to komputerowe urządzenie, pozwalające zmierzyć dokładnie i niezależnie środek ciężkości ciała, który przypada na lewą lub prawą nogę.

Nie tylko w Radomiu, ale także w innych miastach to urządzenie jest używane. Przewagą posturografu autorstwa Mariusza jest jego ulepszone działanie. Zamiast jednopłytowego Radomianin posługuje się dwupłytowym, co zdecydowanie zbliża pomiary do ideału, a przede wszystkim uwzględnia drugą nogę, czego nie zakłada pierwowzór.

 Posturograf najpierw testowała młodzież szkolna, potem specjaliści - zarówno siatkarze Radomskiego Jadaru, ale także zapaśnicy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie.

Aparatura tego typu to niezwykle przydatne urządzenie, które pomaga w treningu rehabilitacyjnym pacjentów po urazach, treningach sportowych oraz osobom starszym, zwłaszcza w przypadku takich dyscyplin jak gimnastyka, sporty walki czy skoki - ciężar ciała i ośrodek ciężkości oraz jego prawidłowe wyznaczenie jest bardzo istotne.

Posturograf pozwala wykryć i rehabilitować wady postawy sportowców, ale także dzieci i dorosłych nie związanych czynnie ze sportem.

By jednak dobrze korygować i rehabilitować tego typu wady, Mariusz pokusił się o stworzenie kolejnego wynalazku – tak powstała komputerowa, balansowa platforma treningowa, pozwalająca na ćwiczenia równowagi i koordynacji ruchowej przy pomocy gry komputerowej ( np.jazdy na nartach, jady samochodem). Platforma jest pomocna przy diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń równowagi oraz zawrotów głowy. Trening poprzez zabawę dostarcza radości zwłaszcza najmłodszym.

Wynalazki młodego absolwenta Politechniki Radomskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie
a obecnie doktoranta AWF w Katowicach zdobyły liczne wyróżnienia i certyfikaty m.in. Złote medale Targów Rehabilitacji i Sprzętu Medycznego RehMed-Expo 2010,  wyróżnienia na Targach Medycznych LubMed 2009 w Konkursie na "Produkt roku 2009".

Obecnie urządzenia Mariusza wykorzystuje Kadra Narodowa w Łucznictwie z którą Mariusz podpisał porozumienie na cykl przygotowań do olimpiady w Londynie.

Do chwili obecnej zespół naukowy którego prace koordynuje Mariusz Strzecha przeprowadził badania kilku Kadr Narodowych: zapasów, judo, tenisa stołowego, biathlonu a zaledwie dwa tygodnie temu Kadrę Narodową naszych siatkarek.

fot. www. koordynaracja.com.pl

www.fit.pl