fit.pl mobile logo

Sporty ekstremalne – czym są i dlaczego ludzie je uprawiają

Sporty ekstremalne, oprócz dawki ogromnych emocji, pozwalają sprawdzić się w trudnych sytuacjach. Ryzyko sprawia, że ten sport traktujemy jak prawdziwe wyzwanie. Gęsia skórka, powiększone źrenice i szybkie bicie serca, to uzależniający stan, spowodowany działaniem adrenaliny

Mimo różnic w definiowaniu można przyjąć wspólne stanowisko, określające sporty ekstremalne jako aktywności uprawiane w trudnych warunkach i obarczone pewnym ryzykiem. Warto nadmienić, że podjęcie się uprawiania ekstremalnych aktywności wymaga nie tylko odwagi, ale przede wszystkim odpowiedniego przygotowania i sprawności fizycznej. Bowiem nie każdy, kto chciałby na przykład skakać ze spadochronem, może sobie na to pozwolić.

Wiele aktywności wymaga uważnej pracy ze swoim ciałem lub umiejętności technicznych, aby sprawnie operować sprzętem oraz sprawności fizycznej i zręczności, ponieważ konieczne jest wykonywanie różnych akrobacji i figur. Dla entuzjastów adrenaliny sporty ekstremalne polegają na dobrej zabawie i przekraczaniu własnych granic.

Czynnikiem determinującym przynależność do sportów ekstremalnych może być miejsce realizacji oraz sprzyjające warunki pogodowe i klimatyczne, albo po prostu weryfikacja przez towarzystwo ubezpieczeń. Przykładem takiej atrakcji jest trekking górski, który zalicza się do sportów ekstremalnych, jeśli jest uprawiany powyżej 3500 m.n.p.m. Z tego powodu także powstał podział na sporty ekstremalne i te o wysokim ryzyku. I tak na przykład do sportów ekstremalnych zalicza się sporty lotnicze z wyłączeniem baloniarstwa, sportu spadochronowego i paralotniarstwa. – wyjaśnia Anna Pieczara z serwisu Prezentmarzeń.

Sporty ekstremalne nie są dla każdego, z uwagi na to osoba je uprawiająca powinna odznaczać się nadzwyczaj silną odpornością psychiczną i umiejętnością radzenia sobie ze stresem w sytuacjach nietypowych. Jednak dobra kondycja psychiczna to nie wszystko - wybierając odpowiednią dla siebie dyscyplinę, należy także ocenić swoje możliwości. Nie każdy, kto ma lęk wysokości, musi rezygnować z ekstremalnych sportów i nie każdy, kto ma lęk przed wodą, musi do niej wskakiwać. Różnorodność sportów ekstremalnych pozwala wybrać sport odpowiadający posiadanym predyspozycjom.

Sporty ekstremalne to rozrywka przede wszystkim dla tych, którzy żyją w ciągłej pogoni za adrenaliną i silnymi emocjami. To okazja, aby przezwyciężyć swoje słabości i wyznaczać nowe granice możliwości. Wyróżniamy trzy główne kategorie sportów ekstremalnych: lądowe, wodne i powietrzne.

Lądowe sporty ekstremalne

Wśród ekstremalnych przeżyć, których można doświadczyć na lądzie, wymienić należy sporty motorowe, motocrossowe i górskie. Zazwyczaj nie wymagają odrywania się od ziemi, a jeśli już jest to konieczne, trwa tylko chwilę. Ta ostatnia grupa jest dość różnorodna, zalicza się do niej bowiem m.in. wspinaczkę i jej odmianę, czyli alpinizm (wspinaczkę w górach wysokich), kolarstwo oraz sporty zimowe. Mówiąc o ekstremalnych sportach lądowych, warto wspomnieć, że istnieje także podział na sporty ekstremalne zimowe i letnie.

Wodne sporty ekstremalne

W wodzie lub na wodzie – w taki sposób można realizować ekstremalne sporty wodne. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się m.in. windsurfing, nurkowanie, spływy wodne i kitesurfing. Niektóre z nich są szczególnie widowiskowe, ponieważ opierają się na akrobacjach i figurach wykonywanych nad powierzchnią wody.

Powietrzne sporty ekstremalne

To kategoria, która najczęściej przychodzi nam na myśl, kiedy zastanawiamy się nad klasyfikacją ekstremalnych sportów. Do tej licznej grupy zalicza się skoki – ze spadochronem, typu dream jump, bungee czy paralotniarstwo. Choć wcześniej wspomniana wspinaczka zaliczana jest do sportów lądowych, to wspinaczka wysokogórska i skałkowa często znajduje się także w tej kategorii.

Niektórzy uprawiają sporty ekstremalne na co dzień, inni głównie w okresie wakacyjnym lub zimowym. Nawet najbardziej doświadczeni i przygotowani entuzjaści tego typu zajęć muszą jednak liczyć się z ryzykiem wystąpieniem kontuzji czy urazami. Z uwagi na to warto posiadać również odpowiednie ubezpieczenie.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl