Każdy ze stylów tańca charakteryzuje się inną dynamiką oraz płynnością ruchów, a co za tym idzie, wymaga innego typu stroju. Podstawową zasadą, jaką powinnyśmy się kierować wybierając strój do tańca, jest wygoda i możliwość wykonywania nieskrępowanych, swobodnych ruchów. Jak odpowiednio dobrać strój do charakteru tańca?
fit.pl
2012-03-15 00:00
Udostępnij
Strój tancerza wiele o nim mówi...
taniec1(1)Dla wielu kobiet radość płynąca z tańca wiąże się nie tylko z samą aktywnością fizyczną, ale również z całą otoczką, jaka jej towarzyszy. Niezwykle ważnym aspektem jest w tym przypadku strój. Prawidłowo dobrany podkreśli atuty sylwetki oraz zatuszuje jej niedoskonałości, a przy tym zaakcentuje charakter tańca. Zupełnie innymi prawami rządzi się ubiór w technikach latynoamerykańskich, niż na przykład w tańcach zaliczanych do standardowych.

Taniec latynoamerykański

W tańcu latynoamerykańskim kobiecość tancerki podkreślona jest kusymi oraz dopasowanymi do ciała krojami sukienek. Szybkie i dynamiczne tempo w jakim poruszają się tancerze sprawia, że dobrze wyglądają stroje ozdobione cekinami lub połyskujące. Zaleca się, aby kolorystyka stroju partnera współgrała z barwą sukienki tancerki. Frak u mężczyzny nie jest w tym przypadku obligatoryjny - liczy się swoboda ruchów. - Najbardziej aktywną częścią ciała są najczęściej biodra, dlatego sztywny strój, który skutecznie ogranicza zakres ruchów, nie jest wskazany w tańcach latynoamerykańskich.

Taniec standardowy

Walc angielski i wiedeński, tango, quickstep oraz fokstrot należą do rodziny tańców standardowych. Są zdecydowanie bardziej eleganckie, niż wspomniane wcześniej techniki latynoamerykańskie. Partnerka najczęściej występuje w długiej, zwiewnej sukni podkreślającej jej grację oraz lekkość poruszania się. - Liczne podniesienia oraz obroty sprawiają, że dopuszczalne są rozcięcia na sukni, ale nie powinny one sięgać zbyt wysoko. Równie niewskazane są zbyt głębokie dekolty. Bardzo ważnym elementem są fryzury tańczących, które powinny być gładkie i starannie ułożone - jak tłumaczy Marta Nemś z Centrum Tańca Ananday.

Taniec współczesny

W tym przypadku stawiamy przede wszystkim na emocje tancerza. Strój powinien być adekwatny do historii, jaką opowiadamy naszym tańcem. Brak sztywnych reguł co do samego tańca, duża dowolność ruchów oraz swoboda widoczne są także w strojach tancerzy. W przypadku kobiet bardzo często są to zwiewne tuniki czy luźne sukienki oraz legginsy. Bardzo często tancerze decydują się na jak najskromniejszy wizerunek, aby kolorowe czy błyszczące ubrania nie odciągały uwagi widza od meritum, jakim jest sam taniec. Dopuszczalne jest tańczenie boso.

Właściwy dobór kostiumu jest dla każdego miłośnika tańca niezwykle istotną kwestią. Odpowiedni ubiór zapewnia nie tylko atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim swobodę ruchów. Pamiętajmy, że strój świadczy o nas samych, wobec tego powinien podkreślać nie tylko styl tańca, ale również naszą osobowość.