Podczas tegorocznych targów Kielce Sport - Lato 2011 zwiedzający poznali gamę najnowocześniejszego sprzętu, obuwia, ubrań sportowych i outdoorowych. Wśród wielu ciekawych propozycji pojawiły się również taneczne baletki polskich producentów  
fit.pl
2014-04-23 00:00
Udostępnij
Jak wybrać baletki gimnastyczne?
baletkiEksperci i producenci polskich baletek zgodnie przyznają - liczy się jakość i wygoda, dlatego bardzo ważne jest wykonanie i materiały z jakich zrobione są baletki.

Obecnie na polskim rynku funkcjonują baletki dla dzieci w rozmiarze od 25 do 36 oraz dla dorosłych od 37 do 46. Dobre baletki powinny sprawdzać się zarówno dla początkujących tancerzy, ale także ćwiczących gimnastykę, rytmikę, aerobik, gimnastykę korekcyjną czy osób prywatnie zafascynowanych tańcem.

Najważniejsze dla użytkownika powinny być materiały z jakich wykonane są baleriny taneczne.

Dobre baleriny powinny więc spełniać następujące wymagania:
  • stopa nie poci się podczas treningu;
  • stopa jest ochroniona odpowiednią wkładką najlepiej lateksową;
  • baletki dobrze przylegają do stopy, ułatwiając wykonywanie poszczególnych ruchów stóp i nóg zarazem;
  • uniwersalność (w przypadku, gdy nie trenujemy wyłącznie baletu), czyli możliwość wykorzystania obuwia na wielu zajęciach taneczno-sportowych;

Baletki ze względu na funkcjonalność możemy podzielić na:
  • (tzw. Biszkopt) w kształcie biszkoptu – używane do tańca z elementami baletu lub tylko baletu
  • płaska (z płaską podeszwą) - wykorzystywane to tańca, gimnastyki tanecznej itp.
  • dzielona (dwudzielna).

Ważną funkcjonalnością są gumki podtrzymujące stopę, wszyte w górną część baletki utrzymują stopę w tej samej pozycji polecane zwłaszcza dla dzieci, które uczą się prawidłowego utrzymania stopy podczas treningu.

Dobrą alternatywą dla tancerzy są także pół-baletki, ochraniające tylko przednią część stopy. Podtrzymują stopę na pięcie, dzięki czemu można swobodnie wykonywać ćwiczenia angażujące palce oraz śródstopie.

Dobre baletki w zależności od stopnia używalności powinny wytrzymać około 2 lat eksploatacji na sali treningowej. Rozmiar należy dostosować indywidualnie, pamiętając, by baletka nie była ciasna.

www.fit.pl