Sztuczna okostna leczy lepiej urazy kości!

Amerykańscy naukowcy opracowali sztuczną okostną, która pozwala szybciej leczyć urazy kości . O ich badaniu informuje pismo "PLoS ONE"  
fit.pl
2012-01-18 00:00
Udostępnij
Sztuczna okostna leczy lepiej urazy kości!
Sztuczna okostna opracowana przez naukowców z Case Western Reserve University oraz Cleveland Clinic wykorzystuje elastyczną folię, zaaprobowaną do stosowania w chirurgii, i zawiera komórki macierzyste oraz czynniki wzrostowe i inne naturalne składniki, dzięki którym może pobudzać gojenie się kości - także w przypadkach, gdy nie wystarcza typowy proces gojenia.

W jednym z dwóch arkuszy folii wykonuje się małe otworki (najgęściej rozmieszczone w centralnej części), po czym robi się z folii "kanapkę", wypełnioną kolagenem z komórkami macierzystymi i innymi składnikami sztucznej okostnej. Boki zostają zespolone szwami chirurgicznymi. Strona z otworkami przylega do uszkodzonej kości.

Podczas eksperymentów warstwa nowej kości narastała od sztucznej okostnej w kierunku zespalającego odłamy kości gwoździ, łącząc się z istniejącymi częściami kostnymi.

Jak podkreślają badacze, w podobny sposób - wykorzystując foliowe opakowanie z odpowiednią zawartością - można by hodować chrząstkę, łączyć kręgi kręgosłupa czy dostarczać w określone miejsce komórki macierzyste, antybiotyki bądź czynniki transkrypcyjne.

www.fit.pl