Trening tlenowy to rodzaj aktywności, z którego warto skorzystać latem

Trening tlenowy polega na wykonywaniu ćwiczeń, podczas których nie musimy zużywać zbyt dużego zapasu tlenu. Pobudza krążenie, poprawia wentylację płuc, a energia pozyskiwana z przemian tlenowych przyczynia się do spalania dużej ilości kalorii. Jakie aktywności wykonywać, aby skorzystać latem?
2023-06-27 00:00
Udostępnij
Trening tlenowy to rodzaj aktywności, z którego warto skorzystać latem

Trening tlenowy polega na wykonywaniu ćwiczeń takich jak spacery, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, wioślarstwo czy jazda na rolkach, czyli typowo wakacyjnych aktywności. Ćwiczenia tlenowe mają charakter ciągły, ale poziom tętna mieści się w ściśle określonym zakresie, w granicach 70 - 140 uderzeń na minutę w zależności od wieku. To rodzaj aktywności podczas której nie musimy szybko oddychać jednak poprawia się wentylacja płuc i pobudza krążenie.

Wykonywanie takich ćwiczeń nie obciąża zbyt mocno układu sercowo – naczyniowego. Oddech jest delikatnie przyspieszony, a osoba ćwicząca może swobodnie rozmawiać żeby złapać oddech. Trening taki powinien trwać ok. 45 - 60 minut. Po 30 – 35 minutach dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Jest to doskonały sposób na poprawę funkcjonowania mięśni.

Obecnie w gabinecie widzimy jak negatywny styl życia wpływa na zdrowie pacjentów. Ćwiczenia są podstawą dobrego samopoczucia, pozwalają zabezpieczyć mięśnie przed asymetrycznymi przeciążeniami, a w konsekwencji urazami i kontuzjami. Zwiększają wytrzymałość, poprawiają koordynację ruchową, stabilizację oraz wzmacniają mięśnie i ścięgna. W treningu tlenowym energia do pracy mięśni pozyskiwana jest głównie z przemian zużywających tlen spalając glukozę czy tłuszcz. Nawet lekkie ćwiczenia wspierają układ mięśniowy do prawidłowego funkcjonowania. Trening tlenowy jest też bardzo dobrym sposobem na wrócenie do aktywności na przykład po urazach, kontuzjach czy innych unieruchomieniach. - wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Dużą zaletą treningu tlenowego jest to, że można go zoptymalizować do możliwości fizycznych osoby ćwiczącej, dzięki czemu nie obciąża on nadmiernie organizmu. Jest zupełnie bezpieczny nawet dla osób nie mających do czynienia z aktywnością fizyczną lub dopiero początkujących. Aby nie wywołać w organizmie stresu oksydacyjnego można wykonywać na przemian ćwiczenia o niskim poziomie trudności jak na przykład jazda na rowerze czy spacer z intensywniejszymi jak bieganie. Jest to taki rodzaj ćwiczeń, do których można się szybko zaadoptować.

Im osoba jest bardziej wytrenowana tym bardziej należy zwiększać ilość wykonywanych treningów oraz poziom trudności. Trening tlenowy to bezpieczna i w miarę przyjemna forma aktywności fizycznej. Ten rodzaj ćwiczeń może wykonywać każdy niezależnie od wieku i możliwości ruchowych. Jest również bardzo korzystny dla osób otyłych lub borykających się problemami zdrowotnymi takimi jak nadciśnienie, choroby serca czy układu krążenia. Jest to jedna z bezpieczniejszych aktywności, która nie obciąża stawów i przynosi szereg korzyści prozdrowotnych.