W fitness klubie jest dostępnych wiele urządzeń przeznaczonych do ćwiczeń. Wśród maszyn cardio najczęściej wybierane są bieżnie, ale orbitrek może być doskonałym rywalem dla niego. Co jest lepsze dla ciebie?
fit.pl
2010-10-19 00:00
Udostępnij
Bieżnie vs. eliptyki - co lepsze dla ciebie?
- Zarówno bieżnie, jak i eliptyki mają wady i zalety – podkreśla dr Henry Williford z American College of Sports Medicine (ACSM) - Bieżnie bardziej stymulują do biegania, a orbitreki pozwalają nam ćwiczyć zarówno górną, jak i dolną część ciała.

Zarówno bieżnie jak i orbitreki zostały stworzone z myślą o treningu aerobowym. Na obu urządzeniach możesz ćwiczyć cały rok, niezależnie od pogody. Nowoczesne wersje bieżni i orbitreków pozwalają wybierać spośród programów, dających możliwość urozmaicenia treningu.

Główną zaletą eliptyków jest to, że pozwalają ćwiczyć zarówno górne, jak i dolne części ciała. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla osób, które pracują do późna i nie mają wiele czasu na trening. Wielu ludzi ten argument właśnie przekonuje do zakupu orbitreka i tu jest jego przewaga nad bieżnią. Dodatkowo ćwicząc na urządzeniu eliptycznym nie obciążamy stawów. Tak więc jest to urządzenie doskonałe dla osób starszych czy tych mających problemy z kolanami, kostkami, czy leczących się po kontuzjach.

Zaleta bieżni to oczywiście trening przypominający zwyczajny bieg. Jest ona doskonałym urządzeniem dla wszystkich miłośników biegania (których pogoda odstrasza od biegania pod chmurką), spacerowania, chodzenia, a także tych, którzy przygotowują się do maratonu lub jakiegokolwiek innego biegu. Ćwiczenia na bieżni w porównaniu z bieganiem na świeżym powietrzu, jest bardziej łagodne dla naszych stóp i stawów. Wynika to z faktu, że powierzchnia bieżni jest zrobiona z materiałów absorbujących wstrząsy.

Na bieżni możemy odwzorować naturalne warunki poprzez zmienianie szybkości oraz wzniesień. Tak więc możemy dynamicznie zmieniać krajobraz, po którym się poruszamy. Dzięki temu możemy stawiać wyzwania przed naszym organizmem tak, aby pozostawać cały czas w topowej formie.

[-------]


Eliptyki dają możliwość bardziej kompletnego treningu. Na bieżni pracujesz tylko nad dolnymi częściami ciała. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą skupić się wyłącznie na brzuchu, pośladkach i nogach. Natomiast ci, dla których ważny jest trening całego ciała powinni wybierać e urządzenia eliptyczne. Możesz nie tylko pracować nad twoimi ramionami, ale również nad mięśniami pleców, wpływając pozytywnie na pracę układu krążenia.

 

Tak więc, co wybrać – bieżnię i orbitrek? To zależy od treningu, który chcesz wykonywać. Wszyscy ci, którzy chcą wykonywać prawdziwy, mocny trening na pewno opowiedzą się za bieżnią. Natomiast osoby, które chcą poprawić swój ogólny poziom wytrenowania i kondycji, ale nie poprzez wykonywanie wyczerpującego treningu zapewne wybiorą orbitrek. Dodatkowym faktem, który może za nim przemawiać są najnowsze doniesienia naukowców, którzy udowadniają, że zaangażowanie w trening górnych partii ciała, orbitrek pozwala spalić tyle samo kalorii co bieżnia, a jednocześnie ćwiczenia na nim sprawiają wrażenie mniej męczących.

Możliwość jednoczesnego treningu górnych i dolnych części ciała powoduje, że orbitreki zdobywają coraz większą popularność.

Krótko mówiąc, jeśli jesteś tradycjanolistą i szukasz maszyny do porządnego treningu - to wybór bieżni będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Natomiast, jeśli chcesz poprawić formę całego ciała a także zdrowie to wybierz orbitreka.

Czytaj więcej:

www.fit.pl