Czy zdarzało Ci się odczuwać zmęczenie po wysiłku? Wiesz jakie są jego przyczyny? Uważasz, że masaż powysiłkowy jest kompletnie nieistotnym elementem w procesie regeneracji sił? Nic bardziej mylnego
fit.pl
2011-09-26 00:00
Udostępnij
Masaż powysiłkowy
Wysiłek fizyczny możemy podzielić na krótkotrwały o dużej intensywności i długotrwały o umiarkowanej bądź małej intensywności. W obu przypadkach mamy do czynienia z występowaniem procesu tzw. oddychania beztlenowego w mięśniach. Dzięki temu możesz podejmować wysiłek nawet wtedy, gdy zapotrzebowanie na tlen jest większe niż zdolność pobierania go przez Twój organizm. W tym czasie w komórkach mięśni dochodzi do glikolizy. Produktem, który powstaje w trakcie tego procesu jest mleczan - kwas mlekowy oraz jony wodoru. Substancje te hamują rozpad ATP, czyli energii potrzebnej do pracy Twoich mięśni w czasie treningu. Przyczyniają się też do kwasicy metabolicznej, której skutkiem jest drażnienie wolnych zakończeń nerwowych czyli końcówek nerwów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu.

Kolejna istotną kwestią jest to, że skurcze różnych mięśni Twojego ciała są w rzeczywistości impulsami odbieranymi przez korę mózgową. Jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko z powodu wydzielanych w tym czasie wewnętrznych „dopalaczy”- „hormonów szczęścia”: endorfiny, endokefaliny oraz adrenaliny. Z kolei z drugiej strony gdyby stan ten trwał zbyt długo doszłoby do przestymulowania Twojego mózgu. Dlatego też następuje hamowanie, które jest bezpośrednio związane ze zmniejszaniem się siły skurczu mięśni, opóźnieniem ich pobudzania i ogólnym zmęczeniem.

W jakim celu tak wnikliwie opisuję fizjologię wysiłku?

To co przeczytałeś pozwoli Ci zrozumieć jak istotną rolę odgrywa masaż wykonany po Twoim treningu. Głównymi funkcjami tego właśnie masażu są:

1. Odtransportowanie z komórek mięśniowych produktów metabolizmu powstających w czasie procesów beztlenowych, tak by nie uszkadzały Twoich mięśni
2. Usunięcie zmęczenia ogólnego w celu poprawy funkcji układu nerwowego-właściwe wykorzystanie odpoczynku na to, by Twoje mięśnie szybciej reagowały na bodźce i były gotowe do dalszej pracy w ciągu dnia.
3. Usunięcie złogów stanu zapalnego, który mógł powstać w ultra strukturze mięśni niewłaściwie rozciągniętych lub niewłaściwie przygotowanych do wysiłku.
4. Działanie przeciwbólowe i kojące na układ nerwowy – zgodnie z teorią bramki kontrolnego Walla i Melzacka dostarczenie większej ilości bodźców czuciowych poprzez dotyk: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wstrząsanie - hamuje występowanie bólu mięśni i ma działanie uspokajające.
5. Manualne oddziaływanie na tkanki usuwa zlepienia i zrosty tkanki łącznej będące przyczyną DOMS – opóźnionej bolesności mięśni szkieletowych.

Nie czekaj aż Twój organizm sam sobie poradzi ze zmęczeniem! Umów się na wizytę ze swoim masażystą i poczuj ulgę po treningu;-)
Anna Dobies - masażystka w Studio Energia

www.fit.pl