Tym razem postanowiliśmy obalić mity treningowe. Zapoznajcie się z naszymi materiałami, bo niektóre z mitów mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia 
fit.pl
2015-11-30 00:00
Udostępnij
Mity treningowe


Mit 1. Trening na maszynach jest najbardziej efektywny

Używając maszyn na siłowni, ćwiczymy tylko poszczególny mięsień, izolując go od wszystkich pozostałych. Trening z własnym ciężarem (ćwiczenia funkcjonalne) angażują całe ciało do pracy i są bardziej efektywne zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym.

Mit 2. Żeby mieć płaski brzuch, musisz robić dużo brzuszków

Ćwiczenia na mięśnie brzucha nie spalają tłuszczu – wzmacniają jedynie mięśnie. Do pozbycia się tłuszczu niezbędne są ćwiczenia cardio i odpowiednia dieta.

Mit 3. Jeżeli po treningu nie jesteś wyczerpany, to trening był słaby

Większość ciężko trenujących osób utożsamia dobry trening z wyczerpaniem. Wszystko jednak zależy od celu treningowego. Łatwo jest zmęczyć się podczas treningu, ale dużo trudniej jest tak ułożyć trening, aby stać się sprawniejszym, silniejszym, bardziej gibkim i wytrzymałym.

Mit 5. Ćwiczenia siłowe sprawią, że kobiety nabiorą muskularnego wyglądu

Ludzie utożsamiają kobiety trenujące siłowo z kobietami, które widzą w magazynach poświęconych kulturystyce. Profesjonalne kulturystki nabierają muskulatury oraz męskich sylwetek ze względu na stosowanie sterydów anabolicznych oraz androgenów (męskich hormonów).

Mit 7. Maszyny cardio liczą dokładnie ile kalorii spalasz

Spalanie kalorii podczas wysiłku zależy od wieku, poziomu wytrenowania, płci oraz składu ciała. Niektóre maszyny cardio nie „pytają” nawet o płeć czy wagę, w związku z tym wynik podawany jest w dużym przybliżeniu.

Mit 8. Pulsometr powie Ci jak intensywnie trenujesz

Pulsometr jest w stanie zmierzyć Twój puls, ale nie powie jak bardzo jesteś zmęczony. Lepszym wyznacznikiem jest to, jak swobodnie możesz rozmawiać podczas ćwiczeń: czy możesz mówić pełnymi zdaniami czy może ledwo jesteś w stanie wykrztusić pojedyncze słowa.

Mit 9. Twoja waga to najlepszy wskaźnik efektów ćwiczeń

W związku z tym, że mięśnie ważą dużo więcej niż tłuszcz, możemy przy tej samej wadze wyglądać dużo lepiej i być szczuplejszym w pasie. Ważniejszym wskaźnikiem jest poziom tłuszczu oraz obwody poszczególnych partii ciała.Autor: Łukasz Bort
Redakcja: Aleksandra Potocka