W dzisiejszej rzeczywistości stres stał się zjawiskiem powszechnym. Kluczem do sukcesu jest znalezienie swojego własnego sposobu, by zmniejszyć jego natężenie. Może warto do walki ze stresem wybrać metodę Pilates?
fit.pl
2010-04-23 00:00
Udostępnij
Pilates - sposób na aktywny relaks
Pośród różnych metod radzenia sobie ze stresem, uprawianie sportu będzie z pewnością jedną z najbardziej dobroczynnych dla naszego zdrowia. Aby terapia antystresowa okazała się efektywna, musimy znaleźć odpowiednią formę ruchu, która przybliży nas do świata relaksu i pomoże osiągnąć harmonię. Idealną metodą aktywnego relaksu będzie Pilates. Ta forma ćwiczen jest polecana dla wszystkich, którzy dbają o zgrabna sylwetkę, a jednocześnie po ciężkim dniu szukają spokoju i relaksu.


Trening dla ducha i ciała

Pilates skupia w sobie to, co w ruchu najpiękniejsze i najzgrabniejsze, jest kompilacją jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych. Zwłaszcza ta ostatnia forma przyczynia się do traktowania Pilatesu jako gimnastyki spokoju. Ćwiczenia izometryczne polegają na czynnym napinaniu mięśni bez zmiany długości ich włókien, co nie powoduje ruchu w stawie. Dodatkowo istotną rolę pełni tutaj oddech – spokojny i głęboki. Pilates jest także znaczącym wysiłkiem dla umysłu. Podczas treningu najważniejsza jest koncentracja i skupienie. Tylko wtedy będziemy mogły wykonywać prawidłowo ćwiczenia, które polegają na precyzyjnych, powolnych ruchach o niewielkim zasięgu. Tego typu gimnastyka to także ukojenie po męczącym dniu. Odprężenie osiągamy przy wolnej, spokojnej muzyce, bez zbędnego skakania i dynamicznego tempa towarzyszącego innym formom sportu.

Pilates - dobrodziejstwo dla zdrowia

W latach 20-tych XX wieku Josef Pilates wymyślił system ćwiczeń, którego głównym zadaniem była pomoc kontuzjowanym sportowcom w powrocie do zdrowia. Mimo, iż jego metoda została zaadaptowana i nieco zmodyfikowana przez kluby fitness, nadal ma dobroczynną moc poprawiającą ogólną sprawność osób ćwiczących. Po pierwsze, Pilates skupia się na mięśniach małych i słabych, których zazwyczaj nawet nie odczuwamy. Wzmacnia tkankę mięśniową bez nadmiernej rozbudowy, więc nie musimy obawiać się, że zamiast schudnąć, zrobimy się optycznie masywniejsze. Pilates jest korzystny zwłaszcza dla osób, które część swojego dnia spędzają przy biurku – odciąża bowiem kręgosłup, rozluźnia ramiona, kark oraz górną część pleców. Zapewnia także rehabilitację po kontuzji stawów, układu kostnego i mięśni. Podczas ćwiczeń prawdziwą ulgę poczują także osoby z chronicznymi bólami stawów oraz z nadwagą, ponieważ wysiłek nie jest tak wyczerpujący jak w przypadku dynamicznego fitness – wyjaśnia Olga Borysławska z klubu Fit4Fun.

Tajemnica tkwi w różnorodności

Która z nas nie zna sytuacji, gdy pełna zapału, w nadziei na ocalenie naszego dobrego samopoczucia i smukłego ciała, zaczyna dbać o formę w klubie fitness. Niejednokrotnie na przeszkodzie staje nam niestety rutyna oraz brak konsekwencji. W metodzie Pilatesa trening został skonstruowany tak, by pomimo atmosfery relaksu, nie wprowadzał w monotonię.
Wysiłek fizyczny pomaga nam usunąć z organizmu hormony stresu. Przyspieszone krążenie, które jest wynikiem aktywności fizycznej, pobudza nasze ciało do życia i wytwarza w naszym ciele endorfiny i serotoniny. Gdy w żyłach zaczynają krążyć hormony szczęścia, oddalamy się od stresów i problemów – a to obok, zgrabnej i smukłej sylwetki, największa korzyść.

6 reguł efektywnego Pilatesu:
  • Przykładaj dużą wagę do jakości, a nie ilości wykonywanych powtórzeń
  • Kontroluj rytm swojego oddechu
  • Myśl o „mięśniach środka” - wydychając powietrze wciągaj delikatnie brzuch 
  • Skoncentruj się na swojej postawie
  • Ćwiczenie ramion zaczynaj od mięśni najszerszych grzbietu i czworobocznych, nie ruszając samych ramion 
  • Bądź konsekwentna!

www.fit.pl