fit.pl mobile logo


Pseudo dylemat

Temat uprawnień instruktorskich jest obecny na forach i w umysłach trenujących nie od dziś. Ciągle słyszy się dyskusje: „Warto, czy nie warto?”, „Potrzebne, czy nie potrzebne?”, „Może wystarczy porządny zasób wiedzy i trochę doświadczenia?"
Cały problem wynika chyba stąd, że wprawdzie ustawa o wykonywaniu zawodu instruktora istnieje, jest jasna i czytelna, ale niestety słabo egzekwowana. Ciągle jeszcze funkcjonują sytuacje, w których właściciele ośrodków prowadzących zajęcia fitness decydują się na zatrudnianie osób nie posiadających niestety podstawowego dokumentu, potrzebnego do tego, by być pełnoprawnym instruktorem. Mało tego: często wydaje im się, że stały klient z pierwszego rzędu ma wystarczającą wiedzę do tego, by mógł sam prowadzić zajęcia. Życie nie jest niestety aż tak proste, a znalezienie się po drugiej stronie sali często związane jest z przełamaniem wielu barier i długimi miesiącami intensywnej nauki oraz treningu. Oczywiście dobremu klientowi jest łatwiej, bo ma już pewne doświadczenie, jego ciało jest wytrenowane, a gorset mięśniowy przygotowany do intensywnej pracy. Sytuacja taka jest niewątpliwie znakomitym startem dla kandydata na instruktora, ale z pewnością nie może być momentem rozpoczęcia przez niego pracy jako samodzielnego prowadzącego.

Z mojego punktu widzenia problem dylematu posiadania lub nieposiadania uprawnień w ogóle nie istnieje. Dlaczego? Ponieważ niezbędne jest i jedno i drugie, czyli znakomite i nierozerwalne połączenie wiedzy i umiejętności z dokumentem uprawniającym do tego, aby z nich korzystać. To, że przeczytałeś pół biblioteki książek, byłeś na zajęciach u kilkudziesięciu świetnych instruktorów, masz poczucie rytmu i lubisz ruch nie oznacza wcale, że masz prawo wykonywać zawód instruktora. To zupełnie tak samo, jak w przypadku nawet bardzo dobrego kierowcy, który nie posiada prawa jazdy. Jego nieprzemyślane wojaże po mieście, z pewnością prędzej czy później zakończą się kontrolą i dotkliwymi konsekwencjami. I będzie to wersja optymistyczna. Przy zbiegu niesprzyjających okoliczności okazać się może bowiem, że delikwent ten świadomie lub nie, spowoduje kolizję lub wypadek, w którym ucierpią ludzie. Dokładnie taka sama sytuacja jest możliwa się na sali fitness. Wprawdzie możemy tam pojeździć, co najwyżej na rowerze stacjonarnym, ale i tak mamy pod swoją opieką najwyższą wartość – zdrowie i życie ludzkie. Jeżeli w trakcie prowadzonych przez nas zajęć zdarzy się wypadek, a nie będziemy posiadali uprawnień do ich prowadzenia – nie będzie dla nas żadnego wytłumaczenia. Ani z prawnego, ani z moralnego punktu widzenia.

[-------]

Skąd bierze się zatem taka lekkomyślność? Może przyczynia się do tego fakt, że „zawód” instruktora jest w Polsce ciągle jeszcze traktowany marginalnie. Niewielu identyfikuje prowadzących w klubie zajęcia instruktorów jako specjalistów i profesjonalistów. I chyba trochę sami sobie jesteśmy winni. Wpuszczając na salę niedoświadczonego i nieprzygotowanego niby-instruktora sami kreujemy wizerunek skaczącego przy muzyce bez ładu i składu zapatrzonego w swoje odbicie desperata, usiłującego metodą „radź sobie sam” przekonać grupę o swoim pseudo-profesjonalizmie. Pomysłowość takich delikwentów jest niestety nieobliczalna i nieograniczona. Co myśl to pomysł, co pomysł to realizacja, bez względu na konsekwencje, bezpieczeństwo i możliwości grupy. Bez procesu metodycznego, bez priorytetu treningowego, bez zasad bezpieczeństwa, bez adaptacji i realnych szans na pozytywne efekty, ale za to z... ogromną dozą ryku, bezmiarem źle ukierunkowanej energii i niezmierzonym oceanem wszechogarniającego chaosu.

A przecież dobry instruktor to przede wszystkim nauczyciel, który cierpliwie i ze zrozumieniem krok po kroku w sposób przystępny i bezpieczny odkrywa przed swoimi podopiecznymi nieznane fit-rejony. Zaczyna od łatwych szlaków, stopniowo podnosząc poprzeczkę, by w konsekwencji najbardziej wytrwałych doprowadzić do najtrudniejszych zajęć.

Sam musisz wybrać, jak chcesz być postrzegany i jakim chcesz być instruktorem. Poważne podejście do tego zawodu wymaga od Ciebie doświadczenia, wiedzy i posiadania stosownego dokumentu, którego zdobycie jest jedynie pierwszym krokiem, otwierającym drzwi do świata, w którym autoszkolenie jest permanentnym obowiązkiem.
Agnieszka Czajkowska
www.czajkowska.pl
www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl