Trener personalny - zawód z przyszłością? KONKURS

 Rynek trenerów personalnych w Polsce dynamicznie się rozwija. Jest rynkiem stosunkowo młodym, dlatego dużo w nim miejsca dla nowych, charyzmatycznych osobowości. Czy warto inwestować w szkolenia, by zdobyć wiedzę z tego zakresu? Jakie możliwości daje praca z indywidualnym klientem? Kim tak naprawdę jest i czym zajmuje się trener personalny?
fit.pl
2013-09-02 00:00
Udostępnij
Trener personalny - zawód z przyszłością? KONKURS


WYGRAJ KURS TRENERA PERSONALNEGO! 

Trener personalny to instruktor, który pracuje indywidualnie z klientem, dobiera trening i dietę do potrzeb, możliwości, a często także ograniczeń swojego podopiecznego. Prowadzi, pomaga, kontroluje i edukuje w drodze do uzyskania pożądanej sprawności. W sposób jak najbardziej efektywny stara się uzyskać, utrzymać bądź wypracować ze swoim podopiecznym kondycję i sprawność. Praca trenera personalnego często wymaga ścisłej kooperacji z lekarzem, bo z treningów indywidualnych chętnie korzystają rekonwalescenci, czy osoby o konkretnych wskazaniach medycznych. Już dawno trening face to face przestał być towarem dla wybranych – VIP-ów, celebrytów czy gwiazd. Dzisiaj swoje indywidualne zmagania z trenerem chętnie odbywają osoby świadome swoich potrzeb, chcące szybko i skutecznie zrealizować konkretny plan. Dużą grupę potencjalnych klientów stanowią ludzie robiący błyskotliwe kariery z małym zapasem czasu dla siebie, ale za to dużymi wymaganiami w stosunku do własnego wizerunku. Sporo jest też kobiet, prowadzących dom, z małymi dziećmi, które chcą „w końcu coś ze sobą zrobić”, wrócić do sprawności, a ich czas jest niezwykle ograniczony. Coraz więcej treningów personalnych odbywanych jest z osobami, które przychodzą ze swoistą „receptą” od lekarza – proszę zrzucić parę kilogramów, dla zdrowia…

MASZ SPORY WYBÓR

Spektrum potrzeb klientów treningu personalnego jest nieograniczone – od „zwykłej” poprawy sprawności, przygotowania do sezonu np. narciarskiego, odchudzania, poprzez pracę z ciężarnymi, seniorami a nawet dziećmi – gdyż coraz częściej rodzice świadomie trenujący przyprowadzają swoje dzieci z problemem nadwagi.

Początkujący trenerzy zwykle nie mają zbyt dużego wyboru – pracują w zakresie jaki zgłasza konkretny klient. Z biegiem czasu, wielu z nich specjalizuje się w jakiejś określonej dziedzinie i pracuje w zakresie w którym czuje się najlepiej i odnosi najlepsze rezultaty. Niewątpliwie wpływ na specjalizację ma wcześniejsze doświadczenie trenera (na przykład w jakiejś określonej dyscyplinie sportowej) albo jego szczególne zainteresowania. Bo w tym zawodzie, jak w żadnym innym, wiedza i praktyka stanowią największy potencjał. A zadowolenie klientów ich wymierne rezultaty są najlepszą wizytówką i reklamą, która po pewnym czasie napędza się sama – aż do momentu gdy w kalendarzu brakuje już wolnych terminów… Taka sytuacja dotyczy oczywiście tych najlepszych, którzy sporo czasu i uwagi poświęcają nie tylko swojej bieżącej działalności, ale skutecznie podnoszą swoje kwalifikacje, poziom wiedzy i umiejętności.


OD CZEGO ZACZĄĆ?

Pierwsza sprawa to oczywiście pasja, zamiłowanie, i chęć do pracy nawet nie z ludźmi, ale dla nich. Gotowość do przekazania zdobytej wiedzy i umiejętności na rzecz drugiego człowieka, by ten w jak najkrótszym czasie uzyskał najlepsze możliwe efekty, ciesząc się jednocześnie z podejmowanej aktywności.

Kolejny temat to gotowość samego kandydata na trenera, do zdobycia rzetelnej, szerokiej wiedzy z wielu dziedzin – anatomii, fizjologii, biochemii, biomechaniki, dietetyki, psychologii… I nie ma tu mowy o przysłowiowym „zakuć, zaliczyć, zapomnieć”. W tym zawodzie wiedza pozyskana to narzędzie do efektywnej pracy z klientem. Dzięki niej trener jest skuteczny, wiarygodny, odnosi sukcesy i zdobywa kolejnych zadowolonych klientów. Sam zarządza swoim potencjałem i sam jest za niego odpowiedzialny - podobnie jak za osiągnięcia i wyniki swoich podopiecznych. Tutaj nie ma miejsca na eksperymenty, bo praca odbywa się nie tylko z ludzkim ciałem, ale także z kompleksami, ograniczeniami i wątpliwościami. Z tego powodu trener personalny musi naprawdę sporo wiedzieć i umieć sprawnie tę wiedzę wykorzystać. Dlatego ważne jest nie tylko samo szkolenie (zobacz: http://www.afes-active.pl/szkolenia/10/trener_personalny_-_system_weekendowy.html ) ale późniejsze doświadczenie, praktyki, prowadzenie spotkań czy warsztatów dla klientów, uczestnictwo w kursach i szkoleniach z pokrewnych dziedzin. Jednym słowem permanentna edukacja.

JAK ZABRAĆ SIĘ DO PRACY?

Trener personalny może prowadzić własną działalność gospodarczą, albo być pracownikiem związanym z konkretnym, lub kilkoma klubami fitness. Możliwości są niemal nieograniczone. Wielu trenerów pracuje w domu klienta, w plenerze, na basenie... Na początek przyda się oczywiście solidny potencjał np. w postaci klientów jakiegoś klubu. Dzięki spotkaniom edukacyjnym, warsztatom dla klubowiczów, często bezpłatnym, można w łatwy sposób pozyskać pierwszych podopiecznych. Gdy ich poziom zadowolenia z treningu i efektów będzie wystarczająco duży, reszta zrobi się praktycznie sama – bo jedna pani drugiej pani powie ,że… I tak oto wzrasta popularność i wartość pracy instruktora personalnego. To moment w którym trzeba bardzo uważać, by nie wpaść w pułapkę własnego ego. W tym zawodzie, absolutnie zawsze, klient i jego potrzeby muszą stać na pierwszym miejscu. Patrząc przez pryzmat klienta, będąc konsekwentnym – trochę nauczycielem, trochę psychologiem i przede wszystkim „motywatorem” i „wyciskaczem siódmych potów” – z pewnością sobie poradzisz.

CZY TO SIĘ W OGÓLE OPŁACA? ILE ZARABIA TRENER PERSONALNY?

Zarobki trenerów personalnych wahają się najczęściej się od 50zł-150zł za godzinę, co daje już na samym początku duże możliwości. Zakładając pracę jedynie cztery godziny dziennie za najniższą stawkę otrzymujemy 4 tysiące miesięcznie - to niezły wynik na początek pracy w nowym zawodzie. Oczywiście pozyskanie pierwszych klientów wymaga sporego zaangażowania, determinacji i konsekwencji. Dodatkowej, często bezpłatnej pracy w postaci spotkań edukacyjnych – by zachęcić i przekonać członków klubu, że inwestycja w pracę z trenerem personalnym nie tylko ma sens, ale niesie ze sobą znaczny wzrost szans na powodzenie. Czas poświęcony potencjalnym klientom to inwestycja, która z pewnością bardzo szybko się zwróci, pod warunkiem że trener dysponuje rzetelną wiedzą i łatwo zjednuje sobie ludzi. Praca ta bowiem, polega przede wszystkim na kontaktach z innymi ludźmi, uważnym słuchaniu i reagowaniu na ich potrzeby. Ale gdy efekty wspólnej pracy zaczynają być zauważalne - klienci stają się coraz bardziej zainteresowani a stawka za godzinę pracy trenera personalnego idzie w górę. Najlepsi, najskuteczniejsi trenerzy, pracujący z gwiazdami zarabiają ponad 20 tysięcy miesięcznie!

JAK ZOSTAĆ SKUTECZNYM, ROZCHWYTYWANYM TRENEREM PERSONALNYM

Inwestycja finansowa nie jest duża, biorąc pod uwagę fakt, że koszt podstawowego kursu zwraca się najczęściej już w pierwszym miesiącu pracy w nowym zawodzie. Trzeba jednak pamiętać, że w pracy trenera personalnego rozwój i dokształcanie to sprawa priorytetowa, a dwa warsztaty o tej samej tematyce są zazwyczaj zupełne inne! Budżet musi zawierać pozycję „edukacja”, bo dzięki temu wartość trenera znacząco wzrasta, a jego możliwości rosną. Ważne są również cechy charakteru –komunikatywność i empatia – trener musi umieć dobrze porozumieć się ze swoim podopiecznym, wczuć w jego problem, znaleźć skuteczne rozwiązanie i je zastosować. Motywować, edukować, wspierać i egzekwować – by jak najszybciej osiągnąć cel a potem postawić sobie kolejny…

CO MÓWIĄ SAMI TRENERZY O TYM ZAWODZIE

Piotr: 
Jeśli chcesz być skuteczny w swojej pracy – słuchaj, słuchaj, słuchaj…. i wyciągaj wnioski. To czego nie powie Ci klient podczas pierwszego wywiadu, mimochodem zdradzi podczas treningu. Możesz zyskać sporo wiedzy na temat nawyków żywieniowych, trybu codziennego funkcjonowania, a nawet problemów zdrowotnych swojego podopiecznego. Dysponując szeroką wiedzą szybko zweryfikujesz dane i zareagujesz a dzięki temu wyniki treningu będą lepsze.

Sebastian:
W tym zawodzie sporo trzeba się uczyć, ciągle zdobywać nowe informacje bo każdy kolejny klient to inny problem. Jeśli nie lubisz czytać, rozwijać się, szukać odpowiedzi, uczestniczyć w szkoleniach – daruj sobie, bo bez tego w tej pracy daleko nie zajdziesz.

Beata:
Nienormowany czas pracy ma swoje zalety, ale także wady. Trener nie ma sobót i niedziel – pracuje wtedy, gdy jego klienci nie pracują. Wstaje wcześnie rano, potem ma „okienko” i znowu pracuje do późnego wieczora. Dla jednych to zaleta dla innych wada, ale wybierając zawód trenera personalnego musisz się z tym liczyć.

Lubisz się uczyć, rozwijać, spotykać z ludźmi i ciągle poznawać nowych? Chcesz stawiać wyzwania sobie i swoim podopiecznym, cieszyć się ze wspólnie osiągniętych rezultatów? Lubisz pracować na własną rękę, potrafisz sam siebie zmotywować, jesteś obowiązkowy i konsekwentny? Ruch to Twoja pasja? Być może ten zawód jest właśnie dla Ciebie.


Agnieszka Czajkowska – Leciejewska
www.edukacjafitness.pl