Natalia Gołębiewska - zumba to sposób na spędzenie wolnego czasu

Natalia Gołębiewska jest medialną twarzą zumba fitness - promuje zumbę w TVP. Z Natalią rozmawiamy o zumbie, która stała się jej pasją i sposobem na życie
fit.pl
2012-04-17 00:00
Udostępnij
Natalia Gołębiewska - zumba to sposób na spędzenie wolnego czasu
Jak to się stało, że postanowiłaś zostać instruktorką zumby?

Na szkolenie przywiodła mnie ciekawość, chęć zdobycia nowych umiejętności w dziedzinie fitnessu. Słyszałam o Zumbie, uczestniczyłam też w zajęciach, ale wówczas niewiele osób jeszcze słyszało o tym rodzaju aktywności. Ja natomiast czułam, że Zumba szybko znajdzie rzesze swoich fanów i nie myliłam się.

Co takiego jest w zumbie, że przyciąga coraz więcej osób?

Posłużę się opinią klientów, odpowiadając na to pytanie. Przede wszystkim porywająca muzyka i kroki. Wiele zabawy i uśmiechu podczas zajęć. Możliwość przeniesienia się w inny świat, w którym troski codzienne odsuwane są na dalszy plan. Wiele osób, które po raz pierwszy uczestniczą w zajęciach Zumba Fitness są pod wielkim wrażeniem radości, jakie niosą oraz energii przekazywanej przez instruktorów.Zumba to sposób na dobre samopoczucie czy...?

... czy na odreagowanie. A z racji mnogości imprez związanych z Zumba Fitness, jest to także znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu i poznanie fantastycznych ludzi!

Zumba to dla Ciebie styl życia?

Mogę tak powiedzieć, ponieważ Zumba to przede wszystkim nowy trend w fitnessie, więc doskonale wpisuje się w mój styl życia związany z zawodem instruktora fitness. Ponadto uczestnictwo w imprezach związanych z Zumba Fitness, promowanie tych zajęć w telewizji czy prasie, współorganizowanie eventów sprawia, że rzeczywiście moje życie kręci się wokół Zumby.

Czym urzekła Cię zumba?

Mnie cały czas urzeka/zadziwia sam pomysł na taki rodzaj aktywności. Osoby zainteresowane fitnessem zapewne orientują się, jak wiele powstaje nowych trendów, a jak niewiele z nich osiąga tak wysoką popularność jak Zumba! Do mnie jednak najbardziej przemawia muzyka, która powstaje specjalnie na potrzeby zajęć. Potrafi zmotywować do wykrzesania z siebie jeszcze więcej pozytywnej energii.

Pamiętasz swoje pierwsze zajęcia zumby, które poprowadziłaś?

Może niekoniecznie pierwsze zajęcia, ale pamiętam swoje początki związane z Zumbą. Mogę powiedzieć, że jak w każdej dziedzinie, w tej również można zaobserwować progres. Zarówno pod względem ruchowym, jak i doboru muzyki, kroków, czy 'prowadzenia' grupy.Jak oceniasz zainteresowanie zumbą w rejonie, w którym mieszkasz?

Mam wrażenie, że Warszawa i okolice stały się aktualnie centrum Zumbowym w Polsce. Mamy wielu świetnych instruktorów, a wciąż jest zapotrzebowanie na kolejnych. Ilość eventów organizowanych w naszym rejonie jest bardzo duża, co również wynika z zapotrzebowania na nie. Prawie każdy fitness klub czy szkoła tańca posiada w swojej ofercie zajęcia Zumba, które cieszą się niezwykłą popularnością. Mam nadzieję, że niedługo cała Polska będzie bawiła się w rytmach Zumby.

Oprócz zumby, jakie jeszcze formy fitnessu lubisz?

Jako instruktor Body Balance i Body Pump jestem zafascynowana zajęciami i programem szkoły Les Mills. Cenię ich za profesjonalizm, jakość treningu, atmosferę i doskonale dobraną muzykę. Każde szkolenie, czy spotkanie z prezenterami Les Mills jest niezwykłe i bardzo motywujące. Warto wybrać się na te zajęcia.

Na Twoich zajęciach jest więcej pań czy panów?

Ogólnie, czy to na Zumbie, czy na innym treningu zdecydowanie jest więcej Pań, ale cieszę się z faktu, że gdy Panowie już przyjdą na zajęcia, to później zjawiają się raczej regularnie.

Jaka jesteś w roli instruktora fitness?

O to trzeba by zapytać klientów - ich opinia jest tutaj kluczowa. W moim odczuciu, jestem raczej wymagającym instruktorem. Staram się dawać z siebie jak najwięcej, by motywować do pracy uczestników, jednak nikogo nie strofuję. Najważniejszy jest dla mnie jednak profesjonalizm i atmosfera panująca na zajęciach. Uśmiech potrafi zdziałać cuda!

Uśmiech i pozytywne nastawienie to cechy, które wzbudzają pozytywne reakcje wśród ćwiczących?

Oczywiście! Ludzie tego oczekują! Potrzebują naszej pozytywnej energii, by czas spędzony na zajęciach był owocny. Szczególnie, jeśli są to osoby początkujące. Uśmiechem, miłym słowem możemy ich zachęcić do dalszej pracy.

Gdybyś miała doradzić osobie, która chciałaby zacząć dbać o siebie i ćwiczyć, poleciłabyś jej zumbę?

Jeśli tylko lubi taniec i zabawę, to czemu nie. Jednak na początku powinno się ustalić cele treningowe i jaki rodzaj wysiłku preferuje dana osoba. Wtedy jesteśmy w stanie dobrać najodpowiedniejszy rodzaj aktywności i częstotliwość treningów, tak aby uzyskać oczekiwane rezultaty.

Na koniec, jak myślisz, czy szał na zumbę kiedyś się skończy czy będzie rosnąć nadal z godziny na godzinę?

Myślę, że nie powinniśmy się obawiać tego co będzie. Ten szał dopiero się zaczyna i na tym powinniśmy się skupić. Pamiętajmy, że Zumba również się rozwija, więc nie wiadomo czym nas jeszcze zaskoczy:)

Rozmawiała: Ola Kacprowicz

www.zumba.fit.pl