Mają różne nazwy w zalżnosci od producenta (Crosstrainer, NaturalRunner), ale zasada działania większości jest podobna. Nogi cały czas znajdują się na podestach, co sprawia, że stawy nie są nadwerężane. Ruch jest wykonywany w przód lub do tyłu, regulacja nachylania powoduje zmianę intensywności treningu oraz umożliwia skoncentrowanie się na konkretnych partiach ciała.
Trenażer eliptyczny to właściwie cztery urządzenia w jednym: rower, bieżnia, stepper, ski-trainer. Stojąc na pedałach, z rękoma na uchwytach wykonuje się ruchy zbliżone do wspinaczki i biegu, jednak bez szkodliwego obciążenia stawów. Jest to efektywny trening bioder, ud, podudzia, pośladków, ramion, klatki piersiowej, barków, kręgosłupa z komputerem jako osobistym trenerem.
Trenażery eliptyczne mają zwykle zamontowany czytelny i łatwy w użyciu elektroniczny licznik wskazujący wartości dla: pulsu, zużycia energii, czasu, prędkości, dystansu. Urządzenie można zaprogramować odpowiednio dla płci, wieku i wagi ciała ćwiczącej osoby. Często też tego typu urządzenia mają wgrane gotowe programy ćwiczeniowe, które można wykorzystać podczas treningu.
Urządzenia te są łatwe w obsłudze i dają możliwość monitorowania treningu za pomocą licznika czasu, prędkości, odległości zużytych kalorii i pomiaru pulsu. Są używane zarówno w ćwiczeniach rekreacyjnych jak i rehabilitacyjnych, np. przy bólach stawów, zaburzeniach krążenia itp.