Kilka sposobów na zwiększenie intensywności treningu

Intensywność treningu to kwestia własnych upodobań i celu, który chcemy osiągnąć. Jednak im jest ona wyższa, tym efekty treningu powinny być większe
fit.pl
2014-01-10 00:00
Udostępnij
Kilka sposobów na zwiększenie intensywności treningu

Między maksymalnie intensywnym treningiem a przetrenowaniem biegnie bardzo cienka granica. Dlatego zwiększając intensywność ćwiczeń powinniśmy starać się utrzymać bezpieczną od niej odległość. Naszym zdaniem lepiej zrobić jedno powtórzenie mniej niż o jedno za dużo. Dobrze więc o tym pamiętać.

Więcej powtórzeń

Pierwszy i najbardziej oczywisty sposób na zwiększenie intensywności treningu to po prostu zwiększyć ilość wykonywanych powtórzeń lub serii. W ten sposób automatycznie wydłuża się czas treningu. Pamiętaj jednak o umiarze i zmiany wprowadzaj stopniowo.

Oszukiwanie

Może uległeś pokusie i odpuściłeś sobie dzień diety. Na podobne oszustwa na siłowni nie ma wiele miejsca. Jednak prawidłowo użyte odstępstwa od reżimu treningowego mogą pomóc zwiększyć intensywność treningu. Jak? Przykładowo pracując nad bicepsem zrób tyle uginań z hantlami ile zdołasz. Gdy ręce już się zmęczą pomóż sobie siłą nóg, pleców i ramion. W ten sposób przy wykorzystaniu innych mięśni wciąż będziesz ćwiczyć biceps.

Nacisk na liczenie

Wykonując powtórzenia z ciężarami opuszczaj je bardzo powoli. Dla ułatwienia możesz zacząć liczyć. To bardzo pomaga. Przykładowo wyciskając sztangę leżąc gdy zaczynasz opuszczanie zacznij liczyć do sześciu. Drążek powinien zbliżyć się do klatki piersiowej dopiero gdy powiesz „sześć”. W ten sposób mięśnie muszą wykonać zdecydowanie większą pracę.

Nie dla schematu

Nie przyzwyczajaj organizmu do tego samego wysiłku i obciążenia. Od czasu do czasu zmieniaj ćwiczenia, obciążenie, ilość powtórzeń lub serii. Stagnacja to jeden z wrogów, którzy od siłowni powinni trzymać się z daleka.