W kulturystyce obowiązuje pewien regulamin - specyficzne zasady zachowania i występowania podczas zawodów. By dobrze wyglądać na scenie powinno znać się je na pamięć
fit.pl
2010-04-24 00:00
Udostępnij
Pozowanie
Ćwiczenie pozowania należy rozpocząć co najmniej na sześć tygodni przed zawodami. Najlepiej poświęcić temu około 30 do 40 minut dziennie. Niezależnie od tego jak dobrze się wygląda, jeżeli nie zaprezentuje się swojej sylwetki w możliwie najlepszy sposób, sędziowie nigdy nie dowiedzą się jak jesteś dobry. Jaką korzyść przyniesie posiadanie dobrej kondycji, jeżeli nie potrafisz dobrze się "sprzedać"? Jeżeli sam nie potrafisz opracować dla siebie układu choreograficznego, dobrze jest zaangażować choreografa. Rodzaj muzyki do podkładu powinien odzwierciedlać fizjonomię i osobowość.

Pozy powinny być tak dopracowane, by podkreślały najlepsze części ciała, a te słabsze czyniły mniej widocznymi. Należy cały czas się uśmiechać i nie pozwolić na zdekoncentrowanie.Pozowanie przynosi tą korzyść, że poprawia separowanie i ogólną twardość mięśni. Nie należy zostawiać pozowania na ostatnią chwilę. Kolejną korzyścią wypływającą z ćwiczeń pozowania, jest poprawa wytrzymałości. Pozowanie jest ciężką pracą! Będziesz zaskoczony jak ciężko jest pozować przez pełen czas trwania pokazu. Tylko dzięki ćwiczeniom będziemy mogli napinać mięśnie bez zbędnych odpoczynków. Naucz się przyjmować krytyczne uwagi. Tylko dzięki nim będziesz wiedział co musisz zrobić by wygrać następne zawody.

27

Właściwy kolor skóry jest bardzo ważnym elementem. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak właściwe przygotowanie skóry wpływa na wyniki w czasie zawodów. Pewna część początkujących zaniedbuje uzyskanie poprawnej opalenizny lub nie używa środków do opalania lub używa ich nieodpowiednio, między innymi to: brak warstwy podkładowej pod wierzchni środek opalający, kleksy, opuszczone miejsca, itp.. Opalenizna ściąga skórę, stwarzając wrażenie twardszej, pomaga wyeliminować wodę z warstwy podskórnej i dodaje połysku, przez co skóra wygląda na zdrowszą. Należy również pamiętać o zastosowaniu olejku. Dużo olejku sprawia, że wyglądasz gładko a mało, że matowo. Pamiętaj że olejek musisz nanieść równomiernie na całe ciało.

Należy zadbać o dobre uczesanie i właściwy dobór spodenek. Jeżeli ma się krótkie nogi i długi tułów, albo szeroką talię, należy zadbać by kostium był wysoko ponad udami. Jeżeli ma się duże pośladki, spodenki powinny być w kolorze czarnym. Nie wybieraj po prostu swojego ulubionego koloru.
To ogólne informacje jak przygotować się do pokazów na zawodach. Mamy nadzieję, iż pomogą Wam przygotować własną choreografię oraz będą pomocne w przygotowaniu sylwetki do pokazu.

www.fit.pl