Otyłość i kontrola wagi według medycyny chińskiej

Nadwaga i otyłość stały się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Do nadprogramowych kilogramów przyczynia się m.in. siedzący tryb życia, stres i przetworzona żywność. Rozwiązanie na kontrolę wagi podaje, coraz częściej praktykowana, Tradycyjna Medycyna Chińska. Oferuje ona unikalne podejście w tym temacie, oparte na zasadach równowagi organizmu. Pacjenci zyskują nie tylko prawidłową wagę ciała, ale również harmonię w pozostałych aspektach życia.
2024-01-10 12:12
Udostępnij
Otyłość i kontrola wagi według medycyny chińskiej

Źródło nadwagi i otyłości

Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską (TCM) główną przyczyną nadwagi i otyłości jest osłabienie funkcji śledziony z jednoczesnym tworzeniem wilgoci i nagromadzeniem śluzu w organizmie. Nadmiar tkanki tłuszczowej powstaje po to, aby ogrzać zimne, wewnętrznie ciało, czyli pozbyć się wspomnianej wilgoci. To naturalne dążenie organizmu do zachowania równowagi, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. W takim kontekście celem nie jest jedynie proces odchudzania, ale przede wszystkim uzdrawianie ciała – tak, aby potrafiło poradzić sobie z objawami.

- Śledziona zajmuje się oddzielaniem tego, co „brudne”, od tego, co „czyste” - składa się na to energia i to, co jest dystrybuowane w ciele. Kiedy śledziona jest osłabiona złym odżywianiem, stresem i zmęczeniem, zaczyna mieć problemy z określeniem, co jest korzystne i niekorzystne dla funkcjonowania organizmu. W ten sposób „brud” zaczyna zbierać się w ciele jako wilgoć (powszechnie znana również jako śluz). Powstaje ona wskutek ochłodzenia ciała. Jeśli organy wewnętrzne zostaną odpowiednio dogrzane, organizm przestanie kumulować tkankę tłuszczową i będzie dążył do pozbycia się jej nadmiaru – mówi Anna Stoitsi-Nieprzecka, coach zdrowia, naturopatka, a także właścicielka przywracaniezdrowia.pl, pomysłodawczyni Zdrowej Zupy.

Warto dodać, że zgromadzony śluz jest nie tylko główną przyczyną otyłości, ale również wielu innych chorób. Wilgoć w ciele powoduje m.in. przewlekłe choroby zatok, zapalenia uszu, oskrzeli, problemy skórne czy krążeniowe, migreny, a także cellulit.

Moc ciepła

W myśl Tradycyjnej Medycyny Chińskiej kluczem do sukcesu jest odpowiednie dogrzanie organizmu, aby zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Idealnym rozwiązaniem jest tymczasowa zmiana diety na płynną, pozbawioną czynników zapalnych takich jak cukier, gluten i laktoza (są to składniki, które powodują stany zapalne w ciele). Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować również zimne oraz gazowane napoje: wodę, piwo, soki (szczególnie cytrusowe), a także słodycze w każdej postaci oraz nabiał: lody, jogurty, serki. Warto również zwrócić uwagę na to, aby nie spożywać często surowych posiłków takich jak sałatki czy surówki ochładzające (w zimie surowe dania powinny stanowić maksymalnie 10% całego jedzenia dziennie). Jak podkreśla Anna Stoitsi-Nieprzecka, o odpowiednie dogrzanie organizmu dbamy również poprzez ubiór adekwatny do warunków pogodowych (zakładanie czapki na głowę, zakrywanie kostek długimi skarpetami - gdy jest zimno i wieje).

Akupunktura ucha i właściwy oddech

W utrzymaniu prawidłowej wagi ciała w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej duże znaczenie ma również stosowanie różnych niekonwencjonalnych metod. Należą do nich m.in. akupunktura ucha oraz praktyka oddychania. Warto codziennie skupić się na słynnym punkcie usznym, znanym jako „punk valium” lub „kontrola apetytu”. Znajduje się on tuż przy tzw. skrawku ucha. Stymulacja palcami tego punktu może pomóc zmniejszyć apetyt i uspokoić stres. Równie istotnym elementem w procesie utraty wagi jest właściwa technika oddychania. Według TCM oddech to naturalny proces, który ma wpływ na nasze zdrowie, poziom energii i metabolizm.

- Praktyka technik oddychania jest dobrze znana w tradycjach azjatyckich, takich jak Tai Chi i Qigong. Mistrzowie tych sztuk zdrowotnych od wieków podkreślają znaczenie właściwego oddechu w zachowaniu zdrowia i prawidłowej wagi. Polecam jedno proste ćwiczenie, którego efekty można zauważyć już po zaledwie 10 dniach. Polega ono na 6-sekundowym wdechu przez nos i 10-sekundowym wydechu do butelki, w której wcześniej zrobiliśmy 1-3 otwory. Ten proces należy powtarzać kilka razy dziennie – opowiada Anna Stoitsi-Nieprzecka.

Medycyna Chińska Tradycyjna wyraźnie odróżnia się od nowoczesnej dietetyki i medycyny w swoim podejściu do problemu nadwagi. Jej strategie leczenia otyłości znacznie różnią się od tych, które widać w kolorowej prasie czy w programach treningowych prowadzonych przez znanych trenerów personalnych. W ujęciu TCM nasze ciało jest integralną częścią wszechświata, a równowaga pomiędzy różnymi aspektami naszego życia jest kluczowa dla zachowania zdrowia oraz prawidłowej wagi. Warto pamiętać, że stosując metody TCM, należy skonsultować się z doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie.