fit.pl mobile logo

Nordic Walking - idealny sport dla seniorów

Uprawianie sportu może być świetną okazją do wyjścia z domu i nawiązania nowych kontaktów towarzyskich. A przede wszystkim do poprawy kondycji fizycznej, wyglądu i samopoczucia. Niski koszt, minimalne ryzyko kontuzji, szybkie spalanie kalorii oraz spowolnienie procesów starzenia – to wszystko czyni nordic walking sportem idealnym dla seniorów 


Seniorzy są zgodni – aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia – wynika z „Badania uwarunkowań do podejmowania aktywności fizycznej osób starszych" przeprowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jak pokazuje badanie, znajdują jednak wiele powodów, by nie ćwiczyć.

– Wśród barier seniorzy najczęściej wymieniają brak odpowiednich nawyków, ograniczenia zdrowotne, które jednak bywają nadużywane jako usprawiedliwienie, brak odpowiedniej oferty, wsparcia ze strony bliskich i zbyt wysokie koszty. Zanim zrezygnujemy z aktywności fizycznej warto poznać zalety nordic walking – mówi Paweł Florkiewicz, rzecznik Santander Consumer Banku, organizatora Akademii Zdrowia Santandera, w ramach której odbywa się cykl bezpłatnych i ogólnodostępnych zajęć nordic walking.

Dołącz do 3 milionów zadowolonych Polaków

Nordic walking to marsz ze specjalnie zaprojektowanymi kijami. Szacuje się, że uprawiają go już 3 miliony Polaków. Badania pokazują, że osoby trenujące nordic walking są bardziej zadowolone z życia. Potwierdzają to znane Polki, których nie brakuje wśród fanów tej dyscypliny. Swoje zamiłowanie do „kijków” podkreślają w wywiadach m.in. prezenterka telewizyjna Agata Młynarska, znana trenerka fitnessu i gimnastyki artystycznej Mariola Bojarska-Ferenc i była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska. Najbardziej znaną propagatorką tej dyscypliny sportu jest mistrzyni i multimedalistki olimpijska – Justyna Kowalczyk.

– Moim celem jest aktywizowanie Polaków we wszystkich przedziałach wiekowych. Wspólnie z Polską Federacją Nordic Walking i Akademią Zdrowia Santandera staram się popularyzować nordic walking jako bezpieczną formę aktywnego wypoczynku, korzystną dla naszego zdrowia – mówi Justyna Kowalczyk.

Spalaj kalorie bez wysiłku

W odróżnieniu od zwykłego spaceru, nordic walking angażuje duże grupy mięśni, zarówno dolnej, jak i górnej połowy ciała. Ze względu na minimalne ryzyko przeciążenia oraz stabilność, którą dają kijki, nordic walking jest idealny dla ludzi starszych, osób otyłych lub borykających się z problemami zdrowotnymi. Może być z powodzeniem uprawiany przez cierpiących na astmę, cukrzycę, osteoporozę, zapalenie stawów, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, obrzęk limfatyczny, chorobę wieńcową lub reumatyzm. Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem są ostre stany zapalne lub uszkodzenia aparatu ruchu (złamania, zwichnięcia). Przed rozpoczęciem treningów warto oczywiście zasięgnąć porady lekarskiej.

– Jak już człowiek nauczy się techniki, to okazuje się, że lepiej jest chodzić z kijkami. Jest wtedy o wiele łatwiej, bo nie czuje się tej drogi. Podczas normalnego chodzenia cały ciężar spoczywa na nogach, a z kijkami jest jednak lżej, bo ciężar jest troszeczkę przerzucony – przyznaje Halina, mieszkanka Warszawy w wieku 65 lat.

Badania wykazały, że regularne chodzenie z kijkami poprawia pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększa ruchomość stawów, redukuje nadciśnienie oraz obniża poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Trening nordic walking spowalnia procesy starzenia, eliminuje stres oraz uczucie sztywności karku i barków, przez co jest szczególnie polecany osobom wykonującym pracę siedzącą. Godzinny trening nordic walking to wydatek energetyczny rzędu 400 kcal, czyli aż o 40 proc. więcej w stosunku do zwykłego marszu. Jednocześnie, przy zachowaniu właściwej techniki chodu, obciążenie stawów jest o 30 proc. mniejsze w porównaniu z joggingiem. W Niemczech rosnącą popularnością cieszy się mental nordic walking – spacer z kijkami połączony z rozwiązywaniem rebusów i gier, który skutecznie zapobiega starczej demencji.

W grupie raźniej

Do ćwiczeń najlepiej mobilizują regularne spotkania w grupie. Nordic walking jest idealny do wspólnych treningów. Kursy tej dyscypliny znajdują się w ofercie klubów i centrów seniora w całej Polsce. Ich celem jest nie tylko uprawianie sportu i poprawa stanu zdrowia, ale również integracja uczestników i miłe spędzenie czasu. Co ważne, profesjonalnie prowadzone, grupowe zajęcia nordic walking wcale nie muszą być płatne. Szansę na trening z kijkami w te wakacje stworzyła Akademia Zdrowia Santandera pod patronatem Justyny Kowalczyk. Otwarte dla wszystkich, bezpłatne zajęcia prowadzone przez instruktorów z Polskiej Federacji Nordic Walking odbywają się co tydzień w 15 miejscowościach. Cykl potrwa do 10 września.

– Pierwsze kroki z kijkami warto stawiać pod okiem instruktora. Prawidłową technikę nordic walking trudno jest opanować samodzielnie albo z internetu. Aby wyrobić odpowiedni nawyk ruchowy, trenujący powinien być korygowany przez fachowca. Instruktor dostosuje zajęcia do poziomu koordynacji i wydolności swoich podopiecznych, pokaże odpowiednie ćwiczenia rozgrzewające i rozciągające – mówi Robert Brzeziński z Polskiej Federacji Nordic Walking.

Sport na każdą kieszeń

Nordic walking można uprawiać praktycznie wszędzie – w parku, na osiedlu lub w lesie. Do treningu nie jest zatem potrzebny wynajem sali. Dodatkowych kosztów nie stanowią również specjalistyczny strój ani drogi sprzęt. Inwestycja we własne kije to jednorazowy wydatek rzędu 140-250 zł. Niekiedy można wypożyczyć je u organizatora zajęć (taką możliwość oferuje np. Akademia Zdrowia Santandera). Ważne by kije były dobrze dobrane do wzrostu (wg przelicznika wzrost × 0,66 = długość kija dla osób uprawiających nordic walking rekreacyjnie). W odróżnieniu od kijków narciarskich i trekkingowych, kije do nordic walking zaopatrzone są w specjalną rękojeść, która sprawia, że wypuszczony z ręki kijek utrzymuje się przy dłoni. Cechuje je również niezwykła wytrzymałość, praktycznie nie można ich zniszczyć podczas treningu. Przed pierwszym spacerem warto zaopatrzyć się również w wygodne buty z odkrytą kostką. Posiadaczom wrażliwych dłoni zaleca się rękawice.

Młoda dyscyplina dla starszych osób

Chociaż kij jako podpora podczas chodzenia był wykorzystywany już w najdawniejszych kulturach, sam nordic walking jest sportem młodym. Narodził się w latach dwudziestych w Finlandii, gdzie początkowo stanowił formę treningu narciarzy biegowych w miesiącach letnich. Na skalę masową rozpowszechnił się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W 2000 r. Finowie powołali Międzynarodowe Stowarzyszenie Nordic Walking, które opracowało metodykę nauczania tej dyscypliny sportu. Od tego czasu grono adeptów nordic walking w Europie i na świecie stale rośnie.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl