Zmieniłaś swój styl życia? Zaczęłaś więcej się ruszać, zdrowiej się odżywiać, ale waga wciąż stoi w miejscu? Znamy przyczyny przybierania na wadze!
2017-09-13 00:00
Udostępnij
8 naukowych przyczyn przybierania na wadze

Według serwisu Bright Side przyczyny nadwagi i otyłości nie zawsze są związane z brakiem ruchu czy ze złą dietą. Poznaj 8 czynników, które negatywnie wpływają na Twoją wagę!

 

Posiłki rodzinne

Nie od dziś wiadomo, że po rodzinnych obiadkach jesteśmy ociężali, bo mama lub babcia podsuwały nam wciąż coś do zjedzenia, a my nie chcąc robić im przykrości, zjadaliśmy kolejne porcje z talerza. Przecież one nie zawsze rozumieją, co to znaczy być na diecie.

 

Nocne zmiany

Praca w nocy wymusza na naszym organizmie przystosowanie się do innego rytmu dnia. Jesteśmy zaprogramowani do tego, że pracujemy i działamy w ciągu dnia, a w nocy odpoczywamy. Kiedy ten rytm zostanie zaburzony, odbija się na naszej wadze.

 

Muzyka klasyczna w restauracjach

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że romantyczna, klasyczna muzyka puszczana w restauracjach jest przyczyną zjadania większej porcji jedzenia i wypijania większej ilości słodkich napojów. Jeśli więc nie chcesz przybierać na wadze wybieraj restauracje, w których nie ma klasycznej muzyki.

 

Za mało snu

Sen jest potrzebny, aby zregenerować organizm, odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym. Brak odpowiedniej ilości snu może przyczynić się do wyrządzenia wielu spustoszeń w naszym organizmie, tym również do nadmiernego wzrostu wagi.

 

Zanieczyszczenie środowiska

Amerykańscy naukowcy wykazali, że zanieczyszczenie środowiska zwiększa ryzyko otyłości. Powodem jest to, że niektóre zanieczyszczenia środowiska, gromadzą się w tkance tłuszczowej! Docierają one do organizmu wraz z pokarmem, zwłaszcza tym bogatym w tłuszcze, między innymi wraz z mięsem czy tłustymi rybami.

 

Zbyt duża ilość czasu spędzanego przed telewizorem

Nie trzeba być szczególnie wybitnym naukowcem, by odkryć, że zbyt duża ilość czasu spędzana przed telewizorem negatywnie wpływa na naszą sylwetkę. Spędzanie ponad dwóch godzin dziennie przed telewizorem o 23% zwiększa zwiększa ryzyko otyłości. Zasypianie przed TV również nie jest korzystne dla naszej wagi. Naukowcy twierdzą, że narażenie na sztuczne podczas snu, zmniejsza poziom melatoniny, hormonu, który chroni nas przed zaburzeniami metabolicznymi.

 

Stres, depresja, niepokój

Zaburzenia emocjonalne również niekorzystnie wpływają na nasz organizm, a tym samym na wagę. Naukowcy dowiedli, że kobiety, które cierpiały na objawy silnego stresu, szybciej przybierały na wadze i były narażone na nadwagę i otyłość. Wiązało się to przede wszystkim z "zajadaniem" stresu, produktami bogatymi w tłuszcze i cukry. Naukowcy podkreślają, że tego typu pożywienie ma wpływ na ośrodek nagród w mózgu - zjadając tłustą przekąskę wysyłamy sygnał do naszego mózgu, że właśnie nagrodziliśmy się za coś, a więc w konsekwencji stajemy się szczęśliwści i tak koło się zamyka. Osoby, które potrafią rozładować skutki stresu, potrafią bez problemu zrzucić zbędne kilogramy.

 

Unikanie tłuszczu

Moda na produkty light trwa w najlepsze. Wielokrotnie sięgamy po produkty o niskiej zawartości tłuszczu, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo się niezdrowe. Wiele produktów, reklamowanych jako te z niską zawartością tłuszczu mają o wiele więcej kalorii, niż te z normalną zawartością tłuszczu. Unikanie tłuszczu może być tak samo niebezpieczne dla naszej sylwetki, jak jedzenie go w nadmiarze. Dlatego najlepszym wyjście jest umiar.