Naukowcy udowadniają: trening siłowy redukuje tkankę tłuszczową

Nowe badanie sugeruje, że trening siłowy może spowodować utratę podobnej ilości tkanki tłuszczowej, jak podczas wykonywania ćwiczeń aerobowych. Do tej pory związek między treningiem siłowym a utratą tkanki tłuszczowej był niejasny
2024-01-17 11:00
Udostępnij
Naukowcy udowadniają: trening siłowy redukuje tkankę tłuszczową

Badanie – systematyczny przegląd i metaanaliza, w której dokonano przeglądu istniejących dowodów – połączyło wyniki 58 prac badawczych, które wykorzystywały bardzo dokładne formy pomiaru tkanki tłuszczowej do kalibracji wyników programów treningu siłowego.

W sumie badania objęły 3000 uczestników, z których żaden nie miał wcześniejszego doświadczenia w treningu siłowym.

Podczas gdy programy treningu siłowego różniły się między badaniami, uczestnicy ćwiczyli przez około 45-60 minut w każdej sesji średnio 2,7 razy w tygodniu. Programy trwały około pięciu miesięcy.

Zespół naukowców odpowiedzialny za badanie – kierowany przez dr Mandy Hagstrom, fizjologa ćwiczeń z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW) w Australii – stwierdził, że po treningu uczestnicy stracili średnio 1,4 procent całkowitej tkanki tłuszczowej, co dla większości uczestników równało się z utratą około pół kilograma masy tłuszczowej.

W przeszłości dokonywano już podobnych badań jednak na mniejszą skalę. Trudno było pozyskać liczną grupę chętnych na regularny trening przez wiele miesięcy.

Badania na mniejszą skalę nie dostarczają istotnych wyników, zwłaszcza że ciała reagują inaczej na ćwiczenia.

„Na podstawie tylko jednego badania może być trudno odróżnić, czy zakładany efekt istnieje, czy nie” – powiedział dr Hagstrom.

„Ale kiedy weźmiemy wszystkie te badania razem, skutecznie tworzymy jedno duże badanie i możemy tym samym uzyskać znacznie jaśniejszy obraz tego, co się dzieje. Podczas treningu aerobowego nie zyskujemy masy mięśniowej. Poprawiamy naszą wydolność sercowo-oddechową, uzyskujemy inne korzyści zdrowotne i funkcjonalne oraz możemy stracić tkankę tłuszczową. Ale kiedy trenujemy siłowo, zyskujemy masę mięśniową i tracimy tkankę tłuszczową, więc skala na wadze nie będzie wskazywać tak niskiej wagi, jak po treningu aerobowym, ponieważ mięśnie ważą więcej niż tłuszcz”.

Pełne wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Sport Medicine pod nazwą: “Wpływ treningu oporowego u zdrowych dorosłych na procent tkanki tłuszczowej, masę tłuszczu i tłuszcz trzewny: przegląd systematyczny i metaanaliza”.