Jak ćwiczenia wpływają na naukę i pamięć motoryczną: Nowe odkrycia w badaniach

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że aktywność fizyczna może mieć zasadniczy wpływ na naszą zdolność do nauki i zapamiętywania umiejętności motorycznych. Badania prowadzone na Uniwersytecie Kopenhagi dostarczają fascynujących nowych wniosków na ten temat.
Ilona WIlk
2024-04-09 11:59
Udostępnij
Jak ćwiczenia wpływają na naukę i pamięć motoryczną: Nowe odkrycia w badaniach

Według niedawno opublikowanego badania, przeprowadzonego na 67 młodych mężczyznach, ćwiczenia zarówno przed, jak i po nauce umiejętności motorycznych mają istotny wpływ na retencję pamięci. Wyniki pokazują, że uczestnicy, którzy angażowali się w aktywność fizyczną przed i po nauce, mieli aż o 10% lepszą zdolność do zapamiętywania umiejętności motorycznych niż ci, którzy nie ćwiczyli.

Badanie to ma znaczenie nie tylko dla sportowców, ale także dla osób zajmujących się rehabilitacją oraz szkoleniem umiejętności zawodowych. Wyniki sugerują, że włączenie ćwiczeń fizycznych może znacząco zwiększyć efektywność procesu uczenia się.

Doktor Lasse Jespersen, główny autor badania, podkreśla, że ​​największe korzyści można osiągnąć, ćwicząc zarówno przed, jak i po nauce nowych umiejętności. "Nie ma ryzyka, żeby trochę aktywności fizycznej przyniosło szkody. Wręcz przeciwnie, osoba doświadczy korzystnych efektów" - wyjaśnia Jespersen.

Efekt korzystny z ćwiczeń dotyczy wszystkich grup wiekowych, od dzieci po osoby starsze. Wyniki sugerują również, że osoby przechodzące rehabilitację po urazach mogą odnieść korzyść z włączenia ćwiczeń fizycznych w swoje plany leczenia.

Badania wykluczyły profesjonalnych muzyków i graczy, ale autorzy sugerują, że efekty mogą być jeszcze bardziej znaczące dla osób o wyjątkowych umiejętnościach motorycznych.

Profesor Jesper Lundbye-Jensen, współautor badania, podkreśla również znaczenie integracji różnych dziedzin rehabilitacji. "Nasze badania sugerują, że warto brać pod uwagę ćwiczenia fizyczne w planach rehabilitacji, ponieważ może to mieć synergiczny efekt na poprawę mobilności i umiejętności motorycznych" - dodaje Lundbye-Jensen.

W przyszłości naukowcy planują kontynuację badań, aby lepiej zrozumieć długoterminowe skutki aktywności fizycznej na proces uczenia się i pamięć motoryczną. Jednak już teraz wyniki tych badań wskazują na to, że regularna aktywność fizyczna może być kluczowym elementem wspierającym proces uczenia się i poprawy umiejętności motorycznych.

To kolejne dowody na to, że aktywność fizyczna nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne, ale również ma istotny wpływ na nasze zdolności poznawcze i umiejętności motoryczne.