Genodieta, czyli sposób na otyłość i choroby dietozależne

Otyłość, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca to schorzenia, na które z roku na rok zapada coraz więcej osób. Można im jednak skutecznie zapobiegać, prowadząc zdrowy styl życia. Jego bardzo ważnym elementem jest odpowiednia, dostosowana do naszego organizmu dieta oraz regularne ćwiczenia fizyczne.
2018-12-19 00:00
Udostępnij
Genodieta, czyli sposób na otyłość i choroby dietozależne

Otyłość, czyli bardzo poważna choroba cywilizacyjna

Istotą otyłości jest nadmierne nagromadzenie się w organizmie tkanki tłuszczowej - wskaźnik masy ciała (tzw. BMI) w przypadku osób otyłych wynosi przynajmniej 30kg/m2. Wskaźnik ten można obliczyć dzieląc wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.

Specjaliści określają otyłość jako jedno z najbardziej poważnych schorzeń cywilizacyjnych, jest ona bowiem czynnikiem ryzyka rozwoju wielu innych chorób, takich jak nadciśnienie, zawał serca, cukrzyca typu II, a także niektóre nowotwory złośliwe. Konsekwencją otyłości jest również pogorszenie komfortu życia, niepełnosprawność oraz większe prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu. Walka z otyłością i podejmowanie działań zapobiegających jej wystąpieniu (takich jak prowadzenie odpowiedniego stylu życia) mają więc ogromne znaczenie.

Genodieta - idealny sposób odżywiania, opracowany na podstawie badania genetycznego

Odpowiednie odżywianie i systematyczna aktywność fizyczna to kluczowe elementy prawidłowego stylu życia. Dzięki licznym, wieloletnim badaniom, naukowcom udało się opracować taki test genetyczny, którego wynik pozwala na przygotowanie diety dostosowanej do własnych genów.

W ramach takiego badania sprawdzane są geny odpowiedzialne m.in. za metabolizm składników odżywczych, takich jak węglowodany, tłuszcze czy witaminy oraz za genetyczne predyspozycje do otyłości i innych chorób zależnych od diety - mówi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

Badana jest ponadto obecność genetycznych nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych (takich jak nietolerancja laktozy, trwała nietolerancja glutenu, nadwrażliwość na kofeinę czy sód), a także zdolność organizmu do usuwania szkodliwych dla niego toksyn i wolnych rodników - te procesy eliminacyjne są niezmiernie istotne np. w profilaktyce nowotworowej.

Jakie korzyści daje genodieta?

Na podstawie analizy genetycznej opracowywany jest profil metaboliczny pacjenta, do którego następnie dostosowywane są indywidualne zalecenia żywieniowe - taka dieta genetyczna uznawana jest za najkorzystniejszą dla organizmu, ponieważ dokładnie zaspokaja jego potrzeby żywieniowe.

Wdrożenie otrzymanych na podstawie analizy DNA zaleceń żywieniowych do swojej diety ma na celu trwałe osiągnięcie prawidłowej masy ciała w bezpieczny dla pacjenta sposób - nawet jeżeli w naszym materiale genetycznym obecne są predyspozycje do otyłości, dzięki diecie DNA i odpowiednio dobranej aktywności fizycznej, skłonności te mogą być odpowiednio kontrolowane. Celem genodiety jest także zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób zależnych od diety oraz znaczna poprawa samopoczucia i stanu zdrowia pacjenta.