fit.pl mobile logo

Genodieta, czyli sposób na otyłość i choroby dietozależne

Otyłość, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca to schorzenia, na które z roku na rok zapada coraz więcej osób. Można im jednak skutecznie zapobiegać, prowadząc zdrowy styl życia. Jego bardzo ważnym elementem jest odpowiednia, dostosowana do naszego organizmu dieta oraz regularne ćwiczenia fizyczne.

Otyłość, czyli bardzo poważna choroba cywilizacyjna

Istotą otyłości jest nadmierne nagromadzenie się w organizmie tkanki tłuszczowej - wskaźnik masy ciała (tzw. BMI) w przypadku osób otyłych wynosi przynajmniej 30kg/m2. Wskaźnik ten można obliczyć dzieląc wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.

Specjaliści określają otyłość jako jedno z najbardziej poważnych schorzeń cywilizacyjnych, jest ona bowiem czynnikiem ryzyka rozwoju wielu innych chorób, takich jak nadciśnienie, zawał serca, cukrzyca typu II, a także niektóre nowotwory złośliwe. Konsekwencją otyłości jest również pogorszenie komfortu życia, niepełnosprawność oraz większe prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu. Walka z otyłością i podejmowanie działań zapobiegających jej wystąpieniu (takich jak prowadzenie odpowiedniego stylu życia) mają więc ogromne znaczenie.

Genodieta - idealny sposób odżywiania, opracowany na podstawie badania genetycznego

Odpowiednie odżywianie i systematyczna aktywność fizyczna to kluczowe elementy prawidłowego stylu życia. Dzięki licznym, wieloletnim badaniom, naukowcom udało się opracować taki test genetyczny, którego wynik pozwala na przygotowanie diety dostosowanej do własnych genów.

W ramach takiego badania sprawdzane są geny odpowiedzialne m.in. za metabolizm składników odżywczych, takich jak węglowodany, tłuszcze czy witaminy oraz za genetyczne predyspozycje do otyłości i innych chorób zależnych od diety - mówi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

Badana jest ponadto obecność genetycznych nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych (takich jak nietolerancja laktozy, trwała nietolerancja glutenu, nadwrażliwość na kofeinę czy sód), a także zdolność organizmu do usuwania szkodliwych dla niego toksyn i wolnych rodników - te procesy eliminacyjne są niezmiernie istotne np. w profilaktyce nowotworowej.

Jakie korzyści daje genodieta?

Na podstawie analizy genetycznej opracowywany jest profil metaboliczny pacjenta, do którego następnie dostosowywane są indywidualne zalecenia żywieniowe - taka dieta genetyczna uznawana jest za najkorzystniejszą dla organizmu, ponieważ dokładnie zaspokaja jego potrzeby żywieniowe.

Wdrożenie otrzymanych na podstawie analizy DNA zaleceń żywieniowych do swojej diety ma na celu trwałe osiągnięcie prawidłowej masy ciała w bezpieczny dla pacjenta sposób - nawet jeżeli w naszym materiale genetycznym obecne są predyspozycje do otyłości, dzięki diecie DNA i odpowiednio dobranej aktywności fizycznej, skłonności te mogą być odpowiednio kontrolowane. Celem genodiety jest także zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób zależnych od diety oraz znaczna poprawa samopoczucia i stanu zdrowia pacjenta.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl