Co zrobić, aby po okresie odchudzania waga nie wróciła jeszcze szybciej niż spadła? Jeśli chcesz stracić zbędne kilogramy raz na zawsze poświęć na to trzy miesiące
fit.pl
2010-07-09 00:00
Udostępnij
Odchudzanie bez efektu jojo. To możliwe

Jeśli podejmujesz próbę odchudzania się pamiętaj, że właściwe tempo to 0,5 do 1 kilograma na tydzień. Jeżeli go zwiększysz wówczas efekt jo-jo gwarantowany. Dlaczego tak się dzieje? Podczas odchudzania tracisz tłuszcz, a komórki, które go magazynują pozostają.

Dlatego też, gdy zaczynasz normalnie jeść po odchudzającej kuracji, wówczas bardzo szybko powracasz do poprzedniej wagi, a nawet zyskujesz więcej kilogramów. Szybkie odchudzanie ma też inne skutki. Przede wszystkim gdy gwałtownie się odchudzasz przestajesz dostarczać do swojego organizmu niezbędnych składników, a co za tym idzie twój metabolizm działa wolniej. A leniwy metabolizm, to prosta droga do niepożądanych wałeczków tłuszczu. Co więc zrobić, by mądrze się odchudzać?

Po pierwsze ograniczmy kalorie.

Przez pierwsze dwa tygodnie nasza dieta powinna wynosić 1000 kalorii dziennie, a posiłki powinny być bogate w białko (na przykład chudy ser, kefir, maślanka, jogurt). To sprawi, że nasza przemiana materii będzie szybsza, ponieważ by strawić białko potrzeba dużo energii, a organizm czerpie ją spalając nagromadzony tłuszczyk.

Bardzo ważne jest, by dostarczać organizmowi niezbędnych witamin. Dlatego też jedzmy dużo sezonowych warzyw w postaci sałatek i surówek. Zawierają one również dużo błonnika, który ułatwia trawienie. Odchudzając się pamiętajmy, że nie chodzi wcale o to, by się głodzić.

Należy jeść 4-5 posiłków dziennie i to najlepiej o stałych porach. W ten sposób dajemy organizmowi stały dopływ materiału do przetworzenia, a tym samym unikamy efektu spowolnienia metabolizmu.

Początek diety zawsze przynosi dobre rezultaty. Szybko chudniemy, strzałka wagi opada. Później chudniemy wolniej i wówczas pojawiają się pierwsze oznaki zniechęcenia. Ale nie poddawaj się.

Pierwsze dwa tygodnie, to utrata wody z organizmu, dopiero później następuje spalanie znienawidzonego przez kobiety tłuszczyku. Dlatego też nie wolno ograniczać kalorii dostarczanych do organizmu, aby nie wyrządzić sobie krzywdy zdrowotnej. Można nawet zwiększyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie do 1200 kalorii dziennie i dołożyć do tego ruch (w trakcie odchudzania jest on niezmiernie ważny). Wówczas waga znowu zacznie opadać.

Po 6 tygodniu możemy mówić o prawdziwym odchudzaniu, bo każdy kilogram który stracimy to ubytek tkanki tłuszczowej. Przez kolejne tygodnie powinniśmy fundować sobie około 1400 kalorii.

Trening też jest ważny

Oprócz mądrej i zbilansowanej diety, bardzo ważne w odchudzaniu jest także odpowiedni zestaw ćwiczeń, który pomoże ci raz na zawsze pozbyć się niechcianego tłuszczyku i sprawi, że uzyskasz smukłą sylwetkę i jędrne ciało.

Odchudzając się nie nastawiaj się na zbyt intensywny wysiłek, by nie wyrządzić sobie krzywdy. W pierwszych tygodniach wskazany jest szybki marsz po 15-20 minut dziennie. Po dwóch tygodniach zwiększamy intensywność ćwiczeń, możemy zacząć odwiedzać siłownię, klub fitness, basen lub po prostu zacząć biegać.

By nie zaprzepaścić trzymiesięcznego wysiłku, nie wracaj do swoich dawnych nawyków. Ćwicz przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, a kaloryczność menu zwiększaj stopniowo. To pozwoli ci się cieszyć nie tylko zdrowiem, ale również i piękną sylwetką przez cały czas.

Jeśli będziesz postępować zgodnie z tymi wskazówkami o efekcie jo-jo możesz zapomnieć.