fit.pl mobile logo

Otyłość i kontrola wagi według medycyny chińskiej

Nadwaga i otyłość stały się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Do nadprogramowych kilogramów przyczynia się m.in. siedzący tryb życia, stres i przetworzona żywność. Rozwiązanie na kontrolę wagi podaje, coraz częściej praktykowana, Tradycyjna Medycyna Chińska. Oferuje ona unikalne podejście w tym temacie, oparte na zasadach równowagi organizmu. Pacjenci zyskują nie tylko prawidłową wagę ciała, ale również harmonię w pozostałych aspektach życia.

Źródło nadwagi i otyłości

Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską (TCM) główną przyczyną nadwagi i otyłości jest osłabienie funkcji śledziony z jednoczesnym tworzeniem wilgoci i nagromadzeniem śluzu w organizmie. Nadmiar tkanki tłuszczowej powstaje po to, aby ogrzać zimne, wewnętrznie ciało, czyli pozbyć się wspomnianej wilgoci. To naturalne dążenie organizmu do zachowania równowagi, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. W takim kontekście celem nie jest jedynie proces odchudzania, ale przede wszystkim uzdrawianie ciała – tak, aby potrafiło poradzić sobie z objawami.

- Śledziona zajmuje się oddzielaniem tego, co „brudne”, od tego, co „czyste” - składa się na to energia i to, co jest dystrybuowane w ciele. Kiedy śledziona jest osłabiona złym odżywianiem, stresem i zmęczeniem, zaczyna mieć problemy z określeniem, co jest korzystne i niekorzystne dla funkcjonowania organizmu. W ten sposób „brud” zaczyna zbierać się w ciele jako wilgoć (powszechnie znana również jako śluz). Powstaje ona wskutek ochłodzenia ciała. Jeśli organy wewnętrzne zostaną odpowiednio dogrzane, organizm przestanie kumulować tkankę tłuszczową i będzie dążył do pozbycia się jej nadmiaru – mówi Anna Stoitsi-Nieprzecka, coach zdrowia, naturopatka, a także właścicielka przywracaniezdrowia.pl, pomysłodawczyni Zdrowej Zupy.

Warto dodać, że zgromadzony śluz jest nie tylko główną przyczyną otyłości, ale również wielu innych chorób. Wilgoć w ciele powoduje m.in. przewlekłe choroby zatok, zapalenia uszu, oskrzeli, problemy skórne czy krążeniowe, migreny, a także cellulit.

Moc ciepła

W myśl Tradycyjnej Medycyny Chińskiej kluczem do sukcesu jest odpowiednie dogrzanie organizmu, aby zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Idealnym rozwiązaniem jest tymczasowa zmiana diety na płynną, pozbawioną czynników zapalnych takich jak cukier, gluten i laktoza (są to składniki, które powodują stany zapalne w ciele). Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować również zimne oraz gazowane napoje: wodę, piwo, soki (szczególnie cytrusowe), a także słodycze w każdej postaci oraz nabiał: lody, jogurty, serki. Warto również zwrócić uwagę na to, aby nie spożywać często surowych posiłków takich jak sałatki czy surówki ochładzające (w zimie surowe dania powinny stanowić maksymalnie 10% całego jedzenia dziennie). Jak podkreśla Anna Stoitsi-Nieprzecka, o odpowiednie dogrzanie organizmu dbamy również poprzez ubiór adekwatny do warunków pogodowych (zakładanie czapki na głowę, zakrywanie kostek długimi skarpetami - gdy jest zimno i wieje).

Akupunktura ucha i właściwy oddech

W utrzymaniu prawidłowej wagi ciała w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej duże znaczenie ma również stosowanie różnych niekonwencjonalnych metod. Należą do nich m.in. akupunktura ucha oraz praktyka oddychania. Warto codziennie skupić się na słynnym punkcie usznym, znanym jako „punk valium” lub „kontrola apetytu”. Znajduje się on tuż przy tzw. skrawku ucha. Stymulacja palcami tego punktu może pomóc zmniejszyć apetyt i uspokoić stres. Równie istotnym elementem w procesie utraty wagi jest właściwa technika oddychania. Według TCM oddech to naturalny proces, który ma wpływ na nasze zdrowie, poziom energii i metabolizm.

- Praktyka technik oddychania jest dobrze znana w tradycjach azjatyckich, takich jak Tai Chi i Qigong. Mistrzowie tych sztuk zdrowotnych od wieków podkreślają znaczenie właściwego oddechu w zachowaniu zdrowia i prawidłowej wagi. Polecam jedno proste ćwiczenie, którego efekty można zauważyć już po zaledwie 10 dniach. Polega ono na 6-sekundowym wdechu przez nos i 10-sekundowym wydechu do butelki, w której wcześniej zrobiliśmy 1-3 otwory. Ten proces należy powtarzać kilka razy dziennie – opowiada Anna Stoitsi-Nieprzecka.

Medycyna Chińska Tradycyjna wyraźnie odróżnia się od nowoczesnej dietetyki i medycyny w swoim podejściu do problemu nadwagi. Jej strategie leczenia otyłości znacznie różnią się od tych, które widać w kolorowej prasie czy w programach treningowych prowadzonych przez znanych trenerów personalnych. W ujęciu TCM nasze ciało jest integralną częścią wszechświata, a równowaga pomiędzy różnymi aspektami naszego życia jest kluczowa dla zachowania zdrowia oraz prawidłowej wagi. Warto pamiętać, że stosując metody TCM, należy skonsultować się z doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl