Aminokwasy to związki chemiczne, wchodzące w skład wielotysięcznego łańcucha białkowego. W zależności od utworzonych przez nie konfiguracji determinowane są właściwości oraz przeznaczenie białka. Regulują też większość procesów zachodzących w organizmie – w tym przyrost oraz spadek wagi.
2018-02-21 00:00
Udostępnij
Rola aminokwasów w odchudzaniu

Białka znajdują się w każdej komórce każdego żywego organizmu, stanowiąc jej budulec i materiał regeneracyjny. Szacuje się, że przeciętny organizm składa się z nich aż w 20%. Podstawą łańcucha białkowego są aminokwasy endogenne – wytwarzane w procesie syntezy przez organizm oraz egzogenne – dostarczane mu wraz z pożywieniem. Substancje te wpływają zarówno na kondycję psychiczną, jak i fizyczną organizmu. Niedobory aminokwasów powodują bezsenność, stałe poczucie zmęczenia, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, drżenie mięśni oraz depresję.

 


Aminokwasy – dlaczego są tak potrzebne?


Odpowiednio dawkowane aminokwasy pełnią kluczową rolę w organizmie człowieka. Zwiększają odporność i regulują gospodarkę hormonalną. Są niezbędne do sprawnego funkcjonowania układu krwionośnego i nerwowego. Wiele z nich występuje w roli neuroprzekaźnika, stymulując proces uczenia się. Poprawiają też ogólne samopoczucie działając przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie. Wpływają na prawidłowe działanie układu pokarmowego, pracę wątroby, gęstość śluzówki żołądka i wydzielanie soków. Glicyna poprawia jakość snu, regulując rytm dobowy.

 

aminokwasy

Zmień swój styl życia z Eco&Fit - wypróbuj koktajli energetycznych w 4 smakach!

https://ecoandfit.pl

 

 

 

Aminokwasy – dla piękniejszej skóry i zębów


Ze względu na silne właściwości regeneracyjne grupa aminokwasów rozgałęzionych jest powszechnie stosowana w sporcie (tzw. suplement BCAA) i medycynie – zapobiegają katabolizmowi, czyli pobieraniu energii w drodze spalania białek własnych mięśni. Przyspieszają też rehabilitację oraz odbudowę organizmu. Inne związki wywierają istotny wpływ na wygląd zewnętrzny, poprawiając kondycję włosów, skóry i paznokci (L-cysteina, metionina). Tyrozyna, poprzez regulację wydzielania melaniny, przyspiesza opalanie. Treonina wzmacnia szkliwo zębów. Niektóre substancje wpływają też korzystnie na poprawę płodności: regulują cykl owulacyjny i zwiększają dopływ krwi do narządów płciowych. W przypadku stosowania antykoncepcji doustnej, zaleca się kobietom przyswajanie metioniny.


Aminokwasy a utrata tkanki tłuszczowej


Dieta proteinowa, bogata w aminokwasy ułatwia również utratę tkanki tłuszczowej. Dzięki wspomnianym właściwościom ochronnym uniemożliwiają one organizmowi czerpanie energii z własnych tkanek, co jest powszechnym mechanizmem w przypadku głodówek. Dzieje się tak, ponieważ białka w skrajnych sytuacjach przekształcają się w materiał energetyczny (1g=4 kcal). Aminokwasy przyspieszają przemianę materii (leucyna, cytrulina, tauryna). Regulując poziomu cukru we krwi niwelują ataki głodu (glutamina). Inne, jak na przykład arginina i lizyna, oddziałują na komórki mózgowe odpowiedzialne za odczucie sytości. Działanie to pomaga zwalczyć nawyk podjadania pomiędzy posiłkami. Podobne właściwości wykazują trypofan, leucyna i izoleucyna silnie wpływające na ośrodek łaknienia. Produkty wysokobiałkowe cechują się także niską zawartością węglowodanów i tłuszczy, dzięki czemu organizm redukuje stopniowo własną nadwyżkę.


Aminokwasy – dieta czy suplementacja?


Przyjmowane aminokwasów wspomaga prawidłowy rozwój organizmu, wspierając działanie wszystkich jego elementów. W zależności od zapotrzebowania za ich źródło służą odpowiednio zbilansowana dieta oraz uzupełniająca ją suplementacja.


Pierwsze rozwiązanie zapewni odpowiednie funkcjonowanie ciała. Same białka muszą być przyjmowane z pożywieniem, są jednak bardzo sycące - właściwość ta pomaga w zachowaniu odstępów pomiędzy posiłkami. Dobrą praktyką jest równoczesne dostarczanie białka zwierzęcego z białkiem roślinnym, z zachowaniem proporcji 1/3 do 2/3 w ilości 0.8-1g białka ogółem/1kg masy ciała. Warto pokreślić, że białko z pokarmu nie zostanie wchłonięte w całości (zjawisko strawności). Możemy wpłynąć na jego poziom obróbką termiczną oraz doborem odpowiednich produktów żywnościowych (jajka, mleko, ryby).


Drugie rozwiązanie wskazane jest w przypadku chęci szybkiego i zdrowego zwalczenia efektów niedoborów, które przyczyniły się do wspomnianych wyżej bezsenności, stałego poczucia zmęczenia, problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, czy depresji. Niewątpliwą zaletą suplementacji jest możliwość manipulacji ilością i różnorodnością przyjmowanych aminokwasów – co chętnie wykorzystuje się w produkcji różnego typu środków - dzięki czemu aktywowane są konkretne, interesujące nas procesy. Istotne są proporcje, dlatego w razie potrzeby warto sięgać po gotowe, bezpieczne produkty. Zyskamy w ten sposób pewność dostarczenia naszemu organizmowi wyłącznie korzystnych związków. Warto podkreślić, że zarówno niedobór, jak i nadmiar szkodzi.

Dowiedz się więcej na temat rozważnego odchudzania i skutecznych ćwiczeń!
Kliknij! - https://ecoandfit.pl/pl/n/list