fit.pl mobile logo

PALISZ? Zobacz badania wpływu tytoniu na stan skóry!

Palenie tytoniu jest uznawane za jeden z najbardziej niekorzystnych czynników wpływających na skórę. Dym papierosowy zawiera około 4 tysiące szkodliwych substancji, z czego aż 60 uznaje się za rakotwórcze. Obecnie większość z nas uważa, że palenie tytoniu jest niemodne, chętnie popieramy także wszelkie zakazy palenia na placach zabaw, w restauracjach czy na przystankach. Mimo to, ponad 1/3 społeczeństwa to nałogowi palacze. Wszyscy wiemy, że palenie szkodzi naszemu zdrowiu, ale czy jesteśmy świadomi co powoduje dla skóry? 


Palenie średnio 20 papierosów dziennie przyspiesza proces starzenia o około 10 lat!

Najważniejsze skutki palenia tytoniu dla skóry to:
 • degradacja (trwała) włókien kolagenowych,
 • stres oksydacyjny (to bardzo niekorzystne zjawisko, w którym dochodzi do wytworzenia nadmiaru wolnych rodników, uszkadzających komórki),
 • obniżenie stężenia witamin,
 • zaburzenia procesów gojenia,
 • zaburzenia mikrocyrkulacji,
 • związek z wieloma schorzeniami dermatologicznymi.

Działanie nikotyny na skórę na poziomie molekularnym (komórkowym) odbywa się głównie poprzez jej wpływ na receptor nikotynowy alfa-3. Jest on zlokalizowany w wielu newralgicznych dla skóry miejscach, m.in. na fibroblastach, które odpowiadają za produkcję kolagenu. Pobudzenie tego receptora powoduje poważne zaburzenia w syntezie tych włókien. Co gorsze, dym papierosowy uaktywnia enzymy z grupy metaloproteinaz, które degradują kolagen i macierz zewnątrzkomórkową, czyli „środowisko”, które zapewnia prawidłowe funkcjonowanie komórkom. Jednocześnie zachodzi nadmierna synteza włókien elastynowych, które wykazują nieprawidłowy układ, a następnie zbijają się w bezpostaciową masę, ulegając pofragmentowaniu i rozpadowi. Skóra szybko traci przez to jędrność i elastyczność.

Dym tytoniowy zawiera znaczną ilość wolnych rodników, powodując wystąpienie zjawiska, które nazywamy stresem oksydacyjnym. Proces ten przyczynia się do znacznej utraty elastyczności, a także do pojawienia się zmarszczek głębokich, przebarwień i nadmiernej suchości. W organizmie każdego z nas występują wolne rodniki, ale u palacza ich działanie jest spotęgowane, ponieważ szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym są odpowiedzialne za obniżenie poziomu witamin A, C i E, będących skutecznymi antyoksydantami (czyli substancjami zapobiegającymi stresowi oksydacyjnemu). Ubytek witaminy E z krwi jest dwa razy szybszy u palaczy niż u osób niepalących.

Znaczący jest również wpływ palenia tytoniu na krążenie skórne. Naczynia krwionośne transportują mniej tlenu, który jest zastępowany toksycznym dwutlenkiem węgla. Zapalenie jednego papierosa powoduje skurcz naczyń włosowatych skóry, utrzymujący się do 90 minut po zakończeniu palenia. W ten sposób przez naczynia krwionośne przepływa o ¼ mniej krwi, a co za tym idzie komórki są niedotlenione i brakuje im składników odżywczych. Niedotlenienie zakłóca też produkcję kolagenu i elastyny. Ponadto, działanie wolnych rodników często powoduje uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych, dlatego stają się one słabe i skłonne do pękania.

Wpływ dymu papierosowego na układ immunologiczny jest wielokierunkowy. Przede wszystkim powoduje zakłócenie funkcjonowania tzw. układu SALT (ang. skin assotiated lymphoid issue), w skład którego wchodzą komórki Langerhansa, makrofagi, limfocyty i keratynocyty – jednym słowem wszystko to co stanowi naturalną ochronę przed patogenami. Skutkuje to większą podatnością skóry palaczy na występowanie infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Zwiększa się także wrażliwość skóry na czynniki zewnętrze, skóra jest bardziej podatna na mikrourazy, a co gorsze, zdecydowanie obniżają się jej zdolności regeneracyjne. Ekspozycja na dym papierosowy opóźnia procesy naprawcze w gojeniu ran poprzez obniżenie zdolności migracji fibroblastów w miejsce zranienia. Prowadzi to do wytworzenia tkanki łącznej, a następstwem tego jest zwłóknienie i powstawanie blizn przerosłych. Blizny powstające u palaczy po zabiegach chirurgicznych są statystycznie większe niż u osób niepalących. Również zaobserwowano opóźnioną regenerację skóry po różnych zabiegach estetycznych (np. po laseroterapii).

Jak wygląda skóra palacza?

Palenie tytoniu znacznie odbija się na wyglądzie skóry. W wyniku niekorzystnych zmian zachodzących pod wpływem palenia papierosów obserwuje się najczęściej:
 • Szary, ziemisty koloryt skóry, związany z niedotlenieniem tkanek,
 • Pogłębienie bruzd i zmarszczek wokół ust, powodowane wykonywaniem przez palacza czynności związanych z paleniem. Aktywowane są wówczas pewne grupy mięśni twarzy, co sprzyja powstawaniu zmarszczek mimicznych.
 • Przyspieszenie procesu starzenia – według wielu badań skóra palacza wygląda na niemal trzy razy starszą niż u osoby niepalącej w tym samym wieku.
 • Zwiększoną suchość skóry, szorstkość,
 • Trwale rozszerzone naczynia krwionośne.

Warto pamiętać, że niekorzystne skutki palenia tytoniu dla skóry są potęgowane również innymi czynnikami środowiskowymi np. nieprawidłową dietą czy nadmierną ekspozycją na słońce. Koniecznym dla każdego palacza jest wsparcie ze strony suplementów z antyoksydantami, ponieważ organizm nie jest w stanie zsyntezować wystarczającej ich ilości, aby zneutralizować tak ogromną ilość wolnych rodników. Degeneracji włókien kolagenowych można zapobiec stosując … kolagen i to zarówno w postaci suplementu jak i należy stosować go w kremie na dzień lub na noc (Class A Collagen Noble Health). Ten składnik jest wyjątkowo bezpieczny i świetnie przyswajalny, a co ważne sprzyja odbudowie włókien kolagenowych i zwiększeniu poziomu wilgoci w skórze.

Najlepszą terapią przeciwdziałającą niekorzystnym objawom skóry palacza jest i zawsze będzie - zerwanie z nałogiem, ponieważ żadne kosmetyki ani zabiegi nie zastąpią abstynencji nikotynowej! Jeśli nie zerwiesz z nałogiem, jego skutki będą widoczne szybciej niż się tego spodziewasz, a pierwsze objawy jakie zaobserwujesz będą widoczne właśnie na skórze.

Autorki:
mgr M.Chrzanowska, mgr V.Tomaszewicz
www.sklep.noblehealth.com


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
nowakkowy

Całe szczęście ,że nie palę i czytając to...dalej nie będę :D

Zgłoś nadużycie-
kasia.dzialach11

Ja w okresie studiów paliłam, ale na szczęście udało mi się rzucić to świństwo! Nie ukrywam, że największym bodźcem było to jak poszłam pobiegać- myślałam, że umrę z bólu...

Zgłoś nadużycie-
Bronislaw Wysocki

Nie nos dla tabakiery, lecz tabakiera dla nosa.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl