USG kolana. Co trzeba wiedzieć o tym badaniu?

USG ortopedyczne to jeden z najważniejszych rodzajów badań ultrasonograficznych. Wśród części ciała, które najczęściej poddawane są badaniu USG wymienić należy przede wszystkim kolano. Dzięki tej technice można zdiagnozować schorzenia zlokalizowane w kłykciach kości udowej, stawie skokowym lub np. uszkodzenie łąkotki.
2023-03-08 00:00
Udostępnij
USG kolana. Co trzeba wiedzieć o tym badaniu?
Badanie USG umożliwiają precyzyjną ocenę struktur anatomicznych stawu kolanowego. To okazuje się szczególnie istotne w przypadku podejrzenia urazów, chorób zwyrodnieniowych czy innych dolegliwości powodujących ból kolan. Badania tego typu są szybkie i bezbolesne dla pacjenta, jednocześnie pozwalając na wczesne zdiagnozowanie różnych zmian i tym samym wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Na czym jednak polega badanie ultrasonograficzne? Kiedy powinno być przeprowadzone? Omawiamy to w nowym artykule.
 

USG kolana to popularne badanie. USG stawu kolanowego wykonuje się w wielu przypadkach

USG kolana to badanie obrazowe wykorzystujące fale dźwiękowe do uzyskania uzyskania wglądu w stawu kolanowego. Pozwala na wydajną ocenę różnych struktur anatomicznych - przede wszystkim kości, chrząstek, ścięgien, więzadeł oraz torebki stawowej. Decyzję o jego przeprowadzeniu lekarz podejmuje przede wszystkim w następujących przypadkach:

  • ból kolana
  • kontrola po urazie
  • choroby zwyrodnieniowe
  • kolano biegacza
  • lateralizacja rzepki
 

USG stawu kolanowego - kiedy wykonać? Wskazania do badania USG stawu kolanowego

Tak jak w przypadku innych badań obrazowych, USG kolana powinno być przeprowadzone na zlecenie lekarza. Dlatego jeśli zauważamy u siebie symptomy świadczące o tym, że nasze kolano może wymagać specjalistycznego leczenia i pogłębionej diagnostyki, w pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli w toku wstępnego badania stwierdzi on, że nasze podejrzenia są słuszne, wystawi nam skierowanie do ortopedy, a tak przeprowadzi lub skieruje nas na badanie USG. Jakie dolegliwości powinny jednak nas zaniepokoić? Podstawowym objawem jest na pewno ból kolana - zarówno pojawiający się przy aktywności, jak i podczas spoczynku. Do wizyty o u lekarza powinny też skłonić nas również ograniczenia ruchomości lub zauważalne zmiany - np. guzy. 
 

Badanie USG kolana - jakie choroby wykrywa? Schorzenia i dysfunkcje w obrębie stawu kolanowego

Badanie USG jest zasadniczo badaniem bezpiecznym i bezinwazyjnym. Lista przeciwwskazań do jego przeprowadzenia nie jest długa. W niektórych przypadkach badanie USG kolana Warszawa może być jednak ryzykowne. Tak jest między innymi w przypadku, gdy pacjent korzysta ze wszczepionego rozrusznika serca. Dlatego tak ważne jest to, by przeprowadzenie badania każdorazowo skonsultować z lekarzem. 
 

USG kolana Warszawa - cena. Sprawdź, ile zapłacisz, badając staw kolanowy 

Wykonanie badania USG nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Jedyne zalecenia dla osób poddających się temu badaniu dotyczą odpowiedniego ubioru oraz zabrania ze sobą wyników poprzednich badań przeprowadzanych w związku z diagnostyką danego schorzenia. Odzież powinna zaś być możliwie jak najluźniejsza - ułatwi to odsłonięcie kolana i precyzyjne wykonanie USG. Jeśli chodzi o koszty badania, wynoszą one około 200 złotych.
 

Badanie USG stawu kolanowego - niezbędne w schorzeniach takich jak reumatoidalne zapalenie stawów

Słowiem podsumowania - USG kolana to bezpieczne badanie, dzięki któremu lekarzom może szybko postawć trafną diagnozę i na tej podstawie zalecić odpowiednie leczenie. Dzięki zaawansowanej technologii ultrasonograficznej, badanie to umożliwia dokładne zobrazowanie struktur w obrębie kolana i tym samym wykrycie różnego typu urazów, chorób takich jak lateralizacja rzepki, stanów zapalnych, a nawet nowotworów.