Ćwiczenia cardio powiązane z dłuższym życiem

Najświeższe badania sugerują, że wyższy poziom sprawności krążeniowo-oddechowej może obniżyć ryzyko zgonu z różnych przyczyn nawet o 17%, a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 18%. Autorzy badania twierdzą, że zwiększenie ilości ćwiczeń "z zadyszką" może pomóc w zapobieganiu niewydolności serca, depresji, cukrzycy, demencji, a nawet nowotworom.
Ilona WIlk
2024-06-04 11:36
Udostępnij
Ćwiczenia cardio powiązane z dłuższym życiem

Renesans ćwiczeń cardio

Mimo rosnącej popularności treningu siłowego, ćwiczenia w strefie 2 – umiarkowanym poziomie intensywności – zyskują na znaczeniu. Promowane jako sposób na długowieczność, ćwiczenia te mają za zadanie poprawić metabolizm, funkcję mitochondriów i wiele więcej.

Inwestycje w zdrowie serca

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem serca, firmy ponownie inwestują w treningi aerobowe. Oto kilka przykładów:

  • Oura wprowadziła Cardio Capacity, prognozując sprawność i funkcjonowanie organizmu za pomocą VO2 max.
  • Technogym zaprezentował treningi w strefach tętna dla swoich inteligentnych bieżni.
  • FitLab przejęło producenta sprzętu cardio, Assault Fitness, planując rozszerzenie dystrybucji.

Rosnące zainteresowanie cardio

Z rosnącym zainteresowaniem cardio, grupy biegowe się mnożą, a liczba zapisów na biegi wzrosła o 9,8% w skali roku. Firma GORUCK, specjalizująca się w sprzęcie do marszu z obciążeniem, odnotowała wzrost sprzedaży o 40% w 2023 roku.

Potrzeba badań specyficznych dla płci

Warto jednak zaznaczyć, że ćwiczenia w strefie 2 mogą być znacznie mniej efektywne dla kobiet niż dla mężczyzn, co podkreśla potrzebę przeprowadzenia większej ilości badań uwzględniających różnice płciowe.

Z prawie połową Amerykanów nieosiągających zalecanego poziomu aktywności fizycznej, cardio potrzebuje dużego powrotu. Łącząc je z dłuższym życiem, darmowe formy ćwiczeń, takie jak bieganie, chodzenie i kalistenika, stają się łatwą do zaakceptowania propozycją.

 
na podstawie materiałów prasowych.