fit.pl mobile logo

Rehabilitacja dla seniorów jak dla sportowców

To rewolucja w myśleniu o rehabilitacji osób starszych. Okazuje się, że urządzenia i metody stworzone dla medycyny sportowej z powodzeniem służą również seniorom. W Polsce pojawiają się już nowoczesne rozwiązania 


Trend w rehabilitacji jest dziś taki, by przede wszystkim precyzyjnie diagnozować. Jednak tradycyjna diagnostyka obrazowa (czyli np. rentgen lub tomograf) to dopiero początek.

– Coraz większego znaczenia nabiera diagnostyka funkcji narządu ruchu. Chodzi o dokładną ocenę na przykład zakresu ruchomości stawów czy obciążeń kończyn dolnych. Szczegółowa diagnoza umożliwia dobranie indywidualnego programu rehabilitacji. Takie podejście daje najlepsze efekty – mówi Katarzyna Wiśniewska z Leśnego Domu Seniora powstającego w Piastowie, zaprojektowanego m.in. jako ośrodek nowoczesnej rehabilitacji.
Najnowsze metody diagnostyczne, często zapożyczone z medycyny sportowej, mają jeszcze jeden atut: dzięki nim można monitorować również postępy w terapii i na bieżąco modyfikować jej program. O jakie rozwiązania chodzi?

Medalowe rozwiązania dla seniorów

Urządzenie z bieżnią jest sterowane przez komputer i wyposażone w zaawansowaną aparaturę pomiarową. Sprawdza wszystkie istotne parametry wpływające na efektywność chodu lub biegu (pas bieżni może rozpędzić się do ponad 20 km/h). Dla sportowców to bezcenne informacje. Jak taka bieżnia może być wykorzystana w rehabilitacji seniorów? Okazuje się, że to znakomity system do rehabilitacji neurologicznej.

– Sprawdzamy m.in. długość i szerokość kroku, szybkość chodzenia itd. Wszystkie te informacje wizualizujemy na pasie bieżni. Dzięki temu senior modyfikuje swój ruch, widząc, czy robi to zgodnie z zaleceniami. Ta metoda przynosi bardzo dobre efekty w krótkim czasie – mówi Krzysztof Cygoń, ekspert firmy Technomex, renomowanego dostawcy sprzętu rehabilitacyjnego.

Inny przykład to urządzenie do elektromiografii (EMG) powierzchniowej, stosowane do oceny stanu pracy różnych grup mięśni. Złote medalistki igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku w kolarstwie torowym (w sprincie drużynowym), Kristina Vogel i Miriam Welte, używały go po to, by znaleźć optymalną pozycję do startu (tj. taką, w której mięśnie osiągają największą moc).

– W przypadku seniorów EMG powierzchniowe również umożliwia diagnozę pracy mięśni, w tym dokładne określenie zmian chorobowych. Bezpośrednio przekłada się to na skuteczność proponowanych form terapii – dodaje Krzysztof Cygoń.

Innym przykładem nowości w ofercie dla seniorów są sterowane komputerowo urządzenia do rehabilitacji kończyny górnej. Do niedawna w przypadku ramion czy dłoni stosowano tylko terapię manualną.

Rehabilitacja przyszłości: diagnoza i relaks

Nowoczesna rehabilitacja wymaga zarówno podejścia indywidualnego, jak również kompleksowego. Precyzyjna diagnoza umożliwia skuteczne i bezpieczne łączenie różnych metod.

– Dlatego skompletowaliśmy cały przekrój urządzeń do fizykoterapii, w tym sprawdzone nowości. To na przykład laser wysokoenergetyczny, umożliwiający głębszą penetrację tkanki. Jest bardzo skuteczny na przykład przy bólach kręgosłupa – dodaje Katarzyna Wiśniewska.
W Leśnym Domu Seniora jest także SPA, pomyślane jako wsparcie procesu rehabilitacji. Ciekawy przykład to unikatowy basen flotacyjny (są tylko trzy takie w kraju), wypełniony wodą o tak dużym nasyceniu składnikami mineralnym, że przypomina tę z Morza Martwego. Kąpiel w nim m.in. wspiera procesy lecznicze kręgosłupa szyjnego, łagodzi bóle reumatyczne, przyśpiesza leczenie stawów, uwalnia od ostrego i trwałego lub przewlekłego napięcia, a także przynosi wiele innych korzyści (w tym wyzwala endorfiny poprawiając samopoczucie). 

– SPA traktujemy jako formę relaksu i jako odnowę biologiczną. To pomysł również zapożyczony częściowo ze świata sportu. W tej chwili tak kompleksowe podejście do rehabilitacji jest w Polsce rzadkością, ale w przyszłości zapotrzebowanie na profesjonalne i nowoczesne usługi tego rodzaju będzie rosło – podkreśla Katarzyna Wiśniewska.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl